Bodka či výkričník junioriek?


Už o 7 dní vypuknú tuhé veľkonočné boje v európskej kvalifikácii junioriek o postup na MS. Na rozdiel od predchádzajúcich veľkých kvalifikácii, našim 94/95-kám tentokrát žreb príliš neprial. Nádej však umiera posledná.


Pre dve zo štyroch tímov našej kvalifikačnej skupiny to bude medzinárodná mládežnícka rozlúčka, keďže blížiace sa MS sú poslednou významnou akciou tejto generácie a nepostup z kvalifikácie bude znamenať, že ďalej už vlastne nebude kvôli čomu spolu trénovať a hrať. Kvaldu hrajú baby v Poľsku, v stotisícovom sliezskom Chorzówe. Zhodou okolností, toto mesto už je pre slovenský šport v ére samostatnosti zasľúbené, pretože práve tam sa spečatil historický postup našich futbalistov na svetový šampionát 2010 v Juhoafrickej republike. Môžu naše mladé hádzanárky symbolicky napodobniť tento úspech? Uvidíme, súperi sú v každom prípade nároční.

Holandsko

Na žrebe kvaldy Slovenky vylosovali do skupiny 3. Na jednej strane dobre, pretože zo skupín 1-3 postupujú priamo dvaja najlepší. Na druhej strane to znamenalo, že nás bude čakať aj súper z 1.výkonnostného koša. Tým sa napokon stali Holanďanky, čo vzhľadom k ponuke (mohli sme dostať ešte Rumunsko a Nórsko) nie je až tak hrozné. Lenže tulipánky sú tímom plným záhad a prekvapení. Za celú existenciu tejto mladej hádzanárskej generácie sa pripravujú prakticky len doma v rámci dobre fungujúceho holandského mládežníckeho systému a na medzištátnu scénu doteraz až na malé výnimky vychádzali len na vrcholné podujatia. Aj teraz v sezóne 2013/2014 ešte neodohrali ani jeden medzištátny zápas, ktovie, to možno na nich len federácia šetrí, aby mohla rýchlejšie splatiť mastnú pokutu za vzdanie sa organizovania seniorského EURO 2012 v hodine dvanástej. Napriek určitej izolácii od sveta si však treba všimnúť nielen to, že oranžové 1994/95 a ml. sa na všetky veľké turnaje prebojovali, ale aj fakt, že napr. vlani na juniorských ME v Dánsku (6. miesto) zaznamenali úplne zreteľný výkonnostný skok smerom dopredu v porovnaní s vrcholnými akciami v roku 2011 a 2012. Na MEJ 2013 pritom napr. dokázali zdolať aj domáce Dánky, čo je absolútna extratrieda v tomto dvojročníku. Napriek úspešnej misii po tomto turnaji skončila pri kormidle Holanďaniek známa a s mládežou úspešná trénerka Monique Tijsterman, ktorú však nahradil iný 'pojem' menom Henk Groener, čo je aktuálny kauč seniorskej ženskej holandskej repre. Dá sa predpokladať, že v prípade výmeny kaučov teda ide aj o cielený ťah, aby boli juniorky po skončení mládežnického pôsobenia pripravené na čo najplynulejší prechod do seniorského výberu. Náš prvý súper v kvalifikačnom trojboji už zverejnil aj svoju 16-člennú nomináciu na turnaj: tá je silná a nejaké tie drobné absencie sú vykompenzované náborom veľmi šikovných dievčat z kadetskej reprezentácie. Mimochodom, okrem iných spojka Kelly Dulfer už má medzitým na konte aj štart za "dospelácky" reprezentačný tím oranjes a jej menovkyňa, pravá krídelníčka Kelly Vollebregt (top talent holandskej hádzanej za r. 2012 a členka all-stars tímu MEJ 2013) si našla angažmán a zabývala sa v nemeckej Bundeslige. Všetko je možné a oranžové sú zraniteľné, ale vyzerá to skôr na doslovný boj s veternými mlynami. V Holandsku totiž pracujú s hádzanou efektívne a aj ich súčasné juniorky sa snažia o peknú a tradične pestrú, modernú hádzanú. Vzájomná bilancia je zatiaľ 0:0.

Poľsko

Zvyšní dvaja súperi nám boli prilosovaní z tretieho koša. Poľky pravdupovediac neboli najšťastnejší variant. Navyše dostali právo organizácie a tak budú mať podporu v domácej hale. Samozrejme, ten tradičný tlak pred svojimi fans nemusia síce zvládnuť, ale väčšinou domáce prostredie býva výhodou. Spomedzi štyroch tímov skupiny majú toho vo svojej histórii odohrané jasne najviac, na zrazy a prípravné duely využívajú prakticky každú voľnú chvíľu. Z ME a MS si zahrali zatiaľ len na kadetských ME 2011, napr. vlani sa na rozdiel od našich na juniorskú Európu neprebojovali. Po tomto sklamaní došlo aj k výmene na trénerskom mostíku a tím prevzal Andrzej Niewrzawa, ktorý predtým celkom úspešne viedol predchodkyne tejto generácie, t.j. výber hráčok 1992/93 a ml. S Poľkami máme bohatú zbierku vzájomných duelov, bilanciu žiaľ výrazne negatívnu.

