(Ne)férové zodpovedanie predolympijských otáznikov


Po uplynulom víkende bookuje olympijské letenky už všetkých dvanásť ženských reprezentácii. Boj o olympiádu v Riu mal žiaľ ale aj svoju mimopalubovkovú stránku plnú podivných skutočností.


Postupový príbeh pod päť olympijských kruhov do Ria 2016 sa uzavrel, od posledného piatka do nedele boli na programe tri turnaje dodatkovej olympijskej kvalifikácie. Športový princíp im ale podľa mnohých tak trochu chýbal, a to je možno závažnejšia téma než čokoľvek ostatné. V minulosti mali prednostné právo usporiadania týchto turnajov krajiny na základe konečného poradia majstrovstiev sveta, konaných v predolympijskom roku. Na nich sa priamo prerozdeľuje až osem z dvanástich miesteniek do dodatkovej olympijskej kvalifikácie a svetový šampionát logicky ako druhé (po samotných OH) najcennejšie globálne záverečné podujatie je nadradený všetkým ostatným (kontinentálnym), čiže práve on by mal rozhodnúť aj o tom, kto v poslednej bitke o olympiádu obdrží výhodu domáceho prostredia. Výsledky MS 2015 v Dánsku by teda túto výhodu priradili Holandsku, Rumunsku a Poľsku. Hralo sa však v Dánsku, Rusku a Francúzsku...

Do celého systému totiž medzičasom zasiahla Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) ďalším zo svojich mimoriadne diskutabilných rozhodnutí, na ktoré sme si v jej podaní v poslednej dobe zvykli (viď napr. tento náš starší článok). Jej aktuálne platné, v marci 2015 aktualizované pravidlá pre organizáciu podujatí pod jej hlavičkou Otvoriť odkaz v novom okne. totiž záhadne o priradení organizácie nehovoria ani slovo. Respektíve uvádza sa v nich len to, že o usporiadateľských právach rozhoduje špeciálne určená rada IHF pre organizáciu dodatkovej olympijskej kvalifikácie. Akými princípmi sa táto rada riadi na papieri už ale konkretizované nie je, čo na svetovú federáciu a jej fungovanie zase raz nevrhá dobré svetlo. Inými slovami, IHF si pre kvalifikáciu o posledné postupové miesta na OH fakticky privlastnila plné právo udeliť výhodu domácej palubovky komu len chce.

Ešte pozoruhodnejšie a smutnejšie napokon bolo rozuzlenie celej situácie. S ním možno aj nechcene prišiel prezident ruskej hádzanárskej federácie Sergej Šiškarjov, ktorý v jednom z vyjadrení pre média krátko po decembrovom svetovom šampionáte uviedol, že Rusko má stále šancu na organizáciu olympijského kvalifikačného turnaja aj napriek nepostačujúcému konečnému umiestneniu na MS 2015. Šéf ruskej hádzanej konkretizoval, že podľa jeho informácii z IHF sú novými hlavnými kritériami pre usporiadanie tejto kvalifikácie zabezpečenie čo možno najpríkladnejšej organizácie a diváckeho záujmu na tribúnach. Pomocnými kritériami malo byť aj organizovanie všakovakých podujatí IHF v poslednej dobe. Inak povedané vyhráva manažment a peniaze, t.j. zrejme aj to kto sa elitám medzinárodnej hádzanej pred olympiádou dokáže vopchať čo najhlbšie do konečného orgánu tráviacej sústavy. Šiškarjov tiež explicitne uviedol, že pravý športový princíp, teda umiestnenie reprezentácii na predolympijských MS už pri tomto rozhodovaní viac nehrá rolu. Rusi, ktorí napokon hostili jeden z kvalifikačných turnajov, mimochodom dokázali splniť nové podmienky brilantne: zorganizovali MS kadetov 2015, o pár mesiacov neskôr zorganizovali možno až snobsky honosný kongres IHF v Soči, tento rok v lete hostia MS junioriek, o stretnutiach popredných predstaviteľov ruskej federácie s lídrami svetovej hádzanárskej federácie sa začalo písať dosť často. Mimochodom, delegácia najvrchnejších zástupcov IHF vrátane najmocnejšieho muža svetovej hádzanej Hassana Mustafu si spomedzi jednotlivých olympijských kvalifikačných turnajov vybrala pre návštevu práve ten ruský.

Na samotných palubovkách nepriniesla dodatková olympijská kvalifikácia minulý víkend nijaké extra prekvapenia. Z vopred papierovo najjasnejšieho turnaja vo francúzskych Métach postúpili európski zástupcovia (Holanďanky a domáce) na úkor Ázie (Japonsko) a Afriky (Tunisko) pomerne ľahko, pričom na nedávnych MS strieborné Holanďanky potvrdili svoje skvelé napredovanie naprieč svetovej ženskej hádzanej.
Dánsky Aarhus bol šťastným miestom pre Rumunsko a Čiernu Horu. Oči pre plač tu zostali outsiderkám z Uruguaja a aj domácim Dánkam, ktoré pred turnajom postihli pomerne veľké kádrové problémy so zraneniami.
No a v ruskej Astrachani sa tešili zborná a Švédsko. Poľky, ktoré mali životnú šancu dostať sa na OH, tak možno najviac zo všekých doplatili na nie celkom spravodlivé nové regule IHF. Za normálnych okolností by kvalifikáciu hostili (a mimochodom aj chceli, ako tiež napríklad aj Rumunsko), no namiesto toho museli po výbornom výkone v prvý deň proti Rusku (prehrali asi nezaslúžene dvoma gólmi v poslednej minúte) hneď na druhý deň hrať zápas o všetko proti Švédkam. S viditeľnými známkami únavy prehrali aj ten, a tak do Ria napokon nepôjdu. Podobne ako na amatérskej báze fungujúce Mexiko, pre ktoré bola ale víťazstvom už len astrachaňská účasť, hoci niektoré jeho hráčky si neužili ani tú, keďže ich zrejme predsa neuvoľnili z roboty, ako to už skôr predpovedala trénerka Mónica Piña Otvoriť odkaz v novom okne. .

Základnú rekapituláciu Dodatkovej olympijskej kvalifikácie 2016 môžete v každom okamihu nájsť archívne na našej infostránke: 
/clanok/90-Dodatkova-olympijska-kvalifikacia-2016


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.