Odhádzané: Panamerické majstrovstvá junioriek (U20) 2014.


Zatiaľ čo naše juniorky (roč. 1994/95 a ml.) majú svoju kvalifikáciu na letné MS v Chorvátsku ešte len pred sebou, na americkom kontinente sa už o postupujúcich na daný svetový šampionát rozhodlo.


Tunajší kontinentálny šampionát sa skončil v hlavnom meste Argentíny dnes v noci nášho času. Šestica reprezentácii, päť tradičných juhoamerických a Kanada, bojovala v Buenos Aires počas prvých piatich aprílových dní o celkom tri miestenky na MSJ. Tie napokon pripadli svojim neskorším držiteľom zaslúžene a s prehľadom, keďže medzi nimi a zbytkom štartového poľa bola predsa len markantná určitá výkonostná medzera. Naopak Kanaďanky napriek celkom vydarenej generácii hráčok len potvrdili svoju výkonnostnú pozíciu, Paraguaju nepomohlo k lepšiemu výsledku ani minimálne 8 hráčok už so skúsenosťami zo ženskej repre a Čilankám ani nasadenie nového (seniorského) trénera. Samotný turnaj hraný systémom každý s každým dospel napokon do zamotaného rozuzlenia: najprv to vyzeralo skôr na víťazstvo jedného, neskôr ďalšieho, až sa napokon zo zlata tešil tretí.

Po troch odohraných dňoch sa schyľovalo k historicky prvému panamerickému triumfu Uruguaja v mládežníckych kategóriach, ale aj celkovo vrátane seniorskej kategórie. Uru's totiž vo štvrtok tretieho umnou taktikou v čele so svojou smrtiacou 3-2-1-kou trošku prekvapujúco dokázali po veľkom boji prinútiť ku kapitulácii Brazíliu a nasledujúci deň by im k víťaznému poháru stačil aj bod s domácou Argentínou. V derby zápase o juniorského šéfa Laplatskej nížiny hranom vo fantastickej atmosfére to zo začiatku vyzeralo, že aj Argentínčanky uviaznu v onej parádnej, vysoko vysunutej uruguajskej obrannej sieti. Potom v hale na dobrú štvrťhodinu vypadol prúd a po neplánovanej prestávke sa duel začal uberať opačným smerom. Domáce v období blackoutu vymenili brankárku (čo sa ukázalo ako veľmi úspešný ťah) a hnané z tribúny o.i. aj seniorskými kolegyňami napokon Uruguajčankám možný prepis histórie vyzmizíkovali. Nádej URU na titul definitívne zanikla a naopak hostiteľky si mohli vo "finále" dovoliť aj dvojgólovú prehru s Brazíliou. Tá to ale v záverečnom zápase celého šampionátu zobrala pekne od podlahy a väčšina klasických argentínskych prienikov dostávala prísne stopky pred obrovitým stredom jej obrany. A ani na opačnej strane palubovky Argentínčanky so svojou tradičnou obranou 6-0 nemali nárok proti veľkej výškovo-silovej prevahe súpera. Domáce neskôr skúsili aj 5-1-ku, tú však zjavne nemali tak natrénovanú a jej účinnosť sa preto od prvotného defenzívneho systému príliš nelíšila. Takže zápas o zlato nebol od samého začiatku príliš zaujímavý a skončil sa vysokou 15-gólovou výhrou Brazílie, čo znamenalo aj jej celkový triumf. Vďaka tomu sa zároveň Uruguaj mohol tešiť "aspoň" zo striebra, kým argentínske dvadsiatky spadli "až" na celkové tretie miesto.

Všetci medailisti obhájili pre svoje krajiny pozíciu svojich predchodkýň, hráčok výberov 1992/93 a ml., z posledného kontinentálneho juniorského šampionátu v roku 2012 v Dominikánskej republike. Brazília a Uruguaj pridali tiež obhajobu panamerického zlata, resp. striebra z kadetského šampionátu tejto mládežníckej generácie spred dvoch rokov v Chile. Argentínske 94/95-ky vtedy skončili štvrté, na domácej pôde teda zaznamenali výsledkový posun. Najužitočnejšou hráčkou turnaja sa stala uruguajská stredná spojka Alejandra Scarrone. Zaujala aj už spomenutá naozaj vynikajúca atmosféra na tribúnach, o ktorú sa okrem domácich priaznivcov zaslúžilo najmä množstvo uruguajských fans, ktorí to do dejiska šampionátu nemali zas až tak ďaleko.

 

Konečné poradie Panamerických majstrovstiev junioriek 2014 (Buenos Aires / Argentína; 1–5 Apr):
[podrobnejšie info z turnaja na oficiálnej stránke]
1. Brazília
2. Argentína
3. Uruguaj
4. Paraguaj
5. Kanada
6. Chile

 

foto: twitter.com/CAHandball (1), handballargentina.org (1), cbhb.com.br (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.