Play-off radostných prehier


Naozaj už len zopár krátkych poznámok k pred pár dňami zavŕšenému play-off európskej kvalifikácie na tohtoročné MS žien 2017.


V podstate žiadne prekvapenie sa vo vyraďovacej 2.fáze bojov o svetový šampionát v Nemecku nekonalo. Nie, nebol ním ani postup Slovinska cez Chorvátsko, vďaka ktorému sa reprezentantky najčastejšie zamieňanej krajiny s našou prebojovali na MS po dlhých 12 rokoch, t.j. päťnásobnej absencii v rade. Chorvátske ženstvo totiž čelí vzbure, keď celý rad najlepších hádzanárok odmieta reprezentovať pokiaľ bude kormidelníkom výberu Goran Mrđen. Najnovšie je medzi nimi i úderná chorvátska superstar Andrea Penezić, takže Slovinky mali cestu na "Svet" vydláždenú zlatom. Chorvátky síce v odvete v Celje ukázali nezlomnú vôľu a v jednom momente zmazali i preskočili 5-gólové manko z prvého zápasu, žiaľ pre ne to však nebolo na konci stretnutia.

Srbsko na rozdiel od svojich šachovnicových kolegýň už nemá problém so štrajkujúcimi najlepšími hádzanárkami a dá sa očakávať, že jeho sila by teraz minimálne chvíľu mohla opäť stúpať. Pod novým kaučom Ljubomirom Obradovićom si z Talianska urobilo trhací kalendár. Podotknime, značne oslabeného o svoju najlepšiu hráčku - produktívnu spojku Aniku Niederwieser. Jej otec Michael na talianskej lavičke ale môže byť spokojný aspoň s historickým úspechom, že squadra sa vôbec prvýkrát objavila v záverečnej vyraďovacej fáze kvalifikácie MS (štart na MS 2001, ktoré však Taliansko organizovalo, berieme teda v týchto súvislostiach s rezervou).

Zápletka ani na moment nebola ani v dvojzápase Švédok s Macedónkami, keď druhým menovaným nepomohol ani reprezentačný návrat skúsenej Mirjety Bajramoskej. Proste aj tak to bola veľká nuda.

Bielorusky, ktoré v ostatnom období nabrali slušnú repre fazónu si v dvojzápase na aktuálnu omladenú čiernohorskú ekipu verili a mohli prekvapiť. Dokonca 90 zo 120 minút play-off mali aj výsledkovo navrch. Lenže o 10-gólov prehraný druhý polčas v prvom zápase na súperovej pôde im cestu zahatal. Čierna Hora postupuje a vyslala tak signál aj Slovenkám pred dlhodobou kvalifikáciou ME 2018, že aj s ich mlaďou, ktorú prezentuje najmä niekdajší úspešný mládežnícky dvojročník 1996/97, treba úplne seriózne počítať.

Ďalší náš súper do blížiaceho sa nového kvalifikačného cyklu, Poľsko, nestačilo očakávane na Rusky. Priznajme, že ešte k tomu bez absentujúcich toplíderiek Aliny Wojtas (zranená) a Karoliny Kudłacz-Gloc (na materskej), mali proti úradujúcim olympijským víťazkám (síce s tiež nie optimálnou zostavou, ale širokánskou základňou) naozaj ťažkú pozíciu. Poľky však podľa očakávania proti svojmu odvekému národnému nepriateľovi nechali na palubovke všetko. Podobne ako v bielorusko-čiernohorskom prípade, tri polčasy zo štyroch to s nimi vôbec nevyzeralo zle, no ten zvyšný, druhý na súperovej pôde, rozhodol o všetkom. Naše severné susedky ale na našu smolu zanechali lepší dojem, ako sme tajne dúfali.

S najvyrovnanejším celkovým skóre zo všetkých dvojíc postúpili cez Ukrajinu Španielky. Dráma to však paradoxne nebola nijak výnimočná. Ukrajinky doma doťahovali a dotiahli pomerne veľkú stratu do remízy. V odvete vonku doťahovali a nedotiahli ešte väčšiu stratu. Čo sa týka perspektív však asi budú môcť byť s takýmto nepostupom spokojné. 

