(Polo)domáci triumf


Zopár sumarizujúcich riadkov k odohranému hádzanárskemu turnaju žien na Islamských hrách solidarity 2017 v azerbajdžanskom Baku.


Až teraz na štvrtom vydaní podujatia, organizovaného pre členské krajiny Organizácie islamskej spolupráce (OIC), mali svoju súťažnú premiéru aj hádzanárky. V metropole Azerbajdžanu sa napokon zišli štyri národné ženstvá z troch hádzanárskych svetadielov. Pôvodne avizovanú päťnásobnú účasť ešte okresali reprezentantky Pobrežia Slonoviny, ktoré sa z turnaja odhlásili v poslednom období plynúcom pred štartom zápolení, už po žrebe.

Zlaté medaily zostali doma v Azerbajdžane, kde ešte nedávno chodili reči o rozpustení národného tímu žien. Teraz sa však zdá, že Islamské hry dopomohli k novému oživeniu ženskej hádzanej v krajine. Od decembra 2016 má Azerbajdžanská hádzanárska federácia nového šéfa, vo februári tohto roku bol zorganizovaný aj turnaj novovzniknutej azerbajdžanskej ligy. V krajine pôvodne dlhé roky pôsobil len tím ABU Baku, teraz pridali ďalšie tri. Samotná značka ABU Baku pritom medzičasom už neexistuje, nakoľko tím zmenil názov na Azeriol Baku. Športový svet pozná mladý a relatívne úspešný klub s takýmto názvom z prostredia ženského volejbalu, teraz jeho hlavný sponzor údajne jednoducho prešiel spod vysokej siete k hádzanej. Tým hlavným sponzorom, podľa ktorého samozrejme nesie klub svoje meno, je veľkopodnik spadajúci pod ministerstvo dopravy, ktorý zabezpečuje správu azerbajdžanských ciest. No a sám nový prezident hádzanárskej federácie zastáva v jeho štruktúrach vysokú pozíciu. Peniaze pre hádzanú v krajine teda začali tiecť a to sa premietlo aj do praktického fungovania seniorskej ženskej reprezentácie. Už na jeseň minulého roku sa na prípravnom turnaji na Ukrajine objavili v drese Azerbajdžaniek tri naturalizované hráčky z Ruska a Ukrajiny (Oksana Orechova, Anastasija Meteľska a Marija Račiteleva), teraz na jar ďalšia pätica pomerne kvalitných posíl (Jekaterina Artamonova, Alla Černyškova-Žujkova, Nataľja Gajovič, Irina Klimenko, Anna Burova). Ak k nim prirátame ešte Jekaterinu Peče, ktorá hádže za Azerbajdžan už dlhšie, dostaneme dohromady deväť cudzokrajných reprezentantiek zo 14-člennej súpisky, ktorá sa na Islamiáde predstavila. Čo sa dá očakávať ďalej, keďže peniaze (podľa všetkého) sú a je ich dostatok? To si radšej ani netrúfneme odhadovať. V každom prípade sú azerbajdžanské seniorky späť a zaiste sa vďaka zahraničným posilám zrazu výkonnostne dostali na nový level. Pred Islamskými hrami ešte absolvovali prípravné kempy v Rusku a na Ukrajine a v samotnom turnaji nenašli premožiteľa. Prím mimochodom stále hrala stálica a s prehľadom najlepší vlastný produkt súčasnej ženskej azerbajdžanskej hádzanej - rozohrávačka Marina Tankaskaja, pôsobiaca a žiariaca v tureckej lige.


Azerbajdžanské seniorky sú späť v hre, s cudzokrajnými posilami a zdá sa aj dostatkom financii (zdroj obr.: azertag.az)

S (polo)domácim národným výberom si nedokázali poradiť ani Turkyne v nie úplne ideálnej, ale stále pomerne silnej zostave. Mali však tiež smolu, že sa im v prvej polovici turnaja zranili dlhoročná opora Serpil İskenderoğlu a tiež naturalizovaná ex-Ukrajinka Oľga Vaščuk, ktorá hrá oficiálne za Turecko od konca roka 2016. Turecko zobralo Islamské hry pomerne vážne, no turnaj bol akiste zároveň prípravou na dôležitejší júnový play-off dvojzápas kvalifikácie MS proti Češkám.

Zástupkyne čierneho kontinentu, Kamerunčanky, vybojovali bronz bez viacerých nezanedbateľných súčastí svojho výberu, ktorý zaznamenal v ostatnom období progres a vlani v decembri na africkom šampionáte vybojoval bronz a miestenku na tohtoročný ženský svetový šampionát v Nemecku. Najproduktívnejšou hráčkou levíc bola opäť ľaváčka Marie Yolande Nadine Touba Biolo, ktorej hviezdička na medzinárodnej scéne vyskočila práve na spomínanom minuloročnom Africkom pohári národov.

Uzbečky boli v Baku evidentne najslabšie a prischla im tak právom posledná priečka. V rovnakej (omladzujúcej sa) zostave ako na marcových Majstrovstvách Ázie to bola v ich podaní tradičná pesnička. Gól dať ešte síce vedia, no je to stále pomalé a ich obranná činnosť výrazne zaostáva. Stále bez svojej kapitánky Aliny Suchopljasovej a v tomto roku aj bez produktívnej ľaváčky Angeliny Goloskokovej (okrem iných), musia sa uzbekistanské ženy uspokojiť aj so zemiakovou islamiádskou (ne)medailou.


_______________________________________________________

Webové odkazy k turnaju (informácie, výsledky, štatistiky, atď.): 

Otvoriť odkaz v novom okne. Oficiálna stránka hier 
Otvoriť odkaz v novom okne. Wikipedia (anglická verzia) 

 


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.