Šialenstvo, alebo majstrovstvo?


Nórsky kauč so svojimi pomocníkmi nenominovali na blížiace sa MS v Dánsku top brankárku sveta. Zbláznili sa. Alebo nie?


Zverejnenie nórskej nominácie Otvoriť odkaz v novom okne. na svetový šampionát prinieslo nejednu zaujímavosť. No tou azda najväčšou, ktorá okamžite zdvihla vlnu prevažne veľmi negativistických ohlasov, je skutočnosť, že v nej chýba dlhodobo a stále vari najlepšia brankárka vo svetovej ženskej hádzanej - Katrine Lunde Haraldsen Otvoriť odkaz v novom okne. (1980). Žena ovenčená už všetkými možnými úspechmi, pričom na reprezentačnej úrovni ovešaná množstvom medailí z nórskej spanilej jazdy z posledného odbobia, musela ustúpiť miesto svojim kolegyniam. Napriek tomu že má 35, drží sa s prehľadom medzi absolútnou špičkou, vek sa na jej výkonnosti zatiaľ negatívnejšie neprejavuje. Napriek tomu, že sa po nedávnej materskej dovolenke plnohodnotne vrátila na scénu až od začiatku prebiehajúcej sezóny, rozhodne po návrate nepredvádza výkony nehodné nominácie na takto veľký turnaj, veď ruský šampión Rostov-Don je aj vďaka jej veľkým zásluhám v dobe vydania tohto článku napríklad jediným tímom, ktorý ešte v ženskej Lige Majstrov nestratil ani bod. No Lunde je teraz len nórskou trojkou. Náhradníčkou. A na MS idú jej konkurentky Kari Aalvik Grimsbø Otvoriť odkaz v novom okne. (1985) a Silje Solberg Otvoriť odkaz v novom okne. (1990).

Islandský reprezentačný tréner Nóriek Thorir Hergeirsson odôvodnil Otvoriť odkaz v novom okne. nenominovanie Lunde jednoducho, podľa neho sú Grimsbø a Solberg v súčasnosti jeho najsilnejším brankárskym duom. Samozrejme, dalo by sa o tom veľa a dlho polemizovať, pretože navonok na základe aktuálnych výkonov sa (aj nám) zdá, že obe vybrané majú v porovnaní s Lunde rozhodne nie menej nazvime to hluchých chvíľ a zápasov. Konieckoncov krajne sklamaná Otvoriť odkaz v novom okne. bola z jeho rozhodnutia aj samotná gólmanka. Na šampionát pritom mohol nórsky lodivod vziať kľudne celú diskutovanú brankársku trojku. Ale nie, jeho najslávnejšie meno medzi žrďami zostane doma.

Pozrime sa ale na celý problém z tej najdôležitejšej strany. Na dvere totiž klope olympiáda v Riu 2016, v hierarchii najcennejší turnaj zo všetkých možných. Nórsko je na ňu samozrejme už dávno kvalifikované. Ak by sa Hry konali dnes, je pre nás ťažko predstaviteľné, že by Lunde v nominácii chýbala. Ibaže do OH, na ktorých bude vrcholiť celá dlhodobá štvorročná robota, zostáva ešte trištvrte roka. Prečo teda nevyskúšať nové varianty, súčasne s výhľadom do budúcnosti, a nedať príležitosť naoko možno nie úplne najsilnejšej dvojici?! Posledné napísané samozrejme treba brať s veľkou rezervou, pretože ako Grimsbø tak Solberg sú brankárkami svetovej úrovne a v nórskej bráne bude na papieri aj tak stáť jedna z najlepších brankárskych bánd šampionátu. Konieckoncov, posledné veľké zlato a postup na OH si Nórsko na minuloročných ME vybojovalo aj bez tehotnej Lunde. A tak sa súčasne ani náhodou nemožno domnievať, že Nórsko neberie majstrovstvá sveta vážne. Decembrové MS sú však proste ideálnou príležitosťou pre Hergeirssona a jeho tím ako "na veľkom turnaji pripraviť" svoj tím na najdôležitejšie, vrcholné podujatie olympijskeho cyklu. Kým väčšina celkov na nich bude tuho bojovať o možnosť kvalifikácie do Ria, Nórsko môže popri boji o svetové zlato vykonať aj nejakú tú predolympijskú prípravu. Tie spomenuté viaceré zaujímavosti v jeho zostave sú toho dôkazom. A práve na brankárskej pozícii bude môcť teraz vybraná dvojka vehementne dokazovať, ktorá si olympijskú nomináciu zaslúži viac, zatiaľ čo Lunde môže a musí pri pomaterskom návrate neustále pracovať a šperkovať svoju formu, fyzickú i psychickú, predsa len momentálne je len rezervistka. Na olympiádu bude akiste určite veľmi výhodné a vítané doraziť v ideálnom stave tela a ducha. A keďže sa dá s veľkou istotou očakávať, že kvôli možnosti postavenia len 14-členného kádra pôjdu na olympijský turnaj len dve brankárky, obrovskú motiváciu má teda každá. Celý tento "cirkus" je teda pre najlepšiu svetovú ženskú reprezentáciu dneška dokonalý základ pre jej potenciálne ďalšie nové úspechy v budúcnosti.

Divný ťah nórskych činovníkov tak rozhodne netreba zhadzovať a prvotné emócie nepochopenia medzičasom tlmia Otvoriť odkaz v novom okne. už aj domáci experti. Naopak, pri hlbšom pohľade to možno viac vyzerá ako precízne premyslená stratégia. Inými slovami, Nórsko opäť dokazuje aká je to obrovská ženská hádzanárska veľmoc po všetkých stránkach. A že bude najlepšia brankárka planéty sledovať MS v televízii? No a?! Prečo nie?! Samozrejme všetko ukážu až výsledky samotných podujatí, no Nórsko si takýto luxus k dnešnému dňu z plne objektívnych dôvodov jednoducho môže dovoliť.


Foto: vg.no (1), nrk.no (1)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.