Sympaticky sa prezentovali i Rakúšanky, Rumunky im obakrát ušli až v poslednej fáze zápasov. Konečné rezumé však bolo až príliš očakávané.

S radosťou konštatujeme, že československá škola bude mať v Nemecku zastúpenie tiež. České ženy sa síce nevyhli určitým starostiam, no výhodnú tureckú bariéru tiež napokon prekonali veľavravným súhrnným skóre aj bez zranenej Ivety Luzumovej. Nezostáva len pogratulovať a tešiť sa, čo nám stále sa zlepšujúce a odhodlané zverenkyne Jana Bašného predvedú na ďalšom veľkom decembrovom záverečnom turnaji. Od roku 2012 vrátane nechýbala ČR na štyroch zo šiestich. Smutné Turkyne na seba do budúcnosti určite tiež minimálne upozornili, ich liga je momentálne vďaka pribúdajúcim legionárkam na veľmi solídnej úrovni, čo zdá sa prospieva aj nároďáku.

Veľa už bolo napísané o tom ako slovenské hádzanárky na svoj (druhý) postup na MS v ére samostatnosti aj po tomto play-off čakajú. Od roku 1995. Aj o tom, že však máme dôvod na pozitívne myslenie, pretože neúspešné dvojstretnutie s favorizovaným Maďarskom rozhodne vyplavilo svoje pozitíva. A zopakovať si pozitívne nikdy nie je na škodu. Skvelé bolo prelomenie veľmi zlej výsledkovej šnúry s Maďarkami v domácej odvete pred tisíckami ešte skvelejších fanúšikov hádzanej, ale vôbec to nebola žiadna katastrofa ani herne. Naopak. Keďže Maďarkám, stále relatívne čerstvo pod trénerským kúzelníkom Kimom Rasmussenom možno predikovať nárast formy, teší nás naše počínanie aj napriek určitému maďarskému kádrovému oslabeniu. Nezabudnime tiež, že južné susedky sa môžu pochváliť azda najsilnejšou súčasnou ženskou súťažou na svete. To všetko vlieva do našich žíl nielen teoretický optimizmus, ale buduje i reálne kontúry nadchádzajúcich úspechov. Vytrvajme!

Aby sme nezabudli, jeden smutný porazený zo starokontinentálnych play-offov sa v najbližších dňoch ešte zmení na veselého porazeného. Svetová hádzanárska federácia (IHF) totiž spomedzi európskych tímov ešte určí držiteľky jednej divokej karty, ktoré napokon pocestujú na MS 2017 tiež. Do okruhu ašpirantov patria vďaka výsledkom vyraďovačky asi trochu aj naše hráčky. Oveľa reálnejšie by to však mohla byť aj Ukrajina a Chorvátsko s hlbšími tradíciami v ženskej hádzanej, resp. lepšími nedávnymi výsledkami. Topfavoritom na wild-card je však podľa nás Poľsko, ktoré má z oboch posledných MS zemiakovú medailu. A navyše tu je aj predispozícia v podobe potenciálne fanúškovskej základne, ktorá by sa mohla hlásiť v halách v susednom Nemecku (btw., Poliaci doma urobili preparádny kotol aj teraz s Ruskami). Celá politika IHF s udeľovaním divokých karát je totiž dobre čitateľná a dogma aj z nedávnych skúseností jednoznačná: čo najviac z organizovaného podujatia vyryžovať. V konečnom dôsledku síce IHF môže bonusovú miestenku udeliť komukoľvek chce s akýmkoľvek odôvodnením, nedá sa však asi priveľmi očakávať, že by jej výber mal padnúť na Slovensko.

------------------------------------------- 

Webové odkazy k podujatiu (informácie, výsledky, štatistiky, atď.): 

Otvoriť odkaz v novom okne. Európska hádzanárska federácia 
Otvoriť odkaz v novom okne. Wikipedia [anglická verzia] 

 


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.