Kosovské nové horizonty preskúmajú aj Slovenky.


Slovenky proti Kosovčankám to naozaj nie je žiadna sranda, o zhruba tri mesiace proti sebe nastúpia kadetské reprezentantky týchto krajín. Ženská hádzaná v Kosove je skutočne živá a jej národné výbery už čo to dokonca majú odohrané aj na medzištátnej scéne.


Ako relatívne samostatný 'subjekt' existuje krajina Kosovo od roku 2008, hoci polovica sveta ho dodnes neuznala. V rámci hádzanárskej integrácie ale kosovské kluby účinkujú v európskych pohároch už aj dlhšie - od sezóny 2005/2006 a na medzinárodnej kontinentálnej scéne pôsobia napr. aj štyri dvojice lokálnych rozhodcov (jeden z dvoch kosovských párov najvyššej európskej úrovne sme mali možnosť vidieť uplynulý víkend v Hlohovci). Krajina však stále nie je plnohodnotným členom Európskej hádzanárskej federácie (EHF) a jej reprezentácie až do začiatku tohto roka na medzinárodnej scéne pôsobili len neoficiálne. Práve v januári však EHF povolila kosovským repre tímom zúčastňovať sa oficiálnych prípravných zápasov a turnajov a v septembri bude ďalej prerokovaná aj otázka kosovského úplného začlenenia medzi európsku hádzanársku rodinu, po ktorom by sa už Kosovo mohlo zúčastniť aj významnejších podujatí pod hlavičkou EHF.

Ženskú kosovskú hádzanársku zložku doposiaľ na (neoficiálnej) medzištátnej scéne zastupovali dva reprezentačné výbery, pričom zatiaľ ani jednému z nich sa nepodarilo uhrať historicky prvé body. Hlavná, seniorská repre má na konte priateľské zápasy s bulharskými juniorkami do 19 rokov v apríli 2011 (prehry 16:29 a 17:18) a zhodou okolností len pred pár dňami 22-členný kombinovaný  a dostatočne mladý výber Kosovčaniek preveril na bulharskej pôde tamojší reprezentačný tím do 23 rokov (prehry 19:30 a 21:32), ktorý sa v tom čase pripravoval na práve prebiehajúci turnaj o Vyzývaciu trofej IHF/EHF (Challenge Trophy). Zaujímavosťou je, že v kosovskom kádri figurovali aj dve legionárky: Diellza Sallaj a Valeriana Nepola pôsobia v nižších regionálnych súťažiach vo Švajčiarsku resp. Nórsku.
Druhým aktívnym národným ženstvom Kosova je zostava hráčok s roč. nar. 1996/97 a ml. A práve ten bude čeliť aj našim kadetkám koncom júna na tradičných Otvorených majstrovstvách Európy vo švédskom Partille. Kosovčanky síce po žrebe najskôr neboli do podujatia zaradené, ale dodatočne využili ponúknutú možnosť štartu zo strany EHF a tá ich napokon doplnila práve do základnej skupiny o.i. aj s našimi "osemnástkami". Avšak pozor, pre tento kosovský mládežnícky tím to však ani zďaleka nebudú prvé medzištátne zápasy. V rokoch 2011 a 2013 sa zúčastnili predkadetských, resp. kadetských balkánskych majstrovstiev za účasti Turecka, Bulharska, Macedónska a Čiernej Hory a jeden medzištátny súboj proti rovnako starému bulharskému výberu majú na konte v rámci priateľského turnaja na domácej pôde vlani v marci. Celková bilancia mladých Kosovčaniek z týchto turnajov je 0-0-8: kým v roku 2011, teda ako 15-ročné, prehrávali v rozmedzí o 8-14 gólov, vlani už zaostávali oproti rýchlejšie napredujúcim súperkám výraznejšie.

Suma sumárum, kosovské ženy sa stále do tajov hádzanej len ponárajú, takže aj naše kadetky budú v blížiacom sa vzájomnom zápase právom favoritom a mali by svoje kosovské rivalky poraziť. Na hádzanárskej scéne totiž zatiaľ Kosovo nespôsobuje taký rozruch ako na politickej.


Foto: kosovahandball.info


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.