19.01.2013    Slovensko /94-95/    vs    Poľsko /94-95/    26:32     >     prípr.turnaj (Švajčiarsko)
02.07.2011    Slovensko /94-95/    vs    Poľsko /94-95/    23:31     >     ME U17 (Česká rep.)    
28.06.2011    Poľsko /94-95/    vs    Slovensko /94-95/    24:21     >     ME U17 (Česká rep.)    
17.06.2011    Poľsko /94-95/    vs    Slovensko /94-95/    33:28     >     prípravný    
16.06.2011    Poľsko /94-95/    vs    Slovensko /94-95/    25:27     >     prípravný    
26.06.2010    Slovensko /94-95/    vs    Poľsko /94-95/    18:22     >     prípr.turnaj (Slovensko)    
16.06.2009    Poľsko /94-95/    vs    Slovensko /94-95/    31:29     >     prípr.turnaj (Maďarsko)

Ale mali by sme ich teda relatívne lepšie poznať nielen v hlavách, aj keď posledný krát sme sa s nimi stretli pre vyše rokom a vývoj je samozrejme nezastaviteľný. Aj keď naše severné susedky mávajú veľmi dobré dni, v poslednej dobe podľa výsledkov z prípravy nič až tak svetoborné nezahrali. Síce určite doma postavia silný výber aj napriek nejakým menším problémom so zraneniami, s Poľskom by sa však malo dať hrať, a to aj na jeho palubovke, konieckoncov jediný krát zo siedmych pokusov sa Slovenkám proti nim podarilo uspieť práve na poľskej pôde. To musí byť ten správny signál, že to proti nim môže ísť a netreba sa báť ich, ani kibicov. Pre doplnenie, aj medzi poľskými babami je hráčka, ktorá už obliekla najcennejší dres aj v seniorskej kategórii - pravé krídlo Aneta Łabuda. Niektoré ďalšie k nemu zatiaľ privoňali.

Srbsko

Srbky, s ktorými hráme v Chorzówe posledný zápas, síce zatiaľ nepostúpili ani na jeden vrcholný turnaj a ani v príprave na kvalifikáciu príliš nepresvedčili, rozhodne to ale je ďalší 'naprd' variant z najslabšieho výkonnostného koša. Naše s nimi už hrali vlani v úspešnej michalovskej kvalde na juniorské ME, doma sme ich neporazili (remíza 24:24) a ten turnaj Srbkám asi aj trochu nevyšiel podľa predstáv, čiže ešte môžu mať výkonnostnú rezervu. Vlaňajšie Michalovce podľa nás tiež sčasti nezvládli psychicky a ktovie ako sú s rovnaním si hláv po roku. Na medzinárodnej scéne nehrávajú zas až tak často, majú na konte oveľa menej medzištátnych zápasov než Slovenky. Tiež, ako už bolo písané, ani ich aktuálne výsledky nehovoria o tom, že by sa mali oproti vlaňajšej jari do neba zlepšiť. Absolvovali tento týždeň o.i. dva testy v Ríme s rovesníčkami z Talianska, už asi vo veľmi podobnej zostave aká vybehne na kvalifikáciu. Jeden zápas tesne vyhrali a jeden tesne prehrali, no Talianky 94/95 vôbec nie sú až tak neschopná banda, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Takže aj keď toho zatiaľ Srbsko príliš na medzinárodnej scéne neukázalo a nedokázalo, je to ťažký a zradný súper, v rukách-nohách toho majú dosť, veď predsa len je to krajina s hádzanárskymi tradíciami a jej ženy sú aktuálne vicemajsterky sveta. V širšom výbere práve seniorského srbského nároďáku bola len nedávno ľavá krídelníčka Sanja Radosavljevič, ale celkovo sú orlice rozhodne hrateľnejší / poraziteľnejší variant než Holandsko.

Slovensko

A čo samotný náš výber? Kto chce, ten si ľahko dohľadá naše dostupné výsledky a ďalšie informácie. Vlastne ani sa nepatrí a nie je potrebné nás samých bližšie komentovať, náš nový trénerský štáb si určite poradí. Áno, aj my máme odnedávna vymenené tváre na lavičke, takže to bude taký malý turnaj nových trénerov. Chvalabohu aspoň na sklonku pôsobenia tejto generácie sedia na našej lavičke takí ľudia, ktorí by mohli babám aj niečo odovzdať do budúcnosti. Paradoxne, ten predchádzajúci trénerský rodinný klan dokázal s tímom postúpiť na dve vrcholné akcie (hoci lepšie by bolo napísať, že bol prítomný na lavičke, keď si baby na ne vybojovali postup). V mnohom to bolo šťastne, cez relatívne ľahšie kvalifikácie, v druhom prípade s výhodou domáceho prostredia. Až samotné finálové turnaje ME s bilanciou 0-0-14 v celej kráse odzrkadlili realitu ich účinkovania, preto musí byť zmena najzodpovednejších v realizačnom tíme vítaná. Hoci videá sa šíria rýchlejšie ako klebety a taký poľský tréner už avizoval že má naše 'nové' juniorky prekuknuté, je to naša šanca. Využiť, že herne baby nemôžu byť horšie, pomalšie, jednotvárnejšie a čitateľnejšie ako sme boli doteraz. Juniorky ešte majú pred samotnou kvalifikáciou v diári nejaké tie prípravné zápasy, snáď sa teda behom veľkého veľkonočného týždňa naladia na dobrú vlnu a v Poľsku výkonmi potešia. Po našom reštarte doslova z nuly, navyše v ťažkej skupine, na výsledkoch predsa až tak nezáleží.


No samozrejme netreba sa hneď vzdávať, šanca tu rozhodne je, takže treba do toho šliapnuť zo všetkých síl. Súperi sú herne i fyzicky disponovaní, treba sa však s nimi naháňať, zrážať a pasovať, nedať pocit ľahkej koristi, ale vydobiť si aj nejaký rešpekt. V tom prípade to nemusí byť bodka, ale môže to byť v podaní tejto generácie ešte veľký výkričník do sveta.

Plagát s pozvánkou na chorzówský kvalifikačný turnaj o postup na juniorské MS.

foto:  facebook.com/SlovenskyZvazHadzanej (1), zprp.pl (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.