Mládežnícka generácia 96/97 okresaná


V životnom cykle dievčat mládežníckeho dvojročníka 1996/97 a ml. zostávaju na medzinárodnej scéne plnohodnotne aktívnymi už len dva tucty reprezentácii.


Uplynulý víkend vyvrcholili aj dve mládežnícke podujatia junioriek do 20 rokov. Mladé 96/97-čky sa zišli na panamerickom kontinentálnom šampionáte i v osobitnej európskej kvalifikácii na júlové MSJ v Rusku. Úspešné tímy z nich doplnili a uzavreli dvadsaťštvorku tímov, kvalifikovaných na juniorský svetový šampionát, zatiaľ čo zvyšné výbery tejto generácie sa s medzinárodnou mládežníckou scénou definitívne rozlúčili, keďže oficiálne podujatia sa už pre ne minuli.

Brazílsko-argentínska klasika a čilská história

Na panamerických juniorských majstrovstvách v brazílskom Foz do Iguaçu sa zrodil viacmenej očakávaný triumf domácich pred Argentínou. Zaujímavejšie to bolo na bronzovom stupienku, ktorý obsadili Čiľanky, čím sa dočkali premiérovej juniorskej kontinentálnej medaily a súčasne sa vďaka tomuto umiestneniu poprvýkrát predstavia na MSJ. V porovnaní s výsledkami v kadetskej kategórii za sebou čilské juniorky nechali konkurentky z Paraguaja i Uruguaja. Mladé Paraguajčanky s niekoľkými dôležitými absenciami neporušili tradíciu, keď výbery z tejto krajiny pri všetkých doterajších troch účastiach na juniorských majstrovstvách Panameriky obsadili "zemiakovú" štvrtú priečku. Uruguaj si piatym miestom pre zmenu pripísal vyrovnanie historicky najhoršieho umiestnenia v kategórii U19/U20 na kontinente z roku 2010, za čím možno hľadať najmä vynútene výrazne prekopaný a omladený káder, keď napr. pôvodné najväčšie esá v čase turnaja hájili farby krajiny na seniorskej dodatkovej olympijskej kvalifikácii. Pre úplnosť, posledné šieste miesto obsadila v porovnaní s nedávnou minulosťou taktiež dosť obmenená reprezentácia junioriek Kanady.

Archivovanú základnú rekapituláciu Majstrovstiev Panameriky junioriek (U20) 2016 nájdete na našej skompletizovanej infostránke: 
/clanok/99-Majstrovstva-Panameriky-junioriek-U20-2016

Európa bez supersenzácii

Európska kvalifkácia na juniorské MS nepriniesla žiadne veľké prekvapenia. Z tých možno nie úplne očakávaných výsledkov zaujal postup Rakúšaniek zo skupiny 3. V skupine 7 uspeli na domácej pôde Čiernohorky v pozoruhodných podmienkach. Na kvalifikáciu totiž z niekoľkých dôvodov (zranenia, angažovanie v seniorskej reprezentácii) postavili takmer kompletný (14 zo 16 hráčok) o dvojročník mladší kadetský výber (roč. 1998/99 a ml.).
V skupine 2 české juniorky nevyzreli pred svojimi divákmi na Nemecko a v tejto chvíli tak nemajú právo účasti na tretích MSJ v rade. Češky sú ale podľa vlastných slov Otvoriť odkaz v novom okne. vďaka vybojovanému druhému miestu v kvalifikačnej skupine prvými náhradníčkami pre MSJ a spoliehajú sa na neúčasť niektorého z tímov z iných kontinentov.
Slovenské juniorky na svojom záverečnom podujatí tejto generácie obsadili posledné štvrté miesto v kvalifikačnej skupine 6. Naposledy sa slovenský juniorský výber na MSJ predstavil ešte v dávnom roku 1999 v Číne. (Súhrnu účinkovania slovenskej mládežníckej generácie hráčok roč. 1996/97 a ml. na medzinárodnej scéne sa ešte budeme venovať v neskoršom samostatnom článku.)

Archivovanú základnú rekapituláciu európskej kvalifikácie na MS junioriek (U20) 2016 nájdete na našej skompletizovanej infostránke: 
/clanok/111-Majstrovstva-sveta-junioriek-U20-2016-europska-kval


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.