MSJ 2014: Šikovné ruky z cudzieho hrnca.


Na sklonku juniorských MS sa ešte zastavíme pri troch azda najšikovnejších mladých hádzanárkach, ktoré by za normálnych okolností na turnaji vôbec neštartovali. Na palubovky šampionátu im však dopomohla zmena občianstva.


3. Ćamila Mičijević (Chorvátsko)
Tu bez zbytočných dlhých rečí a komentárov. O tejto neprehliadnuteľnej takmer dvojmetrovej spojke, pôvodom Bosniačke, sme totiž vlastne už všetko dôležité napísali v jednom z predošlých článkov len pred pár dňami.
Ćamila Mičijević.

2. Tamara Horacek (Francúzsko)
Na naturalizácie z bývalých afrických kolónii či rôznych súčasných francúzskych (ne)závislých území sme si už v prípade reprezentačných výberov Francúzska zvykli, v súčasnom juniorskom výbere sa predsa vyníma ešte jedno "zvláštne" dievča - Tamara Horacek. Meno Vesna Tadic Horacek (1976) je najmä vo Francúzsku veľmi dobre známym pojmom. Táto bývalá chorvátska reprezentantka, ktorá počas svojej sezóny hrala aj za slovinský Krim či rakúske Hypo, spojila od sezóny 2004/05 svoj život a kariéru s Francúzskom. S Métami získala päť majstrovských titulov a stala miestnou ikonou a lokálpatriotkou (dnes pôsobí ako asistentka trénera v druholigovom Cergy-Pontoise) až natoľko, že jej 18-ročná dcéra, pôsobiaca kde inde než v Métach, je teraz už legitímnou Francúzkou. Tamara žije vo Francúzsku od štyroch rokov, na občianstvo krajiny galského kohúta si ale musela počkať až do svojej osemnástky. Napokon sympatická rozohrávačka všetky formality úspešne splnila len krátko pred štartom týchto MSJ a nový pas si prevzala len tri dni pred štartom šampionátu. Počas neho si síce na pár dní musela odskočiť na skúšky späť do Francúzska, no pre francúzsky výber sa stala rozhodne vítanou a užitočnou posilou.
Tamara Horacek.

1. Xenia Smits (Nemecko)
Nemky sa dostali medzi štyri najlepšie za výdatnej pomoci jednej Exbelgičanky a veru neviem neviem, či by to dokázali aj nebyť tejto rodáčky Wilrijku blízko Antverp. Urastená ľavá spojka prišla do Nemecka (Bad Wildungen) už v roku 2008, do povedomia sa však dostala najmä v dobe stále súčasného pôsobiska HSG Blomberg-Lippe, kde sa stala nemeckým talentom roka 2013 a kde svojimi bombardérskymi schopnosťami presvedčila v Bundeslige až natoľko, že sa ocitla aj v rozšírenom kádri seniorskej reprezentácie pre vlaňajšie MS v Srbsku. Pôvodne mala Xenia Nemecko reprezentovať ešte skôr už na minuloročných MEJ v Dánsku, napokon sa ale proces jej naturalizácie trochu skomplikoval. Kvôli zraneniu na poslednú chvíľu vynechala aj jarnú kvalifikáciu na aktuálny svetový juniorský šampionát, ktorý samotný je tak pre ňu úplne prvým veľkým štartom vo farbách svojej novej krajiny. Ako sme už naznačili na začiatku, v Chorvátsku patrí medzi absolútne najkľúčovejšie postavy nemeckého úspechu.
Xenia Smits.


foto: facebook.com/u20wch2014


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.