MS žien 2015: Top 5 najnenápadnejších highlightov Media type


Rebríček zaujímavých, serióznejších i bizarných, no predovšetkým dookola neomieľaných a nevtieravých momentov zo skončených MS senioriek.


5. Holandsko-švédska gólparáda

Keď záverečná siréna oznámila remízový koniec zápasu základnej B skupiny medzi Holandskom s Švédskom, naháňačka dostala zelenú. Na postup z prvého miesta a vďaka nemu najpravdepodobnejšieho a jednoznačne najprijateľnejšieho súpera (Srbsko) do osemfinále bolo treba popri víťazstvách i lepšie skóre. Švédky ho mohli vhodne zvýrazniť v ďalších dueloch proti Číne a Kube a Kubánky čakali ešte aj na Holandsko. Tušenie, čo Aziatky i hráčky z Karibiku ich čaká, bolo správne. Doslova strojová moderná hádzaná v ukrutne vysokom tempe v podaní Tre Kronor aj Oranjes znamenala 45, 47 a 49 gólov v sieti kvalitatívne určite slabších, no medzi účastníkmi MS nie zrovna najodovzdanejších súperov. Jednoducho krásna ukážka toho kam až sa hádzaná pri  svojom vývoji v súčasnosti dostala. Šťastnejšími v gólparáde boli nakoniec Holanďanky. Kvôli ich až 11-gólovej výhre v záverečnom zápase skupiny nad Poľskom boli Švédky postavené pred úlohu zdolať v úplne poslednom stretnutí "béčka" Kubu až o naozaj masívnych 33 gólov. Bolo vidieť, že severanky do toho pokiaľ šanca žila dali všetko, no napokon sa im podarilo súperky zničiť "len" o 24...

4. Rozhovory Estavany Polman

Holanďanka Estavana Polman okrem svojich hádzanárskych zdatností žiarilia aj v rozhovoroch s novinármi a dokonale potvrdila, že je vždy nad vecou. Za všetko uvedieme jej interview po víťaznom štvrťfinále proti Francúzsku. Situácii predchádzalo zverejnené video v šatni tancujúcich Holanďaniek po vyhranom osemfinále so Srbskom (pozri tu Otvoriť odkaz v novom okne.), ktoré sa stalo virálom internetu. Samozrejme ho videla aj dánska novinárka, ktorá sa po nasledujúcom vyhranom zápase Holandska nemohla Estavany nespýtať, či v kabíne opäť dačo "bolo". No a tá pohotovo odvetila štýlom sebe vlastným, že samozrejme bolo, ale tentokrát tancovali nahé a to zverejniť neplánujú. Večná škoda, no nie?! Úsmevné video s úsmevnou odpoveďou v podaní Estavany Polman si môžete pozrieť v článku na tomto odkaze Otvoriť odkaz v novom okne. . 


3. Mexický happy-end

Mexické hádzanárky snívali nedávno jeden obrovský sen, ktorým bolo postúpiť práve na tieto MS. To sa im napriek enormnej dlhodobej snahe nesplnilo. Paradoxne o pár mesiacov neskôr na Panamerických hrách v Toronte mali teoreticky i prakticky bližšie dokonca k postupu na OH do Ria 2016. Smutný záver však vzišiel napokon i z tohto účinkovania. Mexičanky však osud za príkladnú snahu napokon odmenil. Keďže panamerický kontinent sa stal v konečnom poradí MS po Európe druhým najlepším vďaka 10.miestu Brazílie, Mexiko ako 4.tím spomenutých torontských hier obdržalo právo postupu na jeden z turnajov dodatkovej olympijskej kvalifikácie v marci 2016. A tam si predsa len zahrá s grandami svetovej hádzanej, a to hneď tromi. Na zbrusu nového a málo čakaného súpera sa už medzičasom chystajú Rusky,Švédky i Poľky.

2. Vlastný gól v hádzanej

Argentínska spojka Lucía "Lula" Haro má v konečných štatistikách zo šampionátu pri svojom mene uvedených 11 gólov, no brankárku prekonala až v tucte prípadov. Ten chýbajúci kúsok však celkom neočakávane umiestnila za chrbát vlastnej brankárky. Zaujímavé tiež je, že štatistici jej smeč pripísali Juhokórejčanke Gwon Hanna, ktorá sa v gólovom momente lopty ani nedotkla.

 

1. Supergól hádzanárskeho tretieho sveta

Demokratická republika Kongo a Kazachstan hrali v súboji o 21.-24.miesto zápas, v ktorom chceli dať za každú cenu nechať zabudnúť na prechádzajúcich neúspechy a konečne zažiť pocit z výhry. Na palubovke to preto bol naozaj neľútostný boj o každú piaď palubovky a na papieri nezaujímavý zápas plný zvratov si plnými dúškami užívali aj diváci. Naozajstný vrchol prišiel v samom závere hracej šesťdesiatminútovky, lepšie povedané už po nej. Konžanky viedli 26:25 a Kazašky z posledného útoku vybojovali už len možnosť na 9-metrový hod po čase. Prvé prekvapenie prišlo, keď tréner poslal na jeho realizáciu len 16-ročnú pivotku Arailym Abdichamit (1999), druhú najmladšiu hráčku celého turnaja. Arailym je síce so svojimi bezmála dvoma metrami jednou z najvyšších hráčok v súčasnej svetovej ženskej hádzanej, no aj postavený konžský múr bol nemenej fyzicky vyspelý. Napriek tomu malé-veľké kazašské dievčatko nielenže neskutočným hodom uspelo a mohlo si hneď vzápätí od šťastia poplakať, no Kazašky o malú chvíľu triumfovali aj v sedmičkovom rozstrele a boli to práve ony, kto zaknihoval vytúžené prvé víťazstvo na turnaji. Vari najkrajší gól celých majstrovstviev a možno i gól všetkých čias v podaní hráčky z rozvojovej hádzanárskej krajiny tak vzhľadom k všetkým okolnostiam daného momentu jednoznačne patrí na špicu tohto nášho silvestrovského renkingu.Arailym Abdikhamit v súboji s tuniskou pivotkou Mounou Jlezi (v červenom). Takmer dvojmetrová mladučká kazašská pivotka sa postarala o jeden z top momentov celých MS žien 2015. (zdroj: gettyimages.com)


Súvisiace články

Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.