Odhádzané: Kvalifikácia na ME žien 2016


Zhrnutie najdôležitejších skutočností a konzekvencii z pred pár dňami skončených bojov o tohtoročný európsky šampionát vo Švédsku.


Niekoľko momentov zaujalo ešte v úvodnej fáze kvalifikácie Otvoriť odkaz v novom okne., v ktorej bojovalo o 2 postupové miesta do tej nasledujúcej 6 tímov z "najrozvojovejších" európskych krajín:

 Najprv však tiež uveďme, že do bojov o veľký záverečný turnaj sa z neprihlásilo v prvom rade Grécko, ktoré sa ich dlhodobo zúčastnovalo veľmi pravidelne. V nedávnej dobe ale ide už o druhú absenciu gréckych žien, keď chýbali i v kvalifikácii na ME 2014 Otvoriť odkaz v novom okne.. Túto kvalifikáciu takisto nehrali, no v najbližšej dobe už na kvalifikačnej scéne možno uvidíme dve reprezentácie, chystajúce návrat po kratšej či dlhšej pauze. Repre senioriek v ostatnej dobe do činnosti znovuaktivovali v Belgicku Otvoriť odkaz v novom okne. i Veľkej Británii Otvoriť odkaz v novom okne..

 Azerbajdžanská ženská reprezentácia, ktorá je mimochodom de facto ešte stále záležitosťou jediného klubu (ABU Baku), sa kvalifikácie zúčastnila aj napriek tomu, že sa v uplynulom období na verejnosti objavili informácie, že jej činnosť bola zastavená.

 Kvalifikačný návrat po 15 rokoch zažili ženy Faerských ostrovov, ktoré naposledy bojovali o postup na MS 2001 Otvoriť odkaz v novom okne.. Odvtedy sa zúčastnili iba podujatí pre rozvojové krajíny a niekoľkých prípravných zápasov.

 Bulharským seniorským reprezentantkám trval návrat na významnú seniorskú scénu pre zmenu len 5 rokov (predtým naposledy hrali v kvalifikácii na MS 2011 Otvoriť odkaz v novom okne.). Svoju činnosť si za ten čas oživili akurát priateľskými medzištátnymi stretnutiami v Grécku na jeseň 2014. Návrat prebehol veľmi úspešne, Bulharky skrze víťazný domáci turnaj postúpili do druhej fázy, kde už ale výkonnostne výrazne zaostávali.

 Absolútnu historickú premiéru na oficiálnom podujatí si odbili Kosovčanky. Ich národný výber začal svoju činnosť v roku 2011, no až na jeseň 2014 bola krajina prijatá do rodiny európskej hádzanej, čo umožňuje kosovským výberom riadny štart na najdôležitejšej scéne starého kontinentu. Práve kvalifikácia na tohtoročné ME bola tým úplne prvým v seniorskej kategórii. Mimochodom, kosovskej ženskej reprezentačnej hádzanej sme sa na našom webe venovali aj v jednom zo starších materiálov.


Druhá fáza kvalifikácie potom priniesla tieto hlavné zaujímavé skutočnosti:

 Určite pozitívom je, že aspoň jedna z dvoch samostatných reprezentácii bývalého Československa nebude chýbať už na treťom európskom šampionáte v rade. Tentokrát sa o to postarali Češky

 Naše západné susedky sa okrem vlastného postupu pričinili i o to, že vôbec poprvýkrát v histórii budú na ženských ME chýbať hráčky Ukrajiny. Reprezentantky krajiny strieborných medailistiek z ME 2000 a bronzových z OH 2004 tak dosiahli nový smutný míľnik na ich ceste v poslednej dobe. Tá je samozrejme poznačená i politicko-ekonomickou situáciou v krajine, ktorá okrem iného vyústila aj v odchod viacerých silných hráčok, ktoré sa rozhodli reprezentovať inú krajinu: z tých najvýraznejších strát ide najmä o svetové pravé krídlo Juliju Managarovu, ktorá o rok začne hrať za Rusko, spojka Regina Šimkute už si ruský reprezentačný dres medzičasom obliekla a posilnenie pre zmenu Turecka sa už čoskoro očakáva od inej spojky Oľgy Vaščuk.

 Krajín, ktoré sa od roku 1994 zúčastnili, resp. zúčastnia doteraz všetkých dvanástich európskych šampionátov, tak zostalo už len pätoro: Dánsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko a Rusko.

 V poslednej dobe rozbehnuté Holanďanky sa poprvýkrát v histórii kvalifikovali na dvoje za sebou konané ME. Poľkám sa rovnaký počin podaril druhýkrát v histórii, presne po dlhých osemnástich rokoch.

 Návrat na šampionát Európy po najdlhšej dobe spomedzi všetkých kvalifikovaných účastníkov slávia Slovinky, ktoré vyhrali súboj tretích miest v kvalifikačných skupinách o poslednú postupovú miestenku. Medzi európskou elitou sa predstavia po poltucte rokov, naposledy teda hrali na ME 2010 Otvoriť odkaz v novom okne..

 Fínky veľmi neúspešnú druhú fázu, v ktorej dali v šiestich dueloch priemerne len 14 gólov na zápas, symbolicky ukončili vyhlásením Otvoriť odkaz v novom okne., že najbližších kvalifikačných bojov (o MS 2017) sa nezúčastnia a svoju prípravú plne podriadia úspechu v ďalšej kvalifikácii na ME o dva roky, ktoré budú v roku 2018 vo Francúzsku.

Archivovanú základnú rekapituláciu druhej fázy kvalifikácie na ME 2016 nájdete na našej skompletizovanej infostránke: 
/clanok/108-Majstrovstva-Europy-2016-kvalifikacia-2-faza


Súvisiace články

Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.