NaPASované narodeniny?


Toto je dobrá (alebo zlá?) správa pre tých, ktorí uvažujú nad tým, ako sa oficiálne znova narodiť. Pomoc a návod ako sa to (ne)robí zdá sa prinášajú hádzanárski zastupitelia v Dominikánskej republike, ktorí túto techniku zrejme už dlhodobo testujú na svojom ženskom národnom tíme.


V prvej polovici februára, s odvolaním na iné zdroje, priniesol hádzanársky portál Mundo Handball informáciu o dočasnej suspendácii všetkých medzinárodných tímov z Dominikánskej republiky do 30.júna 2014 s dodatkom, že dôvody, kvôli ktorým situácia vznikla sú v prešetrovaní. Nejasnosti okolo medzinárodných účinkovaní tejto krajiny sme si všimli už v roku 2010, takže Božie mlyny asi predsa len melú. Eventuálnu príčinu trestu pre momentálne jednu z vedúcich a najúspešnejších hádzanárskych krajín Karibskej oblasti si názorne ukážeme na príklade jej ženských reprezentácii. Zároveň je dobré naladiť sa hneď od začiatku a zdôrazniť rétoriku typu "možno", pretože informačný šum z dotknutých končín môže byť veľký a oficiálne stanoviská k celému prípadu doposiaľ chýbajú.

K veci. Skôr spomenutý hádzanársky portál hovorí o tom, že niektorí nemenovaní tréneri si z MS senioriek v roku 2007 vo Francúzsku a z MS kadetiek 2010 v Dominikánskej republike pamätali v kádri Dominikániek tie isté hráčky. To je samozrejme dosť veľký systémový problém, keďže kadetky v roku 2010 (šampionát bol určený pre hráčky do 18 rokov vrátane) by museli mať skôr na seniorských MS v roku 2007 maximálne 15 rokov. Polemika je tiež vedená ohľadom rozdielnych pasov niektorých dominikánskych hráčov pôsobiacich v Európe, používaných pri medzinárodných reprezentačných versus európskych ligových podujatiach. Údaje (nejaké), údajne, nesedia.

Ženské výbery Dominikánskej republiky sa zúčastňujú na významných medzinárodných reprezentačných turnajoch od roku 2003, k čomu akiste prispelo aj organizovanie Panamerických hier v danom roku práve v tejto krajine. Celkovo sa odvtedy seniorské či mládežnícke dominikánske ženstvá zúčastnili na 18 vrcholných turnajoch či už na regionálnej, alebo globálnej úrovni. Ako zaujímavosť možno uviesť, že až 7 z nich sa konalo v hlavnom meste Dominikánskej republiky Santo Domingo. Avšak dôležité je najmä to, že (minimálne) z ôsmich sa možno bez väčších problémov dopátrať k súpiskám na stále aktívnych, alebo archivovaných oficiálnych stránkach týchto podujatí. Aj to však na zachytenie pointy bohate postačuje. Bez ďalších zbytočných rečí, malá analýza oficiálne nahlásených dátumov narodenia reprezentantiek Dominikánskej republiky ukázala toto:


(Kliknutím otvoríte obrázok vo vyššom rozlíšení v novom okne.)

Pozn.: Údaje boli zozbierané 20.3.2014 (bez záruky). Odkazy na oficiálne zdroje údajov (do nového okna):
Panamerické hry 2007 (Rio de Janeiro, Brazília)
Majstrovstvá sveta 2007 (Francúzsko)
Stredoamerické a karibské hry 2010 (Mayaguez, Portoriko)
Majstrovstvá sveta kadetiek 2010 (Santo Domingo, Dominikánska rep.)
Panamerické hry 2011 (Guadalajara, Mexiko)
Dodatková olympijská kvalifikácia 2012 (Aalborg, Dánsko)
Panamerické majstrovstvá 2013 (Santo Domingo, Dominikánska rep.)
Majstrovstvá sveta 2013 (Srbsko)


