Ako svetu zavoňali tulipány


Majsterkami sveta sú síce vždy parádne Nórky, no jednoznačne najviac si srdcia hádzanárskej verejnosti na uplynulých MS podmanili iné baby.


Novým prírastkom medzi absolútnou hádzanárskou elitou planéty sú reprezentantky Oranjes. A preto tu a teraz, niekomu pre oboznámenie či motiváciu a tým čo sa orientujú pre zopakovanie, nesmie chýbať stručná chronológia a pár ďalších zaujímavých faktov z holandskej cesty na vrcholnú pozíciu svetovej ženskej hádzanej:

18. december 2005 – Na MS senioriek v ruskom Petrohrade Holanďanky obsadzujú viac či menej nečakané konečné 5.miesto, ktorým dosahujú dovtedy najväčší úspech v histórii ženskej hádzanej v krajine.

16. august 2006 – Holandská hádzanárska federácia za podpory Holandského olympijského výboru otvára v Papendale národnú mládežnícku hádzanársku akadémiu pre najtalentovanejšie mladé hráčky krajiny. Dievčenská HandbalAcademie Otvoriť odkaz v novom okne. vzniká kvôli nespokojnosti federácie s úrovňou národnej ligy, nakoľko v holandských kluboch sa trénuje v priemere iba 8 hodín týždenne, čo je 2-3x menej v porovnaní s vyspelým zahraničím. Vznik akadémie je samozrejme aj odozvou 5.miesta na ženských MS 2005 a víziou tak je logicky aj pretavenie tohto úspechu na ďalší rozvoj a postupné začleneňovanie krajiny na popredné miesta v svetovej ženskej hádzanej. Podstatou akadémie je centralizovaný spoločný tréning a spolužitie najtalentovanejších mladých hádzanárok vo veku 17 až 21 rokov počas pracovného týždňa, zatiaľ čo počas víkendov hráčky majú možnosť odcestovať domov a odohrať zápasy vo svojich kluboch. Cieľom je tiež zabezpečenie kvalitného výkonnostného rastu hráčok pred ich prípadným neskorším odchodom do zahraničia, čo súčasne funguje aj ako prevencia ich neuvážaného odchodu z Holandska v príliš mladom veku často s priveľkými očakávaniami. V projekte HandbalAcademie je každú sezónu zúčastnených okolo 20-25 mládežníčiek. Tieto spolu každý týždeň od pondelka do piatka absolvujú dohromady 15-20 hodín tréningu (kondičného a herného, ale i mentálno-sociálneho) a zápasov, dohromady aspoň 8 jednotiek. Akadémia funguje na piatich hlavných pilieroch: pilier techniky, taktiky, kondície, mentálny a sociálny pilier. Dôležitou súčasťou je aj dbanie na vzdelanie dievčat, v rámci čoho je pre ne zabezpečené štúdium na školách (15-20 hodín výuky týždenne) v priľahlých mestách. Dvakrát ročne prichádza na rad diskusia a hodnotenie progresu hráčok, základ ktorého vychádza z piatich hádzanárskych pilierov akadémie, zároveň sa v ňom však prihliada aj na ukazovatele vzdelania v škole, sociálny aspekt bývania na internáte, apod. Vždy na konci roka potom nasleduje rozhodnutie, či bude talentovaná hráčka pokračovať v akadémii aj naďalej, alebo nie.

8. júla 2007 – Na ME kadetiek (U17; hráčky nar. v r. 1990-1991 a ml.) v Bratislave vybojuje Holandsko bronzovú medailu.

12. august 2010 – Holandské kadetky (U18; hráčky 1992-1993 a ml.) získavajú bronzovú medailu na svetovom šampionáte v Dominikánskej republike.

14. august 2011 – Na domácom európskom šampionáte junioriek (U19; hráčky 1992-1993 a ml.) získavajú mladé Holanďanky striebro.

20. december 2015 – Holandsko v zostave s väčšinou produktov HandbalAcademie a bývalých mládežnickych reprezentantiek získava striebornú medailu na seniorských MS 2015 v Dánsku. Takmer všetky hráčky striebornej zostavy pôsobia v kvalitných, niektoré i v úplne popredných európskych kluboch.

Holandsko oslavuje striebro na seniorských MS 2015 v Dánsku (zdroj: dutchnews.nl)


Oranžové pritom nemali a nemajú svoju cestu ani zďaleka vystlanú ružami. Tak napríklad holandská ženská najvyššia súťaž dodnes stále nenesie profesionálny status a vôbec hádzaná nie je v krajine ani zďaleka tak populárnym športom, ako by si každý predstavoval. Aj tento fakt sa určite priemetol v situáciu z júna 2012, keď sa Holandsko nútene vzdalo hostiteľstva ME žien na poslednú chvíľu len 6 mesiacov pred štartom turnaja kvôli neschopnosti zabezpečiť organizáciu podujatia Otvoriť odkaz v novom okne., za čo neskôr samozrejme vyfasovalo mastnú pokutu Otvoriť odkaz v novom okne. Otvoriť odkaz v novom okne.. Inou ranou bol krach realizácie veľkého spoločného projektu trénerov a hráčok One team, One dream, Rio 2016, ktorý bol ohlásený v marci 2014 Otvoriť odkaz v novom okne.. V rámci neho sa mali holandské reprezentantky z vlastnej iniciatívy od augusta tohto roku 2015 pripravovať spoločne v domácich podmienkach, čo by znamenalo okrem iného návrat legionárok zo zahraničných angažmánov späť do vlasti. Celý proces mal ako je z jeho názvu jasné vyústiť v prebojovanie sa na OH 2016 (bola by to premiérová účasť Holandska v ženskom hádzanárskom turnaji na olympiáde) a úspech na nich. Snový plán ale ani nie po pol roku stroskotal kvôli nedostatku podpory zvonka, rozumej zaistenia potrebných financii Otvoriť odkaz v novom okne.. Aj napriek tomu však dnes vieme, že nezlomné Holanďanky majú tento ďalší prepis histórie, t.j. prvú účasť na OH doslova na dosah ruky v dodatkovej olympijskej kvalifikácii v marci 2016. A azda nikto o oranžovom úspechu v nej v súčasnosti už nepochybuje. Holandsko totiž jednoducho vie, ako sa to robí.


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.