Odhádzané: Juhoamerické hry 2014.


Hoci juhoamerická olympiáda je očiam širokej hádzanárskej verejnosti turnaj viacmenej ukrytý, pre samotné hráčky z latinskej Ameriky ide o podujatie vysokého významu. Tohtoročná edícia pripravila v Santiagu de Chile výrazné zápisy do regionálneho ženského hádzanárskeho diania.


Ó Rio, Rio

Hneď pre upresnenie, hádzanársky turnaj na Juhoamerických hrách 2014 sa nekonal v samotnej čilskej metropole, ale bol vysunutý do neďalekého Viña del Mar, štvrtého najväčšieho mesta krajiny. V tamojšej športovej hale si to päť reprezentačných ženstiev nerozdalo len tak z pasie. Práve naopak, podujatie slúži pre juhoamerických hádzanárov ako predkvalifikačný turnaj Olympijských hier, takže jednotlivé tímy samozrejme ťahali z rukávov všetky svoje dostupné esá. A pochlapili sa aj úradujúce majsterky sveta Brazílčanky, ktoré nasadili 11 čerstvých svetových šampiónok z decembrových MS v Srbsku aj napriek tomu, že do Ria de Janeiro 2016 sú kvalifikované priamo ako organizátor. Tento fakt súčasne znamená, že pre všetky zvyšné celky z Ameriky, v globálnom merítku priemerné až podpriemerné, sa otvorila mimoriadna a obrovská šanca na plnenie sna zahrať si na olympiáde. Na tú sa totiž dostane okrem Brazíličaniek priamo ešte jeden najlepšie umiestnený tím z celého amerického kontinentu na základe poradia z oficiálneho kvalifikačného turnaja, ktorým budú Panamerické hry 2015 v kanadskom Toronte. A práve o postup na torontský turnaj v uplynulých dňoch v Čile išlo.

Šťastný (a historický) štvrtok trinásteho

Celý turnaj sa hral jednoduchým systémom každý s každým a prvé tri hracie dni sa vyvíjal v rámci "normálov". Veľmi sympaticky síce počas nich zahrali domáce Čilanky proti brazílskemu goliášovi, hlavne v prvom polčase, no aj to im stačilo len na 14-gólovú prehru. Možno to ale bola akási predohra toho, čo prišlo v kole štvrtom. Argentínčanky, ktoré ukázali veľmi sympatické herné zlepšenie už v decembri na MS v Srbsku (obsadili tam však aj tak "len" 18.miesto), to už dokázali a uhrali s úradujúcimi majsterkami sveta senzačnú remízu <záznam 1.polčasu tu>  <záznam 2.polčasu tu>. A nielen to. Modrobiele nepustili svoje súperky počas stretnutia ani raz do vedenia (!) a do výhry, ktorá by napokon znamenala zlatú juhoamerickú olympijsku medailu, im chýbal len kúsok šťastia. Brazília, ktorej vo Viña del Mar chýbala z toho lepšieho akurát trojica PessoaAmorimPiedade, zmazala manko až v úplnom závere zápasu, čím prišla o štvorročnú neporaziteľnosť na svojom panamerickom piesočku. Naposledy dokázala bodovať s Brazílčankami taktiež argentínska zostava, symbolicky takisto na Juhoamerických hrách, pri predošlej verzii v roku 2010 v kolumbijskom Medellíne. Od tej doby však nastala obrovská suverenita kanáričiek, ktoré obvykle vyčnievali od ostatných regionálnych konkurentov o dve hlavy. Pocit šťastia z remízy a verejnú pochvalu za zlepšenie za ostatný rok musel ale tentokrát priznať aj dánsky tréner Brazílčaniek Morten Soubak, ktorý označil pokrok Argentíny oproti prvému polroku 2013 za neprehliadnuteľný. Argentínčankam paradoxne supervýsledok psychologicky možno aj trochu ublížil a v záverečnom dni sa vytrápili s oduševnenými domácimi Čilankami, ktoré "uhádzali" až v poslednej desaťminútovke. Napokon ale očakávanú misiu zvádli a víťazstvom potvrdili už isté striebro, ktoré tak brali len o skóre za Soubakovými suverénkami.
Mimochodom, slušne zaplnenou halou poháňané domáce sa tešili z bronzu, hoci to na ich medailu podľa priebehu vôbec nevyzeralo. Navyše, na domácom turnaji štartovali vlastne len vďaka tomu, že ho dotoval národný olympijský výbor, pretože čilská hádzanárska federácia je v súčasnosti na pokraji bankrotu a rozpadu. Čilania ešte vlani, najmä s vyhliadkami na tento domáci turnaj, angažovali pre svoje ženy španielskeho kauča Añíza a zhromaždili po istej dobre znovu všetku top hráčsku silu. A napokon im to zrejme pomohlo, pretože ich celkový prejav nebol najhorší, hoci im výdatne pomohla aj nútená spiatočná letenka paraguajskej líderky Marizzy Faríe, ktorá sa musela práve pred kľúčovým vzájomným zápasom v boji o bronz vrátiť do svojho španielskeho klubu. Čilanky potrebovali poraziť Paraguaj o nezanedbateľných 8 gólov, napokon to po výbornom druhom polčase zvládli o 11. Veru nemalú zásluhu na tom mala aj stále len 17-ročná Daniela Miño, obrovská nádej čilskej ženskej hádzanej, ktorá sa dokonca celkovo s 29 gólmi stala doma topkanonierkou turnaja.

Zlato, zlato a zlato

Oficiálne za zlaté boli síce dekorované len Brazílčanky, striebro pre Argentínu i bronz pre Čile má vzhľadom k okolnostiam a priebehu turnaja pre tieto ženstvá ale určite cenu zlata. Tieto tri ženstvá si teda zároveň vybojovali priame miestenky na Panamerické hry 2015. Nádej má ešte aj celkovo štvrtý Uruguaj, ktorý na hrách síce nijak neoslnil, no ešte dostane príležitosť postúpiť do Toronta v dodatkovej celoamerickej kvalifikácii, tzv. Turnaji druhej šance. Mladučký výber Paraguaja na spomínané odcestovanie svojej najlepšej a najskúsenejšej hráčky napokon dvojnásobne trpko doplatil v podobe posledného piateho miesta, na ktoré sa prepadol onou príliš vysokou prehrou s domácim Čile.
O štyri roky sa Juhoamerické hry v rámci subkontinentu presunú o čosi severnejšie, hostiteľom bude bolívijská Cochabamba. Okrem iného by na nich malo byť rozhodne zaujímavým aj sledovanie ukazovateľov kyslíkového dlhu v nadmorskej výške cca 2 500 m n. m.

 

Konečné poradie Juhoamerických hier 2014 (Santiago de Chile; 7–15 Mar):
1. Brazília
2. Argentína
3. Chile
4. Uruguaj
5. Paraguaj

 

Radosť Argentínčaniek po záverečnom hvizde zápasu s Brazíliou.

 

Foto: santiago2014.cl, facebook.com/ChileBalonmano


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.