Kde končí nekonečné


Začiatok tohtoročného hádzanárskeho novembra priniesol okrem iného aj jednu výrazne historickú, no v slovenských médiach nepríliš (vôbec ne-) pretrasenú udalosť. Stala sa pritom len kúsok od našej západnej hranice.


V Rakúsku aj v celej hádzanárskej Európe i svete je klub Hypo Niederösterreich veľkým pojmom. Jeden z najúspešnejších tímov starého kontinentu má obzvlásť výnimočné postavenie v ženskej hádzanej svojej krajiny. To sa však nedávno po nekonečných rokoch aspoň trochu zmenilo.

Tým historickým dňom bola nenápadná streda 4.novembra 2015 a dejinnou lokalitou dvanásťtisícové mestečko Korneuburg pár kilometrov severozápadne od hlavného mesta. Večer o 20:15 v predohrávke 9.kola rakúskej najvyššej súťaže žien WHA vyzvali domáce hádzanárky Unionu WBZ legendárneho súpera z opačného konca Viedne. Napriek tomu, že Hypo neprežíva najlepšie obdobie svojich klubových dejín a v posledných sezónach značne ustúpilo zo svojich niekdajších pozícii, je i dnes stále celkom jasne najlepším ženským tímom v krajine. Predsa len má naďalej najlepšie zázemie a napr. neprestajne pravidelne pôsobí v európskej Lige majsteriek, inými slovami stále má celkovo dobrý náskok pred ostatnými rakúskymi, prevažne skromne až veľmi skromne fungujúcimi klubami, samozrejme viac či menej zloženými z amatériek. Aj v tomto zápase proti domácim Korneuburčankám, ktoré trénujú tri-štyrikrát týždenne, tak naďalej bolo oprávnene veľkým favoritom, čomu samozrejme zodpovedali i tabuľka s doterajšími výsledkami z prvej časti ligovej sezóny.

Ibaže v ten večer sa bohovia rozhodli inak. Zdalo sa, že určitú výhodu na o čosi prijateľnejší výsledok nadbudli hráčky Unionu po tom, čo za Hypo do zápasu kvôli chorobe nenastúpila jedna z najskúsenejších aktívnych slovenských hráčok Alžbeta Tóthová, ktorá po neslávnej kauze s prestupom zo Zlína predsa len zakotvila v dolnorakúskom veľkoklube od začiatku prebiehajúcej sezóny. Ibaže aj na domácej strane bola v ten večer jedna citeľná a pri pohľade na šírky kádrov vari aj bolestivejšia strata, keď hrať nemohla jedna z najproduktívnejších hráčok Erika Tauker, okrem iného najlepšia strelkyňa Korneuburgu z minulej sezóny 2014/2015. Na oboch stranách tiež zhodne absentovalo po jednej brankárke - za domáce nechytala Julia Amon, za hosťky niekdajšia maďarská mládežnícka reprezentantka Anna Hajgató.

Úvod stretnutia bol, nazvime to neočakávaný. Union viedol na začiatku 6.minúty 4:0, ale konieckoncov sem-tam ujde aj tým najlepším tímom. Hypo sa postupne vracalo do hry a znižovalo rozdiel v skóre, no domáce bojovali viac ako príkladne až heroicky a svojmu súperovi to všetko maximálne sťažovali. Do kabín sa odchádzalo stále pri domácom vedení 14:13. Hneď na začiatku druhého polčasu superfavorizované hosťky vyrovnali na 14:14 i 15:15 a pravdupovediac mnohí očakávali len to, kedy sa skóre konečne zlomí na hosťujúcu stranu. Všetko však bolo senzačne inak. Obetavé hostiteľky dokázali nielen držať krok, no i znovu zapnúť a odtrhnúť sa v skóre. A hoci Hypo ešte odpovedalo a stiahlo v 50.minúte na rozdiel jediného gólu, výbuch hádzanárskej bomby vyvrcholil v poslednej desaťminútovke. Domáce sa v nej znovu utrhli na rozdiel až štyroch gólov v 57.-58.minúte a zostávalo im v podstate len nespanikáriť. A hoci mierny záchvev nastal, Korneuburgu to stále stačilo na neskutočné víťazstvo so skóre 26:24 Otvoriť odkaz v novom okne..

Poviete si, že občas sa utne aj veľký majster tesár, že raz za čas prehrá aj veľký favorit. I tak však toto v prípade Hypa platilo mimoriadne špeciálne. V tento večer totiž prvý tím Hypa Niederösterreich prehral zápas s iným rakúskym tímom prvýkrát od 29.marca 1993, kedy ho v play-off zdolal WAT Fünfhaus (18:16). Hráčky slávneho tímu z viedeňského Südstadtu tak odišli porazené po neuveriteľných 22 rokoch, 7 mesiacoch a 6 dňoch, alebo ak chcete po 8255 dňoch. Monumentálna séria trvala predlhých a nekonečných 384 ligových i pohárových zápasov. Baby Union WBZ Korneuburg ju navyše zastavili v obzvlášť nevídanom štýle štart-cieľ, keď v zápase ani jediný raz neprehrávali. V ten magický zápas boli proste hviezdy na ich strane: súper v stretnutí zahodil päť sedmičiek, gólmanka Alvera Lamprecht mala skvelý večer, hosťujúcu lavičku v kritických momentoch postihla bezradnosť (nemecky Ratlosigkeit). Tú neskôr v zápasovej reportáži na oficiálnom webe domácich Otvoriť odkaz v novom okne. vtipne "prešmykli" na 'Rathlosigkeit' podľa výborne hrajúcej spojky Unionu Franzisky Rath.

Po vyše dvoch desaťročiach skončila jedna z najdominantnejších sérii v histórii ženskej hádzanej. Možno i úplne najdominantnejšia zápasová víťazná séria vôbec, pretože ťažko vo svete hľadať niečo podobné, navyše v hádzanársky dobre rozvinutej krajine. Čo k veľkému, ba priam až obrovskému korneuburskému víťazstvu ešte dodať? Azda len toľko, že pre rakúske tímové ženstvá sú teraz na rade ďalšie výzvy - od roku 1977 nemá Rakúsko iného majstra a od roku 1988 iného víťaza národného pohára než Hypo Niederösterreich. Sú to nové ciele predsa len zrejme ešte o nejakú-tú kratšiu či dlhšiu dobu vzdialené, každopádne "hypodominancia" v onú stredu aspoň nachvíľu a v istom smere zároveň navždy upadla do zabudnutia.

_______________________________________________________

Ďalšie odkazy na najzaujímavejšie materiály k téme: 
Otvoriť odkaz v novom okne. Reportáž zo zápasu na oficiálnej stránke Hypa
Otvoriť odkaz v novom okne. Rozhovor s trénerkou Korneuburgu Jasnou Kolar-Merdan v denníku der Standard
Otvoriť odkaz v novom okne. Videomateriál k stretnutiu z relácie ORF Sport-Bild (geoblokované; len rakúske IP)


Foto: facebook Union WBZ Korneuburg (1)


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.