MS žien 2015: Top 3+1 najväčšie skokanky Media type


Dovolili sme si zostaviť krátky rebríček hráčok, ktoré sa donedávna v medzinárodnej seniorskej hádzanej až tak nepresadzovali, no na nedávno skončenom svetovom šampionáte ich priam "pretrhlo".


Do nášho subjektívno-objektívneho zoznamu skokaniek s rozhodne nezanedbateľným výkonnostným boom-om sa symbolicky dostali zástupkyne z každého jedného kontinentu svetovej hádzanárskej rodiny. Pre mnohé ďalšie, spravidla mladé hráčky, bol šampionát prvou ozajstnou veľkou reprezentačnou akciou, no svet ich už predsa len veľmi dobre registroval z iných minulých seniorských podujatí, prípadne pravidelne žiarievali na mládežníckych veľkých majstrovstvách. No práve tie naše 3+1 objavy sa predstavili či otvorili svetu azda najviac vzhľadom k tomu, čo sa od nich v Dánsku očakávalo. Tu sú: 

 

Špeciálna kategória: mladé Číňanky

Čínska ženská reprezentácia v poslednej dobe zásadne zmenila tvár, keď jej velitelia postupne dosť výrazne omladili káder, z toho niekoľko nových kusov pribudlo práve aj pred týmito MS. A mladé Číňanky, najmä viaceré dievčatá z ročníkov 1995 a 1996, ukázali, že to bol s výhľadom do budúcna možno aj veľmi dobrý krok. Čína aj napriek tesnému nepostupu do osemfinále odohrala slušný turnaj a napokon si odviezla Prezidentský pohár za 17.miesto. Všetkých súperov podobnej "váhovej" kategórie porazila bez väčších problémov, medzi nimi i Japonsko, s ktorým ešte dva mesiace dozadu na Ázijskej olympijskej kvalifikácii prehrala dvojciferným rozdielom. Avšak najlepším možným spôsobom o čínskom hádzanárskom skoku vpred hovorí skutočnosť, že do 16-členného širšieho výberu najlepších mladých hráčok turnaja do 22 rokov sa dostala hneď štvorica čínskych hádzanárok. No a pivotka Qiao Ru (1995) sa napokon predrala aj do finálnej mladej all-stars zostavy MS.

3. Macarena Sans (Argentína)

Ešte stále len 19-ročná (roč. 1996) rýchla rozohrávačka juniorskej reprezentácie albicelestes dostala od kauča Eduarda Peruchenu prvýkrát väčší priestor medzi seniorkami a odvďačila sa mu nielen gólmi (bilancia 12/22; všetky z hry), ale aj ešte väčším množstvom finálnych prihrávok svojim spoluhráčkam - spolu trinástimi. Inými slovami, hlavný kauč na ňu asi v budúcnosti zabúdať nebude a na svete je taktiež určite ďalšia horúca adeptka na prestup do Európy, kde by argentínski predstavitelia v rámci plnenia novorozbehnutého plánu videli čo najviac svojich zverenkýň Otvoriť odkaz v novom okne..


Macarena Sans (zdroj: losandes.com.arg)

 

2. Mouna Jlezi (Tunisko)

Pred začiatkom MS mala 24-ročná Tunisanka, pôsobiaca iba v domácej lige v Club Africain Tunis, na konte púhe 3 reprezentačné štarty / 2 góly na veľkých turnajoch. Na šampionáte bola napokon jednou z najvyťaženejších hráčok tímu a tých gólov má už pri svojom mene hneď 16x viac, keď sa stala druhou najlepšou strelkyňou Tunisaniek (turnajová bilancia 30/41) a úplne najlepšou ak neberieme do úvahy góly zo sedmičiek. Jlezi by paradoxne na MS možno ani neštartovala nebyť zranenia tuniskej jednotky na pivota Asmy Elghaoui. Nakoniec sa však Mouna (1991) úplne jednoznačne presadila na pozíciu jednotky na svojom poste, keď okrem iného zatienila i oveľa skúsenejšiu navrátilkyňu do reprezentačného dresu Manel Kouki. Hoci obnovený tuniský výber na dánskom turnaji celkovo nijak extra neoslnil, najmä "double Mouna" spolupráca Jlezi so žiarivou strednou spojkou Mounou Chebbah bola veľmi často jednoducho okulahodiacou. Rovnako také boli aj mnohé góly a zakončenia Mouny Jlezi, čej štýl v čomsi rozhodne pripomínal najlepšiu pivotku sveta poslednej éry a súčasnosti - Nórku Heidi Løke. A Jlezin vrcholný kúsok proti Maďarsku hneď v úvodný deň MS patril vôbec medzi najkrajšie góly celých majstrovstiev:


Mouna Jlezi (zdroj: ruv.is) 

1. Tess Wester (Holandsko)

Jednou z rozhodujúcich súčastí oranžovej revolúcie v Dánsku bola gólmanka nemeckého SG BBM Bietigheim. Prečo? Lebo práve bránka bola v uplynulom období postom, na ktorom tulipánky tlačila topánka dosť výrazne. Lenže mimoriadne sympatická Tessie (1993) sa nadýchla k jednoducho neuveriteľnému šampionátu (konečná bilancia 120/277; 43%) a jej meno bolo v súvislosti s excelentným výkonom skloňované prakticky v každom zápase nakoniec strieborného Holandska. Nebude teda žiadnou náhodou, ak sa Wester stane jednou z najväčších rybiek v prestupovom mori blízkej budúcnosti. V Dánsku všetkým dokázala, že má na to nielen kvality, ale i srdce a hádzanársky intelekt.

 
Tess Wester (zdroj: nos.nl)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.