JK zostrihla sakuru aj v japonskom predolympijskom sade


Po ázijskej olympijskej kvalifikácii oslavuje postup ako piaty kvalifikovaný tím do Ria 2016 Južná Kórea. Po turnaji, ktorý bol nudnejší než sa čakalo.


Najdôležitejšieho ázijského turnaja v olympijskom cykle sa tentokrát nezúčastnila žiadna z "malých" ázijských reprezentácii, hoci napríklad Irán ešte v lete avizoval, že jeho ženy sa naň už usilovne pripravujú. Napokon však do Nagoje zamierila len päťčlenná zostava aktuálne najlepších aktívnych ázijských ženstiev.

Spomedzi nej bol vysloveným outsiderom turnaja Uzbekistan. Hrajúc navyše bez svojho spojkového "mozgu" Aliny Suchopljasovej Uzbečky tentokrát zdramatizovali akurát prvý polčas derby s Kazachstanom. Ale aj to nie veľmi výrazne.

Kazašky šteklili súperov o trochu viac, ale tiež sa dá povedať, že sklamali. Už v prvý deň prehrali hladko o 10 banánov s Čínou, čím si prakticky hneď na začiatku zabuchli dvere k peknému celkovému výsledku. Hoci potom ukázali lepšie ruky a srdce v zápasoch s favorizovanou Južnou Kóreou a najmä v poslednom stretnutí pri jednogólovej prehre s domácim Japonskom, v ktorom zmazali šesťgólové manko a viedli ešte päť minút pred koncom, bolo to už príliš neskoro. V poslednom období výrazne omladený kazašský výber však napriek všetkému zanecháva na palubovke taký zvláštny a ťažko popísateľný dojem, že má dobrý potenciál sa už v neďalekej budúcnosti zlepšiť vo veľmi slušnej miere. Úderná 21-ročná spojka Irina Aleksandrova, najväčší talent kazašskej ženskej hádzanej za poriadne dlhú dobu, sa stala s 31 gólmi najlepšou strelkyňou turnaja. Túto rodenú zakončovateľku mimochodom možno už v blízkej dobe uvidíme v zahraničnej lige, možno v európskej, a možno dokonca vo WHIL-ke, keďže má údajne ponuky aj z Česka. Všetko sa má rozhodnúť v decembri po vypršaní jej aktuálneho kontraktu s kazachstanským klubom Ile z Almatinskej oblasti Otvoriť odkaz v novom okne..

Čína pricestovala do Japonska vyladená i tradičnou letnou predprípravou v Európe (v Dánsku a Poľsku), no bez svojej najväčšej opory Shen Ping. Zato však hneď s niekoľkými navrátilkyňami do zostavy po nejakom čase a tak určite i vidinou prebojovania sa aspoň do jarnej dodatkovej olympijskej kvalifikácie z 2.miesta. V priamom súboji oň s domácimi však Číňankám trestuhodne ušiel hlavne druhý polčas, takže hádzanársky stále najľudnatejšej krajiny sveta z Nagoje odchádzali určite nespokojné.

Samozrejme, najviac si od turnaja sľubovali domáce reprezentantky krajiny vychádzajúceho slnka. Pred vlastným publikom chceli Japonky utnúť juhokórejský komplex, keď od nich v poslednej dobe ázijské líderky výkonnostne odskočili naozaj o poriadnu dĺžku. V predturnajovom prípravnom období sa Japonsko objavilo opakovane na sústredení v Maďarsku (Japonky hrali 1.júna aj proti Slovenkám v Hlohovci; viď tu Otvoriť odkaz v novom okne.), pilne zarezávalo aj vo finálnej fáze prípravy doma. To všetko navyše v prakticky najsilnejšej zostave, ba čo viac od júna ešte vystuženej o jednu veľkú posilu na vari najproblémovejšom japonskom poste. Sakura Hauge-Kametani z nórskeho Kristiansandu sa v lete rozhodla využiť svoj druhý pas a reprezentovať Japonsko Otvoriť odkaz v novom okne.. Táto 28-ročná brankárka má japonskú mamu, no od malička žila v Nórsku, tu sa dostala od roku 2003 do mládežníckych reprezentácii, v roku 2010 bola v širšej nominácii Nóriek na vtedajšie ME a aktuálne pôsobila v nórskej seniorskej reprezentačnej rezerve. Nádeje na japonskej strane boli teda oprávnene zvýšené a Hauge-Kametani si pri svojom debute zapísala v druhý hrací deň turnaja 59 %-nú úspešnosť zákrokov, čím mala leví podiel na dôležitom "vymazaní" Číňaniek z hry o Rio. Ibaže zvyšok turnaja jej už vôbec nevyšiel a japonská bránka sa tak dostala na svoj viacmenej obvyklý štandard, ktorý jej vysnený triumf nad Juhokórejčankami opäť nielenže nepriniesol, ale napokon ani nepriblížil.

JK vo "finále" Japonsko opäť raz od prvých do posledných sekúnd zápasu vygumovala, tentokrát dokonca pred jeho vlastnými divákmi. Hoci v priebehu turnaja sa mohlo zdať, že ázijské vládkyne nie sú zrovna v najlepšom švungu, na rozhodujúci zápas sa dokázali pripraviť a namotivovať bezchybne po všetkých stránkach. V zostave Kórejčaniek po zranení už nechýbala jedna z ich najväčších hviezd - ľaváčka Rju Eunhee. Výkonmi sa v Nagoji ale blysli najmä jej nemenej talentované kolegyne zo spojky - rozohrávačka Kim Ona a ľavá spojka Jung Jura.

Južná Kórea tak putuje na svoju deviatu olympiádu v rade. Japonsko na svoju ďalšiu (druhú) olympijskú účasť v ženskej hádzanej čaká od roku 1976, opravnú šancu na zlomenie bilancie už teraz ale ešte bude mať na jar 2016 v jednom z turnajov dodatkovej interkontinentálnej kvalifikácie. Prinajmenšom. Prinajmenšom preto, lebo všetko ešte môžu zmeniť výsledky blížiacich sa Majstrovstiev sveta v Dánsku. Na základe nich sa napr. môže stať, že skrz konečné výsledky v tomto článku popisovaného podujatia Japonky postúpia do Ria priamo (ak sa Juhokórejčanky stanú majsterkami sveta) a marcovú dodatkovú kvalifikáciu na OH si čisto teoreticky môžu zahrať ešte všetky tímy na 3. až 5.mieste. Na definitívne prerozdelenie postupových konzekvencii si teda musíme ešte do decembra počkať.

Rýchlu rekapituláciu Ázijskej olympijskej kvalifikácie 2015 môžete v každom okamihu nájsť archívne na našej infostránke:
/clanok/84-Azijska-olympijska-kvalifikacia-2015


foto: facebook Japonskej hádzanárskej asociácie (3), Asahi Shimbun@Getty Images (1), hfoto.dk (1)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.