MSJ 2014: Najväčšie postavy. Doslova.


Mládežnícka generácia ročníkov narodenia 1994 a ml. v uplynulých dňoch pomaly zahájila posledné rande na svetovom juniorskom šampionáte v Chorvátsku. A niektoré mladé nádeje na nich jednoducho nejde prehliadnuť.


Prinášame krátky zoznam (nielen) tých junioriek, ktoré na prebiehajúcich MS somaticky vytŕčajú z radu, pričom gro bolo položené najmä na hráčky s rastom 1,90+ m či váhou 90+ kg podľa oficiálnych údajov. Už dnes v tomto mládežníckom veku sú medzi nimi napríklad niektoré z vôbec absolútne najvyšších hádzanárok súčasnosti, takže si ich určite hravo všimnete. O ich fyziologických kvalitách sa sami môžete presvedčiť napríklad aj prostredníctvom online streamingu zo šampionátu, o mnohých z nich však teraz i v budúcnosti budeme rozhodne počuť aj čo sa týka stránky výkonnostnej. Nominované sú:


Albertina da Cruz Kassoma (Angola)
Absolútna "domina", pritom vekom (nar. 1996) dokonca stále len kadetka. Podľa oficiálnych listín vraj pivotka, ale tú hrá najmä v angolskom seniorskom nároďáku, za ktorý má zárez napr. už aj z minuloročných MS v Srbsku. V tomto kolektíve angolskej repre 1994 a ml. pôsobí veľmi produktívne od samého začiatku a je ju najčastejšie vidieť na bombardovacej pozícii zľava na deviatke. Za svoju "domovskú" ešte o generáciu mladšiu repre roč. 1996 a ml. zatiaľ nehrala, ale dá sa očakávať, že Angolčania ju v nej do roku 2016 ešte využijú. Meria 1,92 m a podľa oficiálnych čísel váži 97 kg, no ešte vlani v decembri jej IHF udávala dokonca 5 kg za magickým metrákom. Keď sa táto hráčka popredného angolského tímu Clube Desportivo 1o Agosto postaví do stredu obrany spoločne so svojou tradičnou, 92-kilovou parťáčkou Lilianou Venancio, musí to byť hlavne pre pivotku súperiek celkom zaujímavý zážitok.

Ćamila Mičijević (Chorvátsko)
Oficiálne 1,94 m vysoká a 93 kg vážiaca rodáčka z Bosny a Hercegoviny, no v máji 2011 si ju však počas prípravného dvojzápasu v Sarajeve až príliš pozorne všímali chorvátski funkcionári. A keďže Bosniačky predsa len nemali takú svetlú hádzanársku budúcnosť a zároveň nemali odohraný žiadny oficiálny medzištátny zápas pod hlavičkou EHF/IHF, ihneď po všetkých tých sladkých rečičkách a byrokratických procedúrach mohla Ćamila v priebehu roku 2012 začať reprezentovať šachovnicové farby organizátora súčasných MSJ. Keby som mal túto ľavú spojku chorvátskeho prvoligového Zametu brániť, v duchu by som recitoval ďakovný otčenáš zakaždým keď sa zavesí do vzduchu (čo má veľmi rada) a ja to bez ujmy prežijem.

angolské brankárky
Angola potvrdzuje, že je krajinou veľkých žien. Doslova veľkých. Jej aktuálne jediná brankárka na súpiske, Helena Chidi Cawela Sousa, sa s výškou cez 1,90 m a váhou 90 kg stáva jednou z najväčších "univerzálok" v tomto zozname spomedzi gólmaniek. Len ktovie kam sa podela jej kolegyňa, pôvodná angolská jednotka Wilma Madalena N. Luceu. Tá síce narástla o vyše 10 cm menej, ibaže pri jej 103 kg by sa  už zapotil aj pomyselný jazýček na váhach. Luceu absolvovala s angolským tímom aj celú prípravu, takže je záhadou, prečo sleduje zatiaľ celkom oduševnené počínanie svojich kolegýň len z tribúny. Ak sa zapojí, stane sa najťažšou hráčkou turnaja. Pre Angolu aspoň nejaké prvenstvo, keďže na majstra sveta to zrejme nevydá. No nie?!

