Znovu ujdený brazílsky vlak


Tradičný sumár tentokrát k čerstvo odohraným Majstrovstvám Panameriky žien 2017.


Vo Villa Ballester na predmestí Buenos Aires je už dohádzané. Pôvodne to však malo byť inak, resp. inde, keďže iniciálnym hostiteľom podujatia bol kanadský Edmonton. Prišli ale, ako to už býva zvykom, ekonomické problémy. Kanaďania najskôr presunuli miesto konania do Toronta, aby sa ešte o čosi neskôr organizácie podujatia nútene celkom vzdali. Náhle uvoľnené hostiteľské práva promptne využila práve Argentína, ktorá tak privítala ženský seniorský kontinentálny šampionát po dlhých 18 rokoch.

Zmenil sa aj pôvodne naformátovaný počet (12) účastníkov turnaja. Kanadská strana vzdaním sa organizácie bola potrestaná i tým, že stratila automatickú miestenku na turnaj pre svoj výber, no a neskôr sa na event neprihlásila ani Kuba, získavšia automatické právo štartu za medailové umiestnenie na posledných majstrovstvách v roku 2015. Panamerická hádzanárska federácia (PHF) sa nerozhodla prerozdeliť uvoľnené miestenky iným uchádzačom (vehementný záujem malo najmä Grónsko, ktoré nevybojovalo postup na Majstrovstvách Sev.Ameriky a Karibiku na jar), ale ponechať pre podujatie znížený počet účastníkov o dvoch. 

Okrem Kuby, ktorá po štyroch rokoch opäť odignorovala možnosť prebojovať sa na nepredolympijské MS, chýbali v štartovacích blokoch i reprezentantky ďalších tradičných panamerických krajín. V prvom rade Mexičanky, ktoré záhadne vynechali jarný severoamericko-karibský šampionát (kvalifikačné podujatie) napriek správam, že sa na ne riadne pripravujú. Mexiko neúčinkovalo na Majstrovtvách Panameriky prvýkrát od roku 2005. Neprihlásila sa ani Venezuela, ktorá bola prítomná na posledných troch edíciach podujatia.

Aj napriek určitej generačnej obmene kádra, aj napriek neobvykle vysokému počtu (7) hráčok z domácej brazílskej ligy, aj napriek tomu, že tím viedol nový a zároveň len dočasný tréner Sergio Graciano - Brazília je opäť šampiónom Panameriky. A opäť spôsobom, ktorý možno bez ostychu označiť za suverénne nudný. Pre nastávajúceho kormidelníka, za ktorého bol vymenovaný bývalý dlhoročný kauč španielskych žien Jorge Dueñas, to však je v každom prípade skôr potešujúca správa. 

Domáce bielo-modré prešli pred svojimi divákmi do finále pomerne spokojne a jasne si obhájili svoju tradičnú pozíciu pred zvyškom kontinentu. V boji o zlato však nenadviazali na tri vydarené zápasy proti Brazílii (senzačnú remízu na Juhoamerických hrách 2014 a nizke prehry Panamerických hrách 2015 i svetovom šampionáte 2015) z dovtedy posledných štyroch vzájomných stretov na veľkých turnajoch za posledné tri roky a zlyhali, hoci treba jedným dúškom dodať že ho odohrali bez v semifinále zranenej kapitánky a kľúčovej obranárky Antonelly Mena. Z finálového výkonu každopádne rozčarovanú a očividne dosť sklamanú Argentínu môže tešiť teda aspoň skvelá fanúšikovská atmosféra, v onom finále aréna doslova praskala vo švíkoch. A vôbec, na celé zázemie a organizáciu turnaja bolo počuť len samé chvály.

Viacnásobný dôvod len na radosť má paraguajská ekipa. K historicky prvej medaile z veľkej kontinentálnej akcie ako bonus vybojovala po štyroch rokoch aj ďalšiu miestenku na svetový šampionát, celkovo sa to Paraguaju podarilo už tretíkrát. Nový tréner Nery Vera poskladal výber prevažne z radov úspešnej mládeže z posledných rokov (postupy na všetky tri posledné kadetské MS), na ktorú dohliadala veleskúsená, ale stále skvelá spojka Marizza FaríaNapokon, do all-stars sedmičky turnaja sa táto 33-ročná paraguajská už legenda nedostala náhodou.

Nepopulárny "zemiak" tentokrát prischol Uruguajčankám. S inovovaným štýlom v obrane (bez primárne používanej legendárnej 3-3) i s posilou v podobe v Španielsku žijúcej vysokej spojky Agustiny López, ktorá sa po dlhej dobe opäť hádzanársky prihlásila k uruguajským koreňom.

