Egyptské supernádeje a juhokórejské tradície.


Počas afroázijského leta mládežníčok bolo zaujímavo a slávu sveta si po ňom užívajú aj zbrusu nové hrdinky.


Majstrovstvá Afriky kadetiek (U17; generácia hráčok nar. 1998/99 a ml.)

Iba štyri reprezentácie sme mali možnosť zhliadnuť na africkom šampionáte sedemnástok. Medzi nimi veľmi prekvapujúco nebolo Tunisko (strieborné pred dvoma rokmi) a z iných spoľahlivejších účastníkov z minulých edícii tiež ani Kongo, obhajujúce bronz. Naopak historickú premiéru si na šampionáte tejto kategórie odbili kadetky domácej Keni a taktiež Egypťanky. 
A boli to práve Egypťanky, ktoré sa postarali o menší-väčší šok na scéne, keď turnaj hneď pri svojej prvej účasti vyhrali. Supertalentovaná generácia faraóniek zaujala už na januárových Majstrovstvách Stredomoria U17, kde porazila mnohé európske výbery, v súboji o bronz napr. aj Srbsko. Teraz sa tak dočkala historického úspechu pre (nielen) mládežnícku ženskú hádzanú v krajine a aj premiérového postupu na svetový kadetský šampionát. Prvýkrát bez zlata tak zostala Angola, bronz putuje do DR Kongo. Hostiteľky z Kene obsadili poslednú štvrtú priečku a ako jediné nepostúpili na budúcoročné MSK, tešiť ich môže aspoň historický prvý bod vybojovaný v jednom zo súbojov s Konžankami.

Zhrnutie podujatia na našej infostránke: http://whandball.com/clanok/80-Majstrovstva-Afriky-kadetiek-U17-2015

 

Majstrovstvá Afriky junioriek (U19; 1996/97 a ml.)

Aj medzi juniorkami bola Angola kúsok od straty vlády nad kontinentom, strieborným Tunisankám k historicky prvému juniorskému zlatu chýbal jeden jediný gól. Najväčšou udalosťou z pohľadu umiestnenia tak bola opäť pozícia tretích Egypťaniek. Pri štvrtej účasti na africkom juniorskom šampionáte získali druhý bronz, ten skorší ukoristili ešte v roku 1980 na úplne prvých majstrovstvách. Juniorský výber dievčat z krajiny pyramíd sa tiež poprvýkrát kvalifikoval na MSJ. Dúfajme, že po medailovom mládežníckom lete predstavitelia egyptskej hádzanárskej federácie postavia ženskú hádzanú v krajine opäť na rovnejšie nohy, navyše keď vo francúzskej najvyššej súťaži v drese OGC Nice od začiatku novej sezóny veľmi jasne žiari hviezda najlepšej hádzanárskej faraónky súčasnosti - Ehsan Abdelmalek. Veľmi pekným štvrtým miestom okorenili svoju premiéru medzi juniorskou africkou špičkou domáce Keňanky, dosiahnuvšie dve historické víťazstvá, naopak zástupcovia Alžírska a demokratického Konga na posledných dvoch miestach s umiestnením určite spokojné nie sú. Po kadetkách aj na juniorskom turnaji chýbali dvojnásobné majsterky čierneho kontinentu - hráčky Konga, naposledy pritom konžské devätnástky neboli na tomto podujatí v roku 2006.

Zhrnutie podujatia na našej infostránke: http://whandball.com/clanok/81-Majstrovstva-Afriky-junioriek-U19-2015

 

Majstrovstvá Ázie kadetiek (U17; 1998/99 a ml.)

