Michalovská (zatiaľ) nedocenená paráda


Úvodné top podujatie dievčenského mládežníckeho dvojročníka 2000/2001 bolo pre Slovensko významné. Konalo sa u nás a naše mladé slečny sa na ňom prehádzali k nielen cennému, ale hlavne mimoriadne dôležitému úspechu.


Majstrovstvá Európy kadetiek (MEK) do 17 rokov sa od tohto roku konajú už pod novou schémou mládežníckych podujatí EHF. Hrali sa v dvoch divíziach: slabšej a tej silnejšej, pričom prerozdelenie tímov do nich záviselo na výsledkoch mládežníckych turnajov v posledných ôsmich rokoch. Slovensko sa ostihlo v silnejšej šestnástke a následne potešila i správa, že túto elitnú divíziu pohostia Michalovce.

Konečné 12.miesto na domácom turnaji sa možno navonok nezdá byť ničím lukratívnym, fakty ale hovoria o ťažkom opaku. Ide o najlepšie umiestnenie SR na mládežníckom európskom šampionáte od MEK 2007, lepšie sme teda nedopadli ani na žiadnych juniorských ME (MEJ; do 19 rokov). A to si predstavme, že keby španielske devy po dramatickom závere posledného zápasu našej základnej skupiny neprehrajú tesne s Nórskom, ale uhrajú aspoň remízu, naše kadetky by boli dokonca v najlepšej osmičke a neskoršie strieborné medailistky by hrali len o 9.-16.miesto. Napríklad aj tá nešťastná tyčka nórskej brány pri strele Španielok dve minúty pred koncom sa určite stále chveje, megasenzácia bola fakt na dotyk blizúčko.

Senzáciou však možno nazvať aj heroické víťazstvo Sloveniek v základnej skupine proti Nórkam, ktoré neskôr, ako už bolo napísané, potvrdili svoju doterajšiu pozíciu top tímu v tejto mládežníckej generácii. No nielen to, naše mladé dámy sa bili statočne do konca ME a v spektre mnohých predošlých šampionátov mládežníčok si na konto zapísali asi najlepšiu konečnú bilanciu, nielen čo sa týka finálneho umiestnenia, ale aj výsledkovo.

Obzvlášť dobre sa bude spomínať na otočku v derby s mladými Češkami, ktorá posunula slovenské mladé dámy do najlepšej dvanástky. Zabezpečila im zároveň miestenku do elitnej divízie MEJ 2019, zabezpečila nasledujúcej generácii hráčok roč. 2002/2003 miestenku do elitnej divízie MEK 2019 a s veľkou pravdepodobnosťou by mala stačiť aj na postup na budúcoročné MS kadetiek (MSK) v poľských Kielcoch. Priamo na ne z Michaloviec síce postúpila oficiálne zatiaľ len najlepšia jedenástka, avšak Slovenky postavila do pozície prvých náhradníčok pre tento turnaj, ktoré by mali dostať ponuku na záskok v prípade, že niektorý z kontinentov nebude schopný delegovať na MSK 2018 plný počet oprávnených tímov. No a taká Oceánia ešte nikdy v histórii neposlala na MSK žiadny výber a rovnako tomu podľa všetkého bude aj teraz, pretože na oceánsky kadetský šampionát sa zdá sa chystá rovných 0 tímov. Treba ešte samozrejme ale vyčkať na oficiálnu komunikáciu IHF, ktorá by nám radostnú správu mohla, či vlastne mala potvrdiť. Mimochodom, bol by to prvý riadny (t.j. čisto na základe výsledkov, vynímajúc organizáciu podujatia) postup Slovenska na MSK v histórii a zároveň prvý riadny postup našej reprezentácie na MS akejkoľvek vekovej kategórie nežného pohlavia za posledných 19 rokov, od MS junioriek (MSJ) 1999.

Strategické bolo každopádne vyhnúť sa v Michalovciach 15. a 16.miestu. Nešťastné Česko a Srbsko, ktorým tieto pozície napokon prischli, totiž v rukách s týmto čiernym Petrom prišli kvôli sčasti nelogickému a nespravodlivému, krutému novému kvalifikačnému systému o možnosť hrať na celých piatich (!!!) veľkých mládežníckych elitných podujatiach: už je jasné, že sa nezúčastnia MSK 2018, elitnej divízie MEJ 2019, elitnej divízie MEK 2019, MSK 2020, ani MSJ 2020. Slovenky sa teda na dve z týchto podujatí už prebojovali, na tretie sa po vyriešení niekoľkých formalít za zeleným stolom azda dostanú tiež, na zvyšné dve stále môžu. Naše sedemnástky teda svojim michalovským umiestnením urobili extrémne veľa nielen pre seba, ale pre celú hádzanú na Slovensku, s ohľadom na rozbehnutú novú mládežnícku koncepciu u nás. To, že Slovensko bude hrať minimálne niekoľko ďalších vrcholných podujatí medzi elitou a nie so súpermi slabšieho výkonnostného sledu, je teda veľký zisk nielen pre samotné hráčky. To celé však skutočne doceníme možno/asi až v budúcnosti. Je preto len a len strašná škoda, že o michalovskom famóznom počine našich kadetiek sa, aspoň zatiaľ, nepíše nielen presnejšie, ale i oveľa viac.


Sumárna individuálna štatistika Sloveniek v elitnej divízii MEK 2017. Zdroj: w17euro2017.com (Kliknutím otvoríte obrázok v pôvodnom rozlíšení v novom okne.)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.