Odhádzané: MSJ 2016


Sumár rozlúčkového turnaja jednej celej mládežníckej generácie hádzanárok.


Posledným bitevným poľom pre dievčatá s ročníkom narodenia 1996/97 a ml. sa stala ešte v prvej polovici júla Moskva. A toto je heslovitý zoznam hlavných skutočností, ktoré sa na ňom odohrali:

 Na území Ruska to bol vôbec premiérový mládežnícky svetový šampionát a len druhý celkovo po kadetských ME 2003 Otvoriť odkaz v novom okne. v povolžskom Toľjatti.

 Hneď tri národné reprezentácie absolvovali na tohtoročných MSJ svoju historickú premiéru na tomto podujatí: Egypt, Čile aj Uzbekistan. Pre prvé dve menované to bolo zároveň prvé vystúpenie na majstrovstvách sveta akejkoľvek vekovej kategórie, teda vrátane kadetských.

 Bronz je prvou medailou z MSJ pre Rumunsko po dlhom čakaní, ktoré sa tiahlo od roku 1999. Zaujímavý je aj tým, že v play-off fáze turnaja sa k nemu rumunské juniorky dopracovali skrz tri najtesnejšie jednogólové víťazstvá - v osemfinále, štvrťfinále i v samotnom malom finále o 3.miesto.

 Juniorky Čiernej Hory dosiahli sedemnástym miestom, znamenajúcim však víťazstvo v tzv. Prezidentskom pohári, svoje historicky najhoršie umiestnenie pri účasti na MSJ. Na ich obranu však treba dodať, že bola ešte len tretia, ale najmä to, že ich výber bol z veľkej väčšiny zložený z hráčok mladšieho (kadetského) dvojročníka 1998/99 a ml. Horšie sa už môžu obhajovať 12-násobné účastníčky MSJ Maďarky (konečné 10.miesto), ktoré svojim umiestnením vyrovnali doterajšie minimum z roku 1997.

 Finále Otvoriť odkaz v novom okne. zviedlo dohromady tradičné mládežnícke veľmoci. V ňom najmä na individuálnych výkonoch sa prezentujúce domáce Rusky o zlato pripravili "dvadsiatky" z Dánska, naopak v kontraste forsírujúce svoju celoplošnú a veľmi kolektívnu hádzanú. Hostiteľkám nepomohla ani mimoriadne sporne a možno až nezmyselne nariadená sedmička v samom závere základnej hracej doby finálového duelu, vďaka ktorej záverečný nápor produkujúce Rusky poslali súboj do desaťminútového predĺženia. V ňom ale spravodlivosť neoslepla a severanky ho vyhrali nadôvažok štýlovo bez inkasovaného gólu. Pre Dánsko je to "len" druhý titul z MSJ, ten predchádzajúci získalo na šampionáte v Pobreží Slonoviny ešte v roku 1997.

 Do exkluzívneho hráčskeho výberu sa (znova) dostali stredné spojky Jaroslava Frolova (Rusko) a Cristina Laslo (Rumunsko), čo z nich urobilo najoceňovanejšie individuality tohto mládežníckeho dvojročníka. Zo štyroch veľkých záverečných turnajov (MEK, MSK, MEJ a MSJ) generácie to pre obe bolo tretie umiestnenie v poturnajovej elitnej spoločnosti jednotlivkýň. K nim navyše zhodou okolností obe pridali aj "účasť" medzi najlepšími hráčkami Otvorených ME kadetiek 2014. Plačúca Frolova, ktorej sa však slzy z očí doslova liali (viď k článku pripojené foto)sa takto pri preberaní ocenenia pre najužitočnejšiu hráčku postarala o jeden z najemotívnejších momentov turnaja.

 Šampionát sa zapíše do histórie aj tým, že ho nútene vynechalo veľké množstvo spomedzi najväčších a najstálejších hviezdičiek tejto mládežníckej generácie. V metropole Ruska absentovali také elitné prospekty ako Nemka Emily Bölk, Juhokórejka Yu Sojeong, Švédka Emma Ekenman-Fernis, duo Djurdina Jauković a Itana Grbić z Čiernej Hory (všetky v tom čase uprednostnené pre prípravu na podujatia so seniorskou reprezentáciou), Rumunka Bianca Bazaliu či ďalšia čiernohorská zástupkyňa Djurdina Malović (obe zranené na poslednú chvíľu pred štartom turnaja), i ďalšie.

Archivovanú základnú rekapituláciu MS junioriek (U20) 2016 nájdete na našej skompletizovanej infostránke: 
/clanok/92-Majstrovstva-sveta-junioriek-U20-2016


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.