Odhádzané: Majstrovstvá Strednej Ameriky 2016


V regióne spájajúcom Severnú Ameriku s Južnou u hádzanárok v podstate nič nové. Ale že vôbec nič.


Druhý ženský stredoamerický šampionát dopadol v konečnom zúčtovaní presne ako ten prvý pred dvoma rokmi v Hondurase. Za aspoň krátke povšimnutie ale určite stál a práve toto sme si všimli my:

 Na regionálnom turnaji sa opäť objavila len tradičná pätica tunajších reprezentácii. Aj tentokrát teda absentovala Panama a tiež Belize, ktoré je však členom IHF len od roku 2011.

 Suverénnym spôsobom si na turnaji počínali Guatemalčanky, ktoré tak obhájili primát z roku 2014 a znovu si zmerajú sily s kontinentálnou elitou na budúcoročnom panamerickom šampionáte, kam sa kvalifikovali ako piaty tím v poradí. V guatemalskom lineupe sa už neobjavila ani jedna z dvoch matuzalemiek Lesly Y. Gudiel de Ramos (roč. 1976) a Doris Y. Palencia Calderón de Ozuňa (1975), chýbali i niektoré ďalšie mená z tradičnej zostavy. Napriek tomu staronové majsterky potvrdili svoju pozíciu v regióne, najväčšiu zásluhu na čom mala úderná spojka Militza Lavarreda, najlepšia strelkyňa turnaja so 44 gólmi, čo dáva priemer rovných 11 na zápas.

 Domáca Nikaragua sa pred svojim publikom hotovala potrápiť i najfavorizovanejšie súperky, takisto ale čelila istým dôležitým absenciam najmä do rotácie, navyše aj skorému zraneniu ďalšej svojej hráčky zo základu a nakoniec sa tak musela uspokojiť i so striebrom. Hostiteľky tak môže tešiť aspoň obhajoba naposledy vybojovanej pozície regionálnych dvojok pred Kostarikou. Práve Kostaričanky sa od svojho posledného medzinárodného štartu rozhodli pre vari najradikálnejšiu obmenu, rozumej omladenie kádra i zmenu trénera. Počínali si však nad očakávanie slušne a dokonca miestami kvalitne potrápili i domácu ekipu v priamom súboji o 2.miesto.

 Ako sa napokon ukázalo, Salvádor pri absencii obzvlášť svojej najväčšej a najproduktívnejšej opory Susan Alvarengy Pérez pravdupovediac asi ani nemohol počítať s lepším umiestnením ako preposledným štvrtým miestom. Horší bol už len tradične horší Honduras, ktorého hráčkam síce snahu uprieť nemožno, kvalitatívne však za ostatnými stále o minimálne triedu zaostáva. A voči víťaznej Guatemale je to tried hneď niekoľko, porážka 8:48 v ich vzájomnom súboji sa stala historicky vôbec jedným z najväčších debaklov medzi stredoamerickými seniorkami.

 Okrem hádzanárok na palubovke sa počas šampionátu vybúrili v Nikarague aj iné sily. Najprv hurikán Otto, ktorý spôsobil zmenu časového harmonogramu zápasov v prostredný tretí hrací deň turnaja. Keď sa ale "darí" tak sa "darí" poriadne, hneď vzápätí totiž ako bonus prišlo aj silné zemetrasenie . Našťastie hádzanárska obec vyviazla z oboch živelných pohrôm bez vážnejšej ujmy. 

Archivovanú základnú rekapituláciu Majstrovstiev Strednej Ameriky 2016 nájdete na našej skompletizovanej infostránke: 
/clanok/157-Majstrovstva-Strednej-Ameriky-2016


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.