neangolské brankárky
Neochvejné miesto v tejto rubrike si zasluhujú ešte tri ďalšie strážkyne bránok. Argentínčanky majú svojho ochrancu v podobe Ramazzottiho, tento ale na rozdiel od toho originálneho (asi) pekne nespieva a do kamery sa neusmieva. 93 kilogramov vážiaca Romina Ramazzotti je postavou, ktorá na MSJ do šírky zakrýva bránku najviac. Rovnakú hmotnosť si udáva aj Dánka Ditte Folden Vind, je ale podstatne vyššia, a navyše, chytá stabilnejšie a na veľmi slušnej úrovni, čo z nej spomedzi gólmaniek robí asi najperspektívnejšiu veľkú slečnu do budúcnosti. No a ešte tu je ďalšia juhoamerická obryňa medzi troma žrďami, Gabriela Gonçalves Dias Moreschi (1,90 m a 92 kg podľa papierov) z Brazílie. Pri nej sa aj na vrchole fyzických síl a parametrov budem cítiť ako detičky na pieskovisku.

Ľudmila Vydrina (Rusko)
Typická tlačenka, ibaže by nie. Úžasná ruská generácia by sa určite zaobišla aj bez jej metra deväťdesiat, ale Ľuda má až priveľmi známu mamu (Svetlana Vydrina je bývalá úspešná reprezentantka ZSSR) a tak je proste tam, hoci je to dokonca 1996-ka a ešte ani raz nehrala ani za mladší dvojročník, do ktorého legitímne patrí. Jej príbeh je ale ešte zamotanejší a spätý s pôsobiskami legendárneho ruského kauča Jevgenija Trefilova. Ľudmila najskôr pôsobila v mládežníckom systéme Zvezdy Zvenigorod, avšak nezadlho po tom čo tento ruský klub Trefilova vyhodil, porúčala sa zo štruktúr klubu aj família Vydrinových. V sezóne 2012/2013 Vydrina jr. oficiálne sekla s hádzanou a dokonca sa písalo o tom, že uvažuje aj o definitívnom konci ešte ani poriadne nerozbehnutej kariéry. Lenže so začiatkom sezóny 2013/2014 sa v rodnom Krasnodare objavil starý-známy Trefilov a na juhu Ruska postupne celá rodinka. Mladá Vydrina začala, pripomínam po roku bez hádzanej, prakticky hneď dostávať šancu v seniorskom tíme miestnej Kubani, objavila sa v mládežníckej repre, pričom hneď v o generáciu staršej. A tak je vysoká ľavá spojka aj v Chorvátsku. Len pre doplnenie, podľa oficiálnej súpisky MSJ váži "nezaujímavých" 80 kilo, hoci v klube má v rovnakej kolonke stále vedených 89.

ostatné
Výškové parametre s 1,90 m spĺňa ešte aj nemecká pivotka Cara Hartstock, ktorá ale v tomto generačnom výbere pôvodne začínala na pozícii spojky. Rovnako desať centimetrov chýba do dvojmetrovej hranice aj Maďarke Krisztine Bárány, zaťažujúcej gólové kontá súperov svojimi typickými projektilmi z ľavej strany spoza veľkého oblúka. O cenťák vyššia je potom ešte švédska pravá spojka Isabella Bengtsson, tá sa ale do finálnej švédskej nominácie z neznámych dôvodov napokon nezmestila.
10 a menej kg chýba do stovkovej hranice hneď trom pivotkám: srbskej Mariji Petrovič (93 kg), už skôr spomínanej Angolčanke Liliane da Silva Venancio (92 kg) a aj portugalskej Soraii Fernandes (90 kg), ktorej ďalšie pôsobenie na šampionáte je s určitými otáznikmi kvôli zraneniu z posledného zápasu Portugaliek proti Švédkam.

supertalenty tesne pod čiarou
Niektoré ďalšie telesne dominantné hádzanárky si pre zmenu už v juniorskom veku vypýtali miestenky medzi dospelácke repre výbery svojich krajín. Rumunská ľavá spojka Gabriela Perianu (1,88 m) robí radosť trénerom seniorského nároďáku už hodnú chvíľu, kým nedávno okúsili atmosféru najvýznamnejšej reprezentácie aj holandská stredná spojka Kelly Dulfer (1,85 m) a dánska ľavoruká hviezdička, pravá spojka Mette Tranborg (1,87 m). Posledná menovaná vysokotalentovaná dievčina je novoročným dieťaťom roku 1996, takže na ženskej medzinárodnej scéne k dnešnému dňu pôsobí stále v kadetskom veku.


foto: facebook.com/ihf.info (1), facebook.com/u20wch2014 (2), vk.com (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.