Slovenská dievčenská repre 96/97 zamávala na rozlúčku


Ďalšia naša mládežnícka generácia hádzanárok definitívne ukončila svoju misiu. Ako si slovenský dvojročník dievčat 1996-1997 zapamätáme?


Prvé medzištátne zápasy odohrala táto generácia tesne pred Vianocami 19.decembra 2011 v Gliwiciach v príprave s domácim Poľskom. Ten posledný v európskej kvalifikácii MS junioriek (U20) 2016 paradoxne takisto v Poľsku proti Poľkám - 20.marca tohto roku. Spolu za celú dobu svojho pôsobenia odohrali naše 96/97-ky 55 medzištátnych zápasov s bilanciou 12 víťazstiev, 1 remíza a 42 prehier. Suverénne najčastejším reprezentačným súperom boli našim už spomínané konkurentky z Poľska (12 vzájomných zápasov), nasledované Rakúšankami (6), Švajčiarkami (5) a Češkami s Rumunskom (po 4).

Táto naša mládežnícka garnitúra sa prebojovala na jeden veľký záverečný turnaj. V kvalifikácii hranej v Nitre Otvoriť odkaz v novom okne. postúpili dievčatá cez Grécko a Bosnu/Hercegovinu na ME kadetiek do 17 rokov v r. 2013 do Poľska Otvoriť odkaz v novom okne.na ktorých obsadili posledné 16.miesto. Pri zvyšných dvoch príležitostiach prebojovať sa na jeden zo štvorice najvýznamnejších turnajov dvojročník úspešný nebol: neprešiel cez v Rumunsku hranú kvalifikáciu na ME junioriek (U19) 2015 Otvoriť odkaz v novom okne., ani cez už spomenutú kvalifikáciu na tohtoročné juniorské MS.
Druhým najvýznamnejším počinom generácie tak potom zaiste zostane 10.miesto na Otvorených ME kadetiek (U18) 2014 Otvoriť odkaz v novom okne..

Jednoznačne najpamätnejším a pravdepodobne i jasne najlepším zápasom tejto mládežníckej reprezentácie bolo víťazstvo proti Maďarsku (27:24 Otvoriť odkaz v novom okne.; viď aj reportáž na webe SZH Otvoriť odkaz v novom okne.) v druhom dueli základnej skupiny finálového turnaja ME kadetiek 2013, vďaka ktorému boli baby chvíľku veľmi blízko postupu na svetový kadetský šampionát (U18) 2014 v Macedónsku. Cenným zostane i skalp Rumunska v prípravnom zápase v Nitre Otvoriť odkaz v novom okne. v lete 2013 ešte v kadetskom veku do 17 rokov. Proti Rumunkám "96/97-ka" odohrala ešte jeden vynikajúci zápas, a to na ich pôde v kvalifikácii ME junioriek 2015. Prehra 21:27 Otvoriť odkaz v novom okne. proti vtedy i dnes stále úradujúcim kadetským majsterkám sveta sa zrodila až v samom závere zápasu Otvoriť odkaz v novom okne.. Maďarky i Rumunky patria k popredným výberom tejto generácie, prezentovali sa v nej i ziskom medailí z príslušných ME a MS.
Naopak vari najväčším sklamaním bola až príliš ľahká prehra s výrazne oslabeným srbským výberom Otvoriť odkaz v novom okne. v poslednom zápase kvalifikácie o postup na MEJ 2015 (14:28 Otvoriť odkaz v novom okne.), ktorá prišla len dva dni po uvedenom výbornom výkone proti silným domácim Rumunkám.

