Kamerunský plač milimetre od zlata. Media type


Africké hry v konžskom Brazzaville už zabuchli brány. Ako inak, boli plné očakávaných udalostí i prekvapení, jasných zápasových záležitostí i poriadnych nervákov.


Na turnaj sa na poslednú chvíľu neodhodlali prísť hádzanárky Madagaskaru, oficiálny dôvod sa neudáva. Posledné, ale v podstate teda predposledné miesto pripadlo novickám medzi seniorkami - reprezentantkám Zambie. Tie po prvom medzištátnom (prípravnom) zápase v máji so Zimbabwe vhupli na oficiálnu medzinárodnú scénu rovno na veľkom turnaji. Mladučký výber v ktorom bolo desať hráčok kadetského (vrátane 16-ročného zambijského hádzanárskeho superdieťaťa Ruth Mbewe; zdroj: Otvoriť odkaz v novom okne.) a dve juniorského veku, s mladou nórskou trénerkou v čele si kvôli nedostatku financii nemohol dovoliť hodnotnejšiu prípravu Otvoriť odkaz v novom okne. a mix všetkých týchto faktorov sa prejavil i na turnaji. Tam ich funkcionári najprv spôsobili faux-pas, keď zabudli prísť na technické stretnutie pred štartom turnaja Otvoriť odkaz v novom okne., samotné hráčky sa potom so skóre 26:100 rozlúčili s hrami očakávane už po základnej skupine (kompletný záznam z ich veľkého oficiálneho debutu v zápase s DR Kongo si môžete pozrieť v tomto videu Otvoriť odkaz v novom okne. od času 2:14:00). Desiate miesto pripadlo Keňankám. Tie si v období pred hrami zahrali o.i. so Seychellami, no zdá sa akoby na turnaji neboli napriek dohromady dva mesiace trvajúcim prípravám Otvoriť odkaz v novom okne. v optimálnom stave, k čomu azda dopomohli aj problémy s tréningovými priestormi Otvoriť odkaz v novom okne.. Posledným tímom, ktorý ukončil púť už po dvoch zápasoch v základnej skupine (z neznámych príčin sa tentokrát nehrali zápasy na umiestnenie od 5.miesta nižšie) boli baby z Mali. Pri svojej premiére na podujatí sa tak nestali čiernym koňom turnaja, ako sme naznačili na jar, a pravdupovediac im k tejto pozícii ešte určitý výkonnostný progres chýba; viď video zápasu so Senegalom Otvoriť odkaz v novom okne.).

Druhú skupinu tímov, ktoré sa predrali, ale vypadli vo štvrťfinále, uzatvárali ďalšie debutantky na Afrických hrách - ženy z Burkiny Faso. S mladým kádrom, v ktorom si pre prípad potreby určite dobre zapamätajme 16-ročnú spojku Zalissu Kiemdé, sa zmohli len na tri vysoké prehry, no akiste utŕžili kopec cenných skúseností a mohli tak domov odchádzať relatívne spokojné Otvoriť odkaz v novom okne.. Veľkým sklamaním bola siedma priečka domácich hádzanárok. Konžanky mali pred svojimi divákmi veľké očakávania aj kvôli angažovaniu extrénera angolských senioriek Eduarda Vivalda a celkom sľubnej príprave na kempoch v Kamerune a najmä práve v Angole. Ibaže v porovnaní s minulosťou dosť vynovenému omladenému kádru zrejme chýbalo viac skúseností, aby prešiel cez Senegalčanky vo štvrťfinále. A ktovie, možno mali nového kauča anagažovať skôr než dva mesiace pred hrami, aby lepšie spoznal a pripravil tím zo všetkých najlepších hráčok krajiny, k čomu údajne z krátkosti času nedošlo Otvoriť odkaz v novom okne.. O pozíciu vyššie pred hostiteľkami sa umiestnili ich susedky z Demokratickej republiky Kongo. Po trochu prekvapujúcom zaváhaní s Pobrežím Slonoviny v skupine Otvoriť odkaz v novom okne. ich vo švrťfinále vyradili Angolčanky. Spomínané Slonice ale napokon tiež zostali pred bránami boja o medaily. Po obnovení činnosti národného tímu s ligovým výberom v kvalifikácii sa im tentokrát podarilo do kádra zaradiť aj viaceré svoje ostrieľané hráčky so skúsenosťami aj z Európy. V kombinácii s dobrou dvojmesačnou prípravou sa to na hre i výsledkoch nemohlo neprejaviť a 5.miesto, vrátane výhry nad silným DR Kongom, je konieckoncov pekným úspechom napriek tomu, že tréner s konečným umiestnením spokojný nie je Otvoriť odkaz v novom okne..