Spomedzi 46 rôznych hráčok na zozname sa drobné či veľmi veľké nezrovnalosti v dátumoch narodenia objavujú až u rovných 20 (!) mien, pričom medzi postihnutými sú aj vedúce hráčky dominikánskej repre. Tak napríklad, šikovná ľaváčka Mariela Andino či ľavá krídelníčka Devora Toreira majú uvádzané tri rôzne dátumy narodenia. Iné ľavé krídlo Mariela Cespedés dokonca štyri. Rekordmankou je však brankárka Suleidy Suaréz. Tá má z daných ôsmich turnajov sedem štartov a pri nich päť rôznych narodeninových dní, ktoré sa jej navyše pravidelne obmieňajú. Najväčší časový posun medzi predloženými dátumami narodenia má v údajoch Yacaira Tejeda (jedna z hráčok v súčasnosti pôsobiacich v Európe: v španielskom Adesal Córdoba), ktorá behom roku 2010 zázračne omladla o celých päť rokov. Na druhej strane, také stálice ako Nancy Peña, alebo nádejná spojka Carolina López, či brankárka Cari Dominguez sú od samého začiatku pôsobenia v repre príkladne bez jediného dátumového rozporu.

Ak sa pozrieme na rovnaké dáta z pohľadu podujatí, zaujímať nás musia hlavne mládežnícke, kde sú jasné vekové obmedzenia. MS kadetiek v roku 2010 v Santo Domingo boli určené pre hádzanárky s rokmi narodenia 1992/1993 a mladšie. Z 15 hráčok na vtedajšej súpiske domáceho ženstva je až pri štvorici (Andino, Cespedes, Suarez, Tejeda) uvedený v niektorom zo záznamov z iných podujatí taký dátum narodenia, podľa ktorého by daná hráčka na turnaji už nemohla štartovať. To by znamenalo, že najviac 18-ročným kadetkám na danom turnaji čelili aj o niekoľko rokov staršie domáce hráčky, napr. Tejeda by v čase turnaja mala takmer 23 rokov.
Zaujímavé sú tiež diskrepancie pri niektorých najmladších hráčkach na zozname v rokoch 2012 a 2013, kedy boli medzinárodne zavádzané niektoré úpravy pravidiel týkajúcich sa spodného vekového limitu pre štart hráčov.

Brať do úvahy treba aj moment, že niektoré z vypichnutých chýb môžu byť neúmyselné. V prípade súpisky z Panamerických hier 2011 to oproti prechádzajúcim podujatiam vyzerá na nechcenú zámenu dňa a mesiaca narodenia niektorých hádzanárok, hoci na druhej strane iné hráčky majú údaj zdá sa vyplnený správne. Alebo na súpiske zo Stredoamerických a karibských hier 2010 má pre zmenu brankárka Suarez rok narodenia 2010 čo je zrejmý omyl, hoci deň a mesiac tiež akosi nesedia. V každom prípade, celkovo to na systematické náhodné pochybenie vzhľadom k počtu a charakteru problémových údajov nevyzerá. Otázka teda znie pomerne jasne: ak sa stala chyba, kde? Nuž, aj súčasná hádzaná moderného sveta prináša aj takéto "zaujímavosti".

Doposiaľ neboli anulované žiadne výsledky dotknutých podujatí (hlavne kadetských MS z roku 2010) či už zo strany Stredoamerickej a karibskej hádzanárskej konfederácie (CCCB), Panamerickej hádzanárskej federácie (PATHF), alebo IHF. Vzhľadom k prebiehajúcej dočasnej suspendácii ale prišla Dominikánska republika o organizáciu blížiaceho sa aprílového panamerického šampionátu kadetiek, ktorý bol presunutý do Brazílie. Isté je, že ak by sa potvrdili nekalé dohady, išlo by nepochybne o medzinárodný škandál nemalých rozmerov a aj o dlhodobú neschopnosť oficialít hádzanárskeho sveta upratať si smetiská vo svojich radoch. Aké a či vôbec bude mať napokon tento tiahnuci sa 'zdásaproblém' rozuzlenie, zostáva zatiaľ záhadou.

Foto:  facebook.com/HandballFantasy (2), ihf.info (1), diarioelpopular.com (1).


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.