Dvakrát poprvýkrát


Klasických pár sumarizujúcich riadkov k odohranej 1.fáze kvalifikácie na seniorské ME žien 2018.


Miesto len do prvej (krátkodobej turnajovej) kvalifikačnej fázy sa tentokrát ušlo šestici "najmenších" reprezentácii, o dve postupové miesta do tej nasledujúcej, dlhodobej, sa necelý týždeň dozadu bojovalo v dvoch trojčlenných turnajoch. Oproti poslednej kvalifikácii na európsky šampionát 2016 tentoraz na palubovkách chýbali ženy Bulharska i Azerbajdžanu.

V gréckych Aténach sa zrodil zrejme nečakaný postup Faerských ostrovov, ktorým sa tak na štvrtý pokus podaril prvý postup z predkvalifikačnej fázy do finálového štádia bojov o veľké záverečné podujatie (MS a ME). Ostrovanky s novým hlavným trénerom (taktovku prevzal doterajší asistent, Brit Scott Harrington) sa každopádne od svojho návratu na scénu v kvalifikácii ME 2016 zlepšujú doslova s každým štartom. Trpkú pilulku tak muselo prehltnúť i domáce Grécko, ktoré sa v zápoleniach o kontinentálne majstrovstvá objavilo po šiestich rokoch. Nemenej sklamané ale boli i najslabšie z tejto trojice - Fínky, ktoré pre úspech cielene obetovali i celú kvalifikáciu MS 2017. V tábore ženskej hádzanárskej Suomi sa hneď po turnaji začali debaty o potrebe veľkých zmien, už pred istým časom sa hovorilo napr. o fungovaní národnej hádzanárskej akadémie. Pravdou zostáva, že spomedzi trojky výberov na tomto turnaji práve Fínsko asi najviac utrpelo existujúcimi kádrovými absenciami, predvedená hra ako taká (najmä "mdlá" útočná faza) však určite nebola tou postupovou.

 
Takto sa tešili Faerčanky v Grécku... (zdroj obr.: hatzi-handball.blogspot.com)


Druhý turnaj taktiež zaznamenal historického víťaza. Kosovo hostilo vôbec prvý významný event v seniorskej ženskej hádzanej a domáce, ktoré sú na medzinárodnej hádzanárskej scéne približne dva roky, sa na ňom pri svojom treťom (pred)kvalifikačnom štarte dočkali prvého úspechu. Na domácej pôde si zapísali dve presvedčivé výhry, ktorých architektkou bola najmä 27-gólová Leonora Demaj. Stále mladá hráčka, narodená a vyrastajúca v Dánsku (avšak ako už meno hovorí s koreňmi kosovskej Albánky), požiadala o kosovské občianstvo už v druhej polovici roku 2016. Kvalifikáciu MS 2017 ešte nestihla, teraz už ale štartu hráčky momentálne druholigového dánskeho SønderjyskE nič nebránilo. V ženstve Kosova mimochodom pôsobí aj iná talentovaná mládežníčka Mirela Gjikokaj s podobným osudom, tá akurát od mala žije a hrá v Nórsku. Podobne z nórskych vôd bol do tretice záujem aj o Albesu Kuqi, ktorej naturaliizáciu sa ale pred štartom tohoto podujatia ešte nepodarilo zabezpečiť.
Pod vedením nového kormidelníka Idana Aharonovitča, avšak o.i. bez svojej asi najznámejšej hádzanárky Nitsan Dunay, sa museli pred umením hostiteliek skloniť Izraelčanky, ktorým teda príliš nepomohol ani predturnajový prípravný dvojsparing s Grékyňami. Šancu nemalo ani Gruzínsko, postaviace národný ženský tím do bojov o veľké podujatie po 21 rokoch. Členkami len jedenásťčlennej gruzínskej družiny však boli dominantne hráčky mládežníckej generácie 1998-99, ktorú Gruzínci zapojili na medzinárodné palubovky už pred časom. Jedinou staršou súčiastkou ekipy bola Ina Čkuaseli (1985).


...a takto Kosovčanky pred svojimi divákmi (zdroj obr.: botasot.info)

_______________________________________________________

Webové odkazy k turnaju (informácie, výsledky, štatistiky, atď.): 

Otvoriť odkaz v novom okne. Európska hádzanárska federácia 
Otvoriť odkaz v novom okne. Wikipedia [anglická verzia] 

 


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.