Cárstvo namiesto kráľovstva


Ruský triumf na olympiáde v Riu bol oveľa emotívnejší a dôležitejší, než ste si mohli myslieť.


Ženská seniorská zborná sa po rokoch menšieho či väčšieho trápenia dočkala a z Ria vezie zlato. Rusky predviedli predovšetkým ohromne silnú rotáciu, keď v každom jednom zápase hrali všetky hráčky a nadôvažok mali obzvlášť rovnomerne rozdelený hrací čas. Síce v priebehu turnaja, hlavne v základnej skupine, to bolo z ich strany viackrát nie príliš presvedčivé, celková turnajová bilancia 8-0 hovorí za všetko. Najmä v tom najsprávnejšom momente olympijského zápolenia ukázalo Rusko v zápasoch o medaily svoju momentálnu obrovskú silu. Predčasné vyvrcholenie celého turnaja, semifinálový duel proti dlhodobým kráľovnám ženskej hádzanej Nórkam ktoré mali našliapnuté na zlatý hetrik spod piatich kruhov, možno pokojne označiť za zápas do učebníc. V dnešnej supermodernej ére hádzanej len ťažko nájdete niečo lepšie.

Do tohtoročnej olympiády posledná medaila z podujatí veľkej trojky (OH, MS, ME) pristála ruským hádzanárkam na krkoch ešte na MS 2009 v Číne. Zhodou okolností aj vtedy aj teraz to bolo po prakticky dokonalej výhre proti Nórsku v semifinále a trojgólovému víťazstvu nad Francúzkami v súboji o zlato. Dlhá nielen výsledková kríza medzi týmito turnajmi je už dnes jasne minulosťou. Bola to pre kríza spôsobená aj dianím v hádzanárskej federácii a následne prijímanými rozhodnutiami v reprezentácii. Bola to tiež kríza generačnej výmeny hráčok, v počiatkoch ktorej Rusko akoby nezachytilo modernú svetovú vlnu súčasnej zrýchľujúcej sa hádzanej. 

"Novú" ruskú i svetovú hádzanú dnes tvoria hráčky od Boha ako Darja Dmitrijeva a Anna Vjachireva, ktoré len nedávno vyšli z mládežníckych kategórii a v 21 rokoch už majú olympijské zlato a patria medzi elitné jednotlivkyne OH Otvoriť odkaz v novom okne.. Ale triumf zbornej v Riu za sebou skrýva aj mnohé ďalšie pozoruhodné individuálne príbehy. Ľavá krídelníčka Polina Kuznecova nedohrala MS 2015 pre vážne zranenie kolena. Pri svojom návrate nemala na prípravu s ruským nároďákom nielenže azda ani dva mesiace, no na samotnej olympiáde žiarila na svojej pozícii neuveriteľne dominantným spôsobom a o jej zaradení do all-stars výberu nebolo pochýb ako asi pri žiadnej inej hráčke. Rusky tiež museli čeliť nepríjemnej situácii, keď sa im v treťom zápase vážne zranila jasná jednotka na ich možno najproblémovejšiu súčasnú pozíciu - v bránke. Annu Sedojkinu však až nečakane dobre zastúpili Viktorija Kalinina a Taťjana Jerochina, ktoré obe odohrali v Riu zatiaľ zrejme svoj životný turnaj. Menej šťastný bol síce príbeh dlhodobo fenomenálnej ľavej spojky Ľudmily Postnovej, ktorá napokon zostala bez vytúženého olympijského zlata. Postnova len vo februári obnovila takmer dva roky prerušenú/ukončenú kariéru, získala potrebnú formu, no do Brazílie ju napokon nepustila v príprave zlomená záprstná kostička na hodovej ruke. Skvele ju však pod piatimi kruhmi zastúpila Vladlena Bobrovnikova, pre ktorú to taktiež určite bolo výkonmi najžiarivejšie podujatie v doterajšej kariére.

Do historicky prvého ruského ženského olympijského zlata v moderných dejinách samostatného Ruska a súčasne do prvého triumfu na OH od víťazstva žien ZSSR ešte v roku 1980 bude obzvlášť hlboko vyryté ešte jedno meno, tentokrát mužské. Do výšin totiž zbornú z pozície hlavného trénera nedostal nik iný než nezameniteľný "cár" Jevgenij Trefilov. Zlatými medailami sa tento charizmatický kouč už definitívne zapísal medzi najväčšie trénerské legendy všetkých čias. Na klubovej úrovni je samozrejme mnohonásobným majstrom krajiny, vyhral Ligu Majstrov, PVP i 2x Pohár EHF. S ruským ženským reprezentačným výberom vyhral teda konečne vytúžené OH, svetový šampionát dovedna hneď štyrikrát. To jediné čo mu v jeho unikátnej zbierke chýba je teda už len zlato z ME, o ktoré sa však podľa vlastných slov Otvoriť odkaz v novom okne. ešte pokúsi. Aj Trefilov pritom v uplynulom krízovom období v ruskej hádzanej taktiež čelil neľahkým situáciam. Viackrát bol verejne kritizovaný za svoje metódy, za nezachytenie súčasných trendov v hádzanej, napokon na čas prišiel aj o post hlavného trénera repre. Dokonca prekonal ľahšiu srdcovú príhodu. Na jeseň 2013 sa však k národnému tímu vrátil a ukázal, že aj starý pes sa dokáže naučiť novým kúskom. Pretvoril tím na nový a supermoderný, evidentne zlepšil aj svoje búrlivácke správanie a povahu a napokon všetkým ukázal Kuzkinu mať Otvoriť odkaz v novom okne..

Ruské hráčky dosiahli na OH 2016 vari najväčší úspech dopingovým škandálom zmietanej ruskej delegácie. Samé hádzanárky sa dostali i pod ostrú paľbu niektorých novinárov a činovníkov, keďže v tzv. McLarenovej správe Otvoriť odkaz v novom okne. figuruje 7 športovcov aj práve z hádzanej. Medzinárodná hádzanárska federácia IHF v každom prípade deklarovala, že ruské hádzanárky nikdy neboli pozitívne testované a na OH ich aj po dodatočných testoch napokon pripustila Otvoriť odkaz v novom okne.. V Riu tak mohla seniorská zborná skompletizovať tohtoročnú monumentálnu letnú zbierku, keď Rusko ako prvé v dejinách získalo v júli a auguste cenný kov z veľkých tohtoročných záverečných podujatí všetkých troch vekových kategórii (seniorky, juniorky, kadetky). A na všetkých bolo dokonca vo finále: MS kadetiek vyhralo, na MS junioriek prehralo finálový duel až v predĺžení. Celková bilancia ruských výberov na všetkých troch vrcholoch ženského hádzanárskeho leta 2016 tak činí 25 víťazstiev a 1 prehru.


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.