MSJ 2014: Zmeškané hviezdičky.


Juniorky sa v Chorvátsku ďalej nemilosrdne zrážajú a my tentokrát prinášame poradie top piatich nablýskaných talentov, ktoré si z rozličných dôvodov na svetovom šampionáte zahrať nemôžu.


5. Christina Elm (Dánsko)
Hoci je pravda, že konkurencia na brankárskom poste je v Dánsku naozaj dosť veľká, je tak trochu záhadou, prečo práve Christina nedostala šancu medzi troma žrďami vo výbere trénera Heineho Erikssena. Obzvlášť po prvej sezóne medzi seniorkami v drese Kodane, ktorá jej vyšla nadpriemerne dobre. Hoci Heine je mimoriadne šikovný mládežnícky tréner a vždy veľmi dobre vie čo robí, možno by predsa stálo za pokus mať na turnaji trojicu brankárok. Len tak, pre istotu.
Christina Elm.

4. Sofie Bæk Andersen (Dánsko)
Škaredé káčatko dánskeho výberu. Z podivuhodných dôvodov táto ľavá spojka nedostávala toľko priestoru koľko by si zaslúžila počas celého pôsobenia tejto mládežníckej generácie. Nebola ani na jednom vrcholnom turnaji s výnimkou vlaňajších juniorských ME v Dánsku, kde si pár minút zahrala po zranení jednej zo svojich spoluhráčok. Naozaj len pár minút, pretože plnila len podradnú úlohu očividnej náhradníčky. V najvyššej dánskej súťaži v drese Sønderjyske sa pritom zviditeľnila už v sezóne 2012/2013 a v tej uplynulej sa dokonca stala ôsmou najlepšou kanonierkou celej ligy. V Chorvátsku však nie je ani pri absencii Anne Mette Hansen (viď nižšie). Niežeby Dánsko nemalo dosť talentovaných hráčok, ale čo tým všetkým za ten čas chceli skauti a tréneri povedať?!?
Sofie Bæk Andersen.

3. Nelli Paňkovičenko (Rusko)
Zakliata dievčina. Extrémne talentovaná tvorkyňa hry, hoci je pravda, že jej výkony boli z času na čas prepletané pomerne veľkým množstvom technických chýb. Dokázala sa však svojho času ukázať i presadiť aj medzi starším dvojročníkom 1992/93 a ml., no potom prišla jej osobná tragédia a žiaľ nie jedna. Na kadetských MS 2012 v Čiernej Hore si roztrhla krížny väz v pravom kolene čo znamenalo dlhú pauzu, no veľkou obetou a azda aj silou vôle sa dala do poriadku práve načas tak, aby stihla juniorské ME v Dánsku 2013. Na nich si však vo finálovom súboji s Maďarskom privodila rovnaké zranenie, ibaže tentokrát na druhom kolene. Odvtedy sa na palubovke neobjavila a pokračovanie resp. vývoj jej kariéry sú pravdupovediac asi aj trochu utopené v otáznikoch. V Lade Toľjatti pritom mala doširoka otvorené dvere aj do seniorského prvého tímu.
Nelli Paňkovičenko.

2. Silje Waade (Nórsko)
Nešťastie nechodí po horách, ale po spojkách. Nádej z nórskeho Byåsenu je v poradí hneď ďalšou veľkou hviezdičkou, ktorej kariéru už v mladom veku skrížili dve veľké zranenia: aj tentokrát ide v oboch prípadoch o poškodené kolenné väzy. Prvýkrát šikovná ľaváčka dlhodobo pauzovala v sezóne 2010/11, teraz sa zranila na tréningu 10. júna, teda len necelé tri týždne pred štartom MSJ. V Byåsene zažila pravá spojka prelomovú sezónu medzi seniorkami, dostala sa dokonca aj do rezervy ženskej nórskej reprezentácie, teraz si však bude musieť minimálne na pol roka od hádzanej oddýchnuť.
Silje Waade.

1. Anne Mette Hansen (Dánsko)
Nenápadná ľavá spojka s dynamitom v pravačke, čo by o nej na prvý pohľad asi nikto nepovedal. V tomto dánskom mládežníckom výbere pôsobí od začiatku, jej kométa ale naplno vybuchla až vlani na domácich MEJ. Z druhej ligy, kde hádže za Ajax Kodaň, sa zaraz dostala do seniorského reprezentačného výberu Dánska, zahrala si s ním na bronzových decembrových MS v Srbsku a za krátky čas si v ňom už vydobila dostatočne pevné miesto aj do budúcnosti. Keďže však prešpekulovaný dánsky systém nepripúšťa, aby jedna hráčka absolvovala za sezónu dva vrcholné turnaje, musia sa 94/95-ky na svojej rozlúčkovej akcii s mládežníckou hádzanou zaobísť bez nej.
Anne Mette Hansen.


foto: facebook.com/haandbold.ulandshold (2), hfoto.dk (2), fvn.no (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.