Juhokórejské kadetky v podstate bez problémov zvládli očakávanú obhajobu na monumentálom štadióne Indiry Gándhiovej v indickej metropole. Viac sa už natrápili na tradičné striebro Japonky, ktorých v semifinále výrazne preverila Čína, ktorá napokon bronzom dosiahla historicky najlepšie umiestnenie a úplne prvú medailu z ázijských kadetských šampionátov (pri prekvapujúco len druhom štarte). Štvrtý Kazachstan naopak prvýkrát odchádza bez medaily. Na druhé MSK v rade sa kvalifikoval (popri Číne) aj Uzbekistan z piateho miesta, oči pre plač zostali Taiwančakám, ktoré si trúfali na historický postup po tom čo Uzbečky zdolali v základnej skupine, nakoniec sa však pri svojom návrate na podujatie po ôsmich rokoch musia uspokojiť len s prvou nepostupovou (šiestou) priečkou. Celkové poradie uzavrela podľa predpokladov domáca India, ktorá predtým účinkovala na vrcholnom turnaji ázijských U17-ok len pri premiére podujatia v roku 2005. Indky však napriek všetkému určité zručnosti ukázali, veď trebárs s Uzbekistanom stratili zápas až v jeho samotnej koncovke. Pre úplnosť ešte dodajme, že z pôvodne osemčlenného podujatia sa nezadlho pred štartom odhlásili Iránčanky, vraj kvôli obavám z nedostatočnej výkonnostnej úrovne tímu. Ktovie či svoje rozhodnutie napokon ich zväzoví predstavitelia neľutovali, keďže cesta na MSK sa nezdala byť pri predvedených výkonoch tímov na 5.-7.mieste zas až tak zarúbaná.

Zhrnutie podujatia na našej infostránke: http://whandball.com/clanok/78-Majstrovstva-Azie-kadetiek-U17-2015

 

Majstrovstvá Ázie junioriek (U19; 1996/97 a ml.)

Oveľa viac problémov s potvrdením totálnej kontinentálnej historickej suverénnosti mala Južná Kórea v juniorskej kategórii, keď Japonsko v boji o zlato udolala len o jeden gól. Tretie skončili domáce Kazašky (mimochodom, z posledných piatich Majstrovstiev Ázie junioriek sa v Kazachstane konali štyri), napriek tomu že nemali k dispozícii všetky svoje top hráčky. Štvrté čínske juniorky skončili bez medaily prvýkrát od roku 2007 a celkovo len tretíkrát v histórii šampionátov od roku 1990. Poslednú piatu vstupenku na MSJ 2016 si vybojovali tesne Uzbečky, tento ich dvojročník sa tak po MSK 2014 predstaví aj na druhom globálnom vrchole tejto generácie. Uzbekistan bude mať na MSJ svoj tím úplne poprvýkrát v histórii. Spomenuté tesné posledné šieste miesto obsadili Iránčanky, ako cenu útechy však aspoň vyrovnali svoje historicky najlepšie umiestnenie na ázijských juniorských majstrovstvách. V dueli s Uzbekistanom iránska ekipa otáčala nepriaznivo sa vyvíjajúci zápas, no keď jej chýbal k vyrovnaniu už len gól (21:22), pustili Iránčanky pri dvojnásobnej početnej prevahe dva brejky. Neskôr za stavu 25:26 minútu a pol pred koncom potom pri fastbrejku iránska hráčka v ľahkej situácii nepresne prihrala, v čase 59' 10'' iná hráčka mierila z krídla mimo a ešte aj v čase 59' 40'' v brejku prešliapla Iránčanka čiaru bránkoviska. Nebyť zlyhaní v týchto okamihoch, mladé Iránčanky by sa zrejme dočkali slávneho postupu na svetový šampionát. Na turnaji mal debutovať pôvodne ešte aj stredoázijský Tadžikistan, jeho výber však napokon do Almaty nepricestoval.

Zhrnutie podujatia na našej infostránke: http://whandball.com/clanok/82-Majstrovstva-Azie-junioriek-U19-2015



foto: Egyptská hádz.federácia (1), Iránska hádz.federácia (1), facebook Kenskej hádz.federácie (1), facebook Angolskej hádz.federácie (1)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.