Pri reprezentácii dievčat 96/97 za takmer 4,5 roka svojho pôsobenia vystriedal rad trénerov, z toho štyroch hlavných. V začiatkoch jej účinkovania ju viedli Slavomír Varga s asistentkou Andreou Šalátovou, postupne tiež s pomocnou rukou Marianny Nemčíkovej. Asistentský post neskôr prevzala Katarína Beňušková. Pri prechode do juniorskej kategórie prevzal funkciu hlavného trénera tímu na jeseň 2014 Ľuboš Hudák, ktorý predtým medzi juniorkami kaučoval i predchádzajúci dvojročník 1994/1995. Ten pri ňom ale len vydržal krátko, tesne pred dôležitou kvalifikáciou na MEJ 2015 sa na jar daného roku funkcie z osobných a rodinných dôvodov náhle vzdal a pre uvedený kvalifikačný turnaj ho nahradil Otvoriť odkaz v novom okne. tréner seniorskej repre Dušan Poloz. Jeho dočasné právomoci potom v tichosti prebrala dovtedajšia asistentka Katarína Beňušková, ktorá bola šéfkou lavičky celý posledný rok až do konca pôsobenia dvojročníka.

Podobne ako tá predchádzajúca, ani táto generácia sa na palubovke nemohla spoľahúť na mimoriadne supertalenty, ale naopak najmä na teamwork. Asi najväčšou a najstabilnejšou ťahúňkou spomedzi individualít bola za celé roky ostrá spojka Tatiana Gajdošíková. Líderské kvality dokazovala v rozohrávke Martina Blehová, ktorá žiaľ ale kvôli vážnemu zraneniu kolena nútene vynechala posledné podujatia. Z ostatných menoslovom spomeňme azda ešte na pravej strane hrajúcu Nikolu Španihelovú, spojky Valentínu Kapsovú a Tatianu ŠutranovúVeroniku Gajdošovú na pivote. Nádej vzbudzovali v skorších dobách i spojka Paulína Žákovská či krídelníčka Katalin Szabó. Viaceré z týchto dievčat si mimochodom zahrali aj za o generáciu starší výber dievčat 1994/95 a ml. Naopak, v poslednej fáze pôsobenia si za 96/97-ky zahrali pri kombinovanom zložení kádra Otvoriť odkaz v novom okne. i najtalentovanejšie kadetky roč. 1998/99, okrem kádrových problémov aj z dôvodu prípravy na blížiace sa MS kadetiek (U18) 2016, na ktorých budú slovenské "devätdesiatosmičky" domácim tímom. Spomedzi o dva roky mladších bola najvýraznejšou posilou skončivšieho dvojročníka určite Katarína Kostelná, ktorej sa konieckoncov po poslednom turnaji ušlo osobitnej pochvaly i od hlavnej trénerky Otvoriť odkaz v novom okne.

Treba v každom prípade triezvo skonštatovať, že žiadnu extra dieru do sveta slovenský národný výber mladých hádzanárok s ročníkmi narodenia 1996 a 1997 napokon neurobil. Jeho celková bilancia hovorí za všetko, no keďže rozhodne nemáme v úmysle haniť a zdôrazňovať negatíva, ale naopak pri ďalšom pozeraní sa vpred stavať na čiastkových kladoch, zakončime jeho príbeh práve na pozitívnej vlne. Veď predsa vybojoval aspoň jeden postup na veľký záverečný turnaj, čo je vlastne v súčasných reáliach slovenskej (nielen) mládežníckej hádzanej veľmi cenné.

Priama reč

Martina Blehová: "Súčasťou výberu bola takpovediac od začiatku a môžem povedať, že mi pôsobenie v ňom dalo veľmi veľa. Jednak z hadzanárskeho hľadiska, ale aj sociálneho, lebo som skrz reprezentáciu spoznala veľa báb, s ktorými sme veľmi dobré kamarátky dodnes. Čo sa týka samotnej hádzanej tak to boli samozrejme neoceniteľné skúsenosti, boli sme na ME kadetiek a hrali sme kvalitné zápasy s kvalitnými súpermi. Nie vždy sme sa im vyrovnali, no snažili sme sa reprezentovať v rámci ramci možností čo najlepšie. Mrzí ma, že zo začiatku sme mali akú-takú základňu, postupom času však veľa dievčat skončilo a dospelo to k tomu, že pred poslednou kvalifikáciou na MEJ musela byť polovica družstva doplnená kadetkami... Tiež ma mrzí aj to, že som na tejto kvalifikacii nemohla babám pomôcť. Vďaka patrí všetkým trénerom, ktorí sa nám počas celého obdobia pôsobenia venovali." 


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.