Prvým z najpríjemnejších prekvapení turnaja sa stali hádzanárky Nigérie. Už "tradičné" opakované veľkohubé vyhlásenia ich funkcionárov Otvoriť odkaz v novom okne. Otvoriť odkaz v novom okne. Otvoriť odkaz v novom okne. sa zdali byť tradične príliš prehnané, no tím napokon svojimi výkonmi milo prekvapil, vo štvrťfinále porazil Pobrežie Slonoviny a od medaily ho po jednogólovej prehre v zápase o bronz delilo len málo. Melody Emeribe sa k tomu so 43 gólmi stala najlepšou strelkyňou turnaja. Môžeme sa teda celkom tešiť na výzvy, ktorým sa Nigérijčanky azda pokúsia čeliť v (blízkej) budúcnosti. Na tretí v poradí cenný kov dosiahli napokon Senegalčanky, pre ktoré je to prvá medaila z Afrických hier a vôbec prvý kov (a celkovo len druhý) z veľkého kontinentálneho podujatia od inauguračných Majstrovstiev Afriky v roku 1974. Jedným dychom však treba dodať, že levice si ju za progres počas celých posledných štyroch rokov fungovania obnovenej ženskej repre rozhodne zaslúžili. Senegalu pritom v zápase o 3.miesto chýbala trojica suspendovaných kľúčových hráčok a dokonca ešte v júni mu hrozilo vylúčenie z hier kvôli neuhradeným dlhom z klubového afrického šampionátu Otvoriť odkaz v novom okne., všetko však dobre dopadlo a dokonca o finálovú účasť v ženskom turnaji ich napokon pripravil Kamerun. Po prechode určitým kádrovým omladením Kamerunčanky odohrali výborný turnaj a ich výkony vyvrcholili vo finále proti opäť mierne omladenej, no stále favorizovanej Angole. V ňom boli súperkám absolútne vyrovnaným súperom a dokonca ešte na začiatku 53.minúty viedli o tri góly (25:22). Minútu a trištvrte pred koncom pri vedení 27:26 Diane Yimga Nguekwian nastrelila brvno, no úplne najbližšie k zlatu boli Kamerunčanky až v poslednej minúte. V čase 59:54, dokonca pri ich presilovke, ale Angola vybojovala poslednú sedmičku. A vtedy sa stalo toto:

Vari najsmutnejšou hrdinkou tak ostala celý zápas výborne chytajúca opora Kamerunu, legionárka z tretej francúzskej ligy Berthe Abianbakon. Ktovie čo by sa tiež stalo, keby rozhodkyne z Burkiny Faso v závere zápasu zastavili čas pred sedmičkou hneď po faule a nie až po zhruba 15 sekundách, čím by Kamerun dostal ešte možnosť na posledný útok. Následne v predĺžení najprv tiež inak konštantne výborne hrajúca ľavá krídelníčka Claudie Eyenga Djong zahodila dve pozície (z nich jednu jasnú vo fastbrejku) a potom sa od zverenkýň Jean-Marie Zamba odklonené šťastie odvrátilo už definitívne, keď trafili tyčku a inkasovali gól po obranným blokom stečovanej strele. Angola predĺženie jasne vyhrala a teší sa z tretieho zlata na Afrických hrách v rade (celkovo ich má zo všetkých siedmych účastí šesť + bronz). Kamerun vylepšil o jeden stupienok umiestnenie z Afrických hier 2011 a zabookoval si miesto na budúcoročnom africkom šampionáte, keďže predstavitelia Africkej hádzanárskej konfederácie v polovici júla rozhodli Otvoriť odkaz v novom okne., že dva najlepšie tímy si zaistia postup naň a turnaj na Afrických hrách tak konečne nebude iba "obyčajným" nekvalifikačným podujatím. Pre úplnosť, záznam celého ženského finále si môžete pozrieť na tomto odkaze Otvoriť odkaz v novom okne. (zápas začína v čase videa 2:12:00).

Záverom ešte jeden postreh. Navzdory zverejneným oficiálnym reguliam Otvoriť odkaz v novom okne. boli semifinálové súboje odohrané v inom párovaní než hovorili dokumenty. Prečo sa tak stalo, to sa asi už nedozvieme.

Rýchlu rekapituláciu turnaja môžete v každom okamihu nájsť archívne na našej infostránke.


foto: oficiálna stránka podujatia (4)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.