Príjemne prekvapili reprezentantky USA, piate miesto je ich najlepším umiestnením na kontinentálnom šampionáte od roku 2003. V poslednej dobe sa ale naozaj snažili, takže status najlepšieho nejuhoamerického tímu v Panamerike je pre ne absolútne adekvátnou a zaslúženou odmenou. Okrem zlepšenej hry zaujala v ich podaní aj situácia tesne pred začiatkom turnaja, kedy sa v posledných dňoch prípravy už v dejisku majstrovstiev zrazili hlavami obe ich brankárky. Nepríjemne dopadla Bryana Newbern s 20 (!) stehmi, kvôli čomu museli Američanky núdzovo povolávať aj svoju trojku.

Šieste Portoriko tentokrát špeciálne neoslnilo, rovnako však nesklamalo. A ani ničím výnimočným nezaujalo.

Obľúbený Ignácio "Iñaki" Ániz sa v januári po dva a pol roku vrátil na lavičku Čiľaniek a pod jeho vedením predsa len ukázali viac ako na posledných neúspešných podujatiach v roku 2015, a to aj napriek absencii hneď dvoch mien z úzkeho sledu ich najväčších opôr - Daniela Miño ani veteránka María Musalem sa vo Villa Ballester nepredstavili. V čilskej ženskej hádzanej v súčasnosti údajne prebieha rešpektuhodná robota, takže sa azda môžeme tešiť na ďalšie zlepšenie v blízkej budúcnosti.

Celkom zaujímavú stopu zanechala na podujatí Dominikánska republika, ktorej v tomto roku vypršal trojročný medzinárodný ban za predošlý škandál so sfalšovanými pasmi. Okrem v daných časoch asi najlepšej z Dominikánok Mariely Andino, ktorá bude stáť až do roku 2019, vypršali aj tresty pre jednotlivé hráčky. S kedysi na najvyšších kontinentálnych priečkach sa pohybujúcou reprezentáciou to teda nevyzeralo navonok až tak zle. Lenže herne to už bolo o inom. Do turnaja vstúpili dominikánske hráčky dvoma doslova zahanbujúcimi debaklami, a hoci sa v ďalšom priebehu trocha pozviechali, stačilo to len na finálnu ôsmu priečku. Dá sa vytušiť, že je to ich najhoršie umiestnenie na panamerickom veľkom podujatí spomedzi všetkých účastí. Svetlá budúcnosť zdá sa hádzanárkam krajiny zo stredovýchodu ostrova Hispaniola nesvieti, niekdajšej úspešnej generácii už totižto tiež evidentne dochádza para.

Zvyšní dvaja výkonnostne slabší účastníci turnaja boli na predmestí argentínskej metropoly viacmenej do počtu. Predposledná Kolumbia sa medzi panamerickou elitou predstavila po dlhej 17-ročnej absencii a turnaj explicitne ponímala skôr ako prípravu na pre ňu dôležitejšie dve jesenné domáce podujatia: Karibský pohár a Bolivariánske hry. 

Úradujúce majsterky Strednej Ameriky pre zmenu pricestovali iba s 12 hráčkami. Ani opäť dobre hrajúca lokálna hviezdička Militza Lavarreda ale Guatemalu k výhre aspoň v očakávanom súboji o 9.miesto nedoviedla. 

Hádzaná vo Villa Ballester 2017 určite nebola nepozerateľná, hoci brazílska dominancia naoko znovuzosilnela. Veď nie nadarmo množstvo panamerických hráčok hrajúcich v Európe, najmä z latinskoamerických krajín, v nedávnej minulosti celkom početne narástlo. Z iných zaujímavostí ešte napr. spomeňme, že prvýkrát od roku 2009 nevypomáhali na panamerických seniorských majstrovstvách európski arbitri. 

------------------------------------------- 

Webové odkazy k podujatiu (informácie, výsledky, štatistiky, atď.): 

Otvoriť odkaz v novom okne. Oficiálna stránka (Panamerická hádzanárska federácia) 
Otvoriť odkaz v novom okne. Mundo Handball 
Otvoriť odkaz v novom okne. Wikipedia [anglická mutácia] 
Otvoriť odkaz v novom okne. Das Handball 
Otvoriť odkaz v novom okne. Oficiálny videoarchív zápasov (TyC Sports Play) 

 


Súvisiace články

Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.