Odhádzané: Panamerické majstrovstvá kadetiek (U18) 2014.


Brazílske kadetky (roč. 1996/97 a ml.) získali na domácej pôde titul z prvého panamerického kontinentálneho podujatia tejto generácie. Avšak ani zďaleka to nebolo zlato jednoznačné.


Šampionát sa mal pôvodne konať v Dominikánskej republike, ktorú ale po dočasnej suspendácii tamojších reprezentačných tímov (medzitým tvrdo potrestaných na dlhú dobu) ako miesto konania nahradila brazílska Fortaleza. Na majstrovstvách hraných medzi 22. a 26. aprílom sa zišla šestica tímov z rovnakých krajín, ako v prípade nedávneho juniorského panamerického šampionátu, aj tu sa hralo systémom každý s každým jednokolovo. A triumf taktiež pripadol kanáričkám, aj v tomto prípade však Brazília nebola výkonnostne až tak inde ako jej najväčší rivali, dosť jej však pomohla aj očakávaná fyzická prevaha. Asi najviac facsinoval a najvýraznejší dojem zanechal strieborný Paraguaj, a to nielen slušnou hrou so skvelým kolektívnym duchom a nasadením, získanou medailou, alebo podareným predzápasovým tanečným rituálom. Lenže ako bonus mal v 16-člennom kádri mal rovnú polovicu (!) hráčok v ešte predkadetskom veku 15-16 rokov, a aby ani to nestačilo tak, väčšina z týchto dievčat v zápasoch dokonca ťahala tímovú pílku. Spomedzi ostatných tímov hrala na šampionáte už len trojica podobne starých (mladých) hráčok narodených v roku 1998: po jednej mali k dispozícii Uruguaj, Chile a Kanada, no všetky tri pôsobili v roli náhradníčok a nijak nevynikali. Môžeme sa len tešiť na ďalšie vystúpenia tejto skupiny hráčok v tomto i nasledujúcom (1998/99 a ml.) dvojročníku, zdá sa že krajina v nich môže objaviť svoju hádzanársku budúcnosť. Pre úplnosť, Paraguaj podľahol víťazným Brazílčankám o dva góly po tuhom boji vyrovnaného zlatého zápasu počas predposledného štvrtého dňa. Ešte čosi lepšie síce pochodila celkovo tretia Argentína, ktorú domáce porazili len najtesnejším rozdielom, ale v priebehu druhého polčasu mala Brazília postupne aj 5-gólové vedenie, ktoré napokon s menšími-väčšími problémami udržala až do konca. Zvyšné tri mužstvá herne za medailistami menej, či výraznejšie zaostávali, takže cenné kovy sú v celkom správnych rukách.

Z jednotlivkýň, a to nielen vďaka 48 gólom v 5 zápasoch, vari najviac oslnila uruguajská spojka Martina Barreiro. Zástavu svojej krajiny držala v rukách najpevnejšie a s uvedeným streleckým kontom bola pochopiteľne aj najlepšou strelkyňou turnaja. To sa vlastne aj dalo čakať, keďže táto talentovaná nevysoká hádzanárka bola kráľovnou strelkýň už aj na juniorskom panamerickom šampionáte začiatkom apríla a tiež najlepšou strelkyňou seniorského uruguajského ženstva na marcových Juhoamerických hrách. Naopak menej výrazná bola Čiľanka Daniela Miño, ktorá na tom istom seniorskom turnaji bola topscorerkou aj celkovo. Miño je však skôr zakončovateľka a spomedzi kadetského čilského výberu sa nenašla osobnosť, ktorá by jej kvalitnejšie pripravovala pozície na skórovanie. Za zmienku stojí spomenúť ešte meno Lígia Costa Maia da Silva, brazílsku ľavú spojku nebolo možné prehliadnuť hlavne vďaka jej fyzickým parametrom. S výškou okolo 195 cm patrí už v 18 rokoch určite do skupiny najvyšších hádzanárok súčasnosti.

Zlaté Brazílčanky aj po desiatom vydaní zostávajú jediným kadetským panamerickým šampiónom v histórii, hoci treba pripomenúť, že až 9 z týchto majstrovstiev sa však konalo v samotnej Brazílii. Paraguaj zaznamenal striebrom historický úspech, pretože to je doposiaľ vôbec najcennejšia medaila (a celkovo len druhá) pre tamojšiu ženskú hádzanú z panamerických mládežníckych (juniorských a kadetských) majstrovstiev. Doterajším vrcholom bol bronz v predchádzajúcej edícii kadetiek v roku 2012. Všetci medailisti si vybojovali miestenky na tohtoročný svetový kadetský šampionát v Macedónsku na prelome júla a augusta, víťazná Brazília navyše koncom leta pocestuje aj na olympijské hry mládeže do čínskeho Nanjingu.

 

Konečné poradie Panamerických majstrovstiev kadetiek 2014 (Fortaleza / Brazília; 22–26 Apr):
[podrobnejšie info z turnaja na oficiálnej stránke]
1. Brazília
2. Paraguaj
3. Argentína
4. Uruguaj
5. Chile
6. Kanada

 

Foto: cbhb.br/Santiago Russo/Photo&Grafia (3), facebook.com/juvenileshbuy (1)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.