Elizabeth Omoregie – bulharská konštanta nádeje.


Bulharsko na pred pár dňami skončenom turnaji európskych hádzanárskych rozvojových krajín o Vyzývaciu trofej pevne dokráčalo k obhajobe prvenstva z roku 2012. Napriek tomu, že turnaj bol určený pre hráčky do 23 rokov vrátane, k titulu ho azda najväčšou mierou priviedla len 17-ročná dievčina.


Elizabeth OMOREGIE (nar. 29.12.1996) je ale na palubovke neprehliadnuteľná nielen hrou. Pri pohľade na jej tmavšiu farbu pleti možno hľadať paralelu so švédskou seniorskou reprezentantkou Jaminu Roberts. Za zodpovedaním hádanky o pre Bulharku netypickom mene i vzhľade je otec, pôvodom z Nigérie, bývalej britskej kolónie. Avšak hádzanárske gény zdedila po mame, bývalej brankárke. Líza je vysoká a atleticky výborne stavaná s dobrým pohybom, africké korene sú teda neodškriepiteľné. So športom začala v druhej triede na základnej škole, najskôr hrala za tímy z Loveču, neskôr vo Varne, až sa napokon usadila v stotisícovom Plevene. Označenie "plevenská perla" si tam okrem farby pokožky vyslúžila samozrejme najmä veľkosťou a cennosťou svojho talentu. Svojho času vo svojom klube z tohto mesta súčasne pôsobila v mládežníckych tímoch do 15 aj 17 rokov a tiež medzi seniorkami v bulharskej najvyššej súťaži. A vo všetkých troch bola najlepšou strelkyňou. "Nie je to nič strašné hrať medzi oveľa staršími, vyššími a silnejšími. Všetko závisí od tréningu a psychiky.", hovorí.

Jej ohromné vynikanie medzi oveľa staršími spolu- a protihráčkami si už dobre pamätá aj medzinárodná scéna. V lete 2010 na tradičných Otvorených majstrovstvách Európy (European Open) je Elizabeth jednou z opôr Bulhariek a ich druhou najlepšou strelkyňou. Ibaže v čase turnaja, primárne určeného pre ročníky 1992/93 a ml., má neskutočných 13 (!!!) a je tak oproti mnohým súperkám aj o 5 rokov mladšia. Obdobná situácia sa zopakuje napr. aj o dva roky neskôr pri kvalifikácii na juniorské MS v roku 2012 a Omoregie sa opäť v zápasoch presadzuje. Medzitým sa samozrejme úplne logicky stáva aj líderkou ďalšieho medzinárodného dvojročníka 1994/95. Práve s ním má dvakrát na dosah postup na jeden z mládežníckych európskych šampionátov, čo by bol nepochybne veľký úspech pre celú súčasnú bulharskú hádzanú. Avšak najprv v kadetskej kategórii v roku 2011 prichádza v domácej kvalifikácii najtesnejšia prehra s Nemeckom a v juniorskej vlani na jar sa pre zmenu na postupový zápas s hostiteľskými Rakúšankami vykartuje... Postup Líze pri prvom pokuse unikol cez prsty aj vo svojej "vlastnej" vekovej kategórii, t.j. medzi výbermi roč. 1996/97. Kvalifikácia kadetských ME 2013 sa hrala v Španielsku a o púhe tri góly proti boli v kľúčovom zápase práve opäť prostredím zvýhodnené domáce.
Medzinárodné úspechy tak zatiaľ talentovaná spojka zaznamenáva aspoň na iných úrovniach. Na tej regionálnej už pozbierala všetky možné ocenenia z balkánskych mládežníckych šampionátov. Na nižšej európskej pridala s bulharským ženstvom dva triumfy v už spomínanej európskej Vyzývacej trofeji výberov do 23 rokov. Na jar 2012 na domácej pôde je navyše ako 15-ročná vyhlásená za najlepšiu obrankyňu  turnaja, no a teraz pri obhajobe v gréckej Larise prebrala individuálne ceny pre najlepšiu strednú spojku i najužitočnejšiu hráčku. Mimochodom, za tieto víťazstvá v oboch prípadoch zároveň Bulharkám pripadla ešte možnosť bojovať o interkontinentálnu Vyzývaciu trofej IHF. A vlani ju bulharské dievčatá naozaj získali, no Elizabeth toto celosvetové finále neabsolvovala, pretože smolne na poslednú chvíľu pred turnajom ochorela. Novú šancu tak bude mať budúci rok.

Ešte ďalšie nové výzvy a dosť pravdepodobne aj úspechy by pre Omoregie mohli prísť už čoskoro. Jej trénerka z Plevenu a súčasne rozhodkyňa najvyššej európskej kategórie Silvija Markovska tvrdí, že v Európe neexistuje natoľko prominentná hráčka vo svojej vekovej kategórii ako Elizabeth. Samozrejme toto tvrdenie treba brať s určitou rezervou, no ak talentovaná spojka zotrvá vo vytýčenom smere, tak v lepšej hádzanej na medzinárodnej úrovni sa určite predá. Konieckoncov, ponúk má podľa Markovskej údajne už niekoľko rokov dostatok. No hoci aj sama hádzanárka spája svoju budúcnosť so zahraničným klubom, zatiaľ si myslí, že na odchod z Bulharska je primladá. Kam budú napokon smerovať jej cesty zostáva otázne, špekulácie hovoria, že by to mohlo byť Nemecko, kde pracoval jej otec.

Hoci sa to možno nebude zdať, bulharská hádzaná v súčasnosti v mládežníckych kategóriach produkuje viaceré celkom zaujímavé hráčky a nemá od tej kvalitnejšej európskej časti zas až tak ďaleko. Aj Rozica Bakažijeva, trénerka bulharského výberu do 23 rokov a prezidentka tamojšej hádzanárskej federácie v jednej osobe, minulý týždeň vyhlásila, že hlavným problémom v posledných rokoch sú chýbajúce financie, vďaka ktorým sa početné talentované hráčky nemôžu spolu častejšie pripravovať a nabrať viac medzinárodných skúseností. Pre túto krajinu je to určite obrovská škoda, keďže bulharská ženská hádzaná má aj dostatočne úspešnú hádzanársku minulosť a bohatú produkciu talentov, veď Bulharsko je dvojnásobný medailista z juniorských MS (v roku 1989 získalo bronz a v roku 1993 striebro!). Okrem toho sa v minulosti 2x (v r. 1982 a 1990) zúčastnilo aj seniorského svetového šampionátu, v ďalších troch prípadoch MS junioriek (1983, 1991, 1995) a raz juniorských ME (1996). Ešte jedna účasť na významnom podujatí pripadá aj na posledné obdobie, keď sa bulharské kadetky (generácia 1990/91) zúčastnili ME 2007 v Bratislave. To všetko v kombinácii s niekoľkými dnešnými zaujímavými menami opätovne svedčí aj o určitom súčasnom potenciáli bulharskej ženskej hádzanej. Najlepším dôkazom tohto tvrdenia však napriek všetkému zostáva fakt, že tamojšie kluby aj dnes dokážu vyprodukovať také veľké nádeje akou je aj Elizabeth Omoregie. V jej prípade sa zdá byť absolútne jasné, že by sa mohla stať viac než len plnohodnotnou nástupkyňou najlepšej súčasnej bulharskej hádzanárky Stefky Agovej. Držme plevenskej perle palce.


Použité externé zdroje: viasport.bg
Foto: handball.org.gr (2), viktorljungstrom.se (3), sport-gabrovo.com (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.