Na počesť excelencie hádzanárskej mládeže.


S mládežníckymi kategóriami sa predvčerom definitívne rozlúčila generácia hráčok s ročníkmi narodenia 1994 a 1995. A medzi lúčiacimi sa bolo aj meno jednej mladej dámy, ktorá sa do histórie predseniorskej medzinárodnej hádzanej zapísala obzvlášť veľkými písmenami.


Jej príbeh sa píše od 13. marca 1995. Ten hádzanársky začal pochopiteľne až o čosi neskôr, no to, že sa Anna VJACHIREVA stane práve hádzanárkou bolo do istej miery predurčené. Otec Viktor je totiž zaslúžilý tréner Ruskej federácie a sestra Polina (roč. 1987; dnes po vydaji známa už ako Kuznecova) je o.i. už dvojnásobnou majsterkou sveta, na zlatých MS vo Francúzsku 2007 bola pritom vyhlásená najlepším ľavým krídlom šampionátu a okrem toho získala obdobné ocenenie na ME 2012 v Srbsku, je víťazkou Ligy Majstrýň, Pohára EHF, viacnásobnou majsterkou Ruska.

Hlavnou hádzanárskou rukou Anny je ľavá, hoci sa narodila ako praváčka. Veľmi chytrý tato Viktor ju však už v začiatkoch prerobil na dominantne ľavorukú hráčku, to preto, aby sa so sestrou náhodou v budúcnosti nebili o tú istú pozíciu a mohli byť na palubovke obe súčasne.  Podľa jeho vlastných slov, tréning netradičnej premeny začal s Annou keď ako päťročná hádzala kamienky do jazera ľavou rukou. Kolegom trénerom vždy tvrdil, že ak je nedostatok ľavorukých hráčok, treba ich vyrobiť z praváčok. Svoje by o tom mohla povedať  tiež aj Marina Jarceva, súčasné ruské reprezentačné pravé krídlo, ktorú Viktor Vjachirev takisto prerobil na ľaváčku.

Keď Annu svet prvýkrát mohol zaregistrovať ako hráčku v mládežníckych ruských súťažiach, kde vyrastala v systéme Zvezdy Zvenigorod, už vtedy musel zostať v nemom úžase. Ľahkosť, akou ešte stále v detskom veku a neskôr v dorasteneckých a juniorských súťažiach prepisovala všetky rekordy, bola jednoducho ohromujúca, či už v Serebrjannych Prudoch, alebo postupne ďalej v druhom, mládežníckom tíme Zvezdy. A to treba mať na zreteli skutočnosť, že napr. za Zvezdu-2 nastupovala svojho času proti družstvám zloženým aj z hráčok o celých 5-6 rokov starších.

Pochopiteľne štart za ruské mládežnícké reprezentácie bol len otázkou času. Po vyššie uvedenom nebude určite prekvapením, že národný tím v ktorom začínala bol primárne určený pre hráčky s roč. nar. 1992 a ml., čiže v ňom hrali najväčšie mladé nádeje Ruska staršie aj o 3 roky. Napriek tomu od samého začiatku bola Anna jeho dôležitou a prakticky nezameniteľnou postavou a už s touto generáciou mala na konte aj celý rad úspechov. Obzvlášť fascinujúce bolo, keď sa v roku 2009 stala najužitočnejšou hráčkou na svojom poste na kadetských ME v Srbsku majúc len 14 (!) rokov. Za 92/93-ky neskôr pridala ešte aj individuálne ocenenia na tradičných Otvorených majstrovstvých Európy (European Open) vo švédskom Partille a aj na MS junioriek 2012 v Česku. Mimochodom, najmä druhý z uvedených turnajov však pritom svojim spôsobom patril medzi neuveriteľné. Rusko, na šampionáte hrajúce v zostave s prevažnou väčšinou hráčkou ešte stále kadetského veku, napriek tomu herne úplne očividne patrilo medzi medailistov, avšak stroskotalo, aj vinou neúprosného žrebu, v úžasnom štvrťfinále na Švédkach, ktoré sa neskôr stali majsterkami sveta.

Vlastná Annina mládežnícká veková kategória, zložená z dievčeniec ročníkov 1994 a 1995, vstúpila na medzinárodnú sezónu počas leta 2011 Majstrovstvami Európy v Českej republike, na ktorých Rusky získali zlato. V all-stars tíme turnaja samozrejme Aňa nemohla chýbať, hoci finále jej takmer ušlo pre náhle zdravotné problémy. Rozhodujúce góly zlatého zápasu však napokon padli z jej ruky a v tom istom roku nasledoval ešte "povinný" triumf na Európskom olympijskom festivale mládeže v tureckom Trabzone. V roku 2012 prišlo nešťastné striebro z kadetských MS v Čiernej hore a vlani dvojnásobne cenené zlato z MEJ v Dánsku, krajine úhlavného súpera Rusiek za celé pôsobenie tejto generácie. V oboch prípadoch sa to pre Annu nezaobišlo bez ceny pre najužitočnejšiu hráčku turnaja, v druhom prípade to ale pre ňu boli určite obzvlášť šťastné pocity, keďže práve v dňoch dánskeho triumfu prišiel na svet jej synovec, prvorodený syn spomínanej sestry Poliny. No a napokon pri rozlúčke na v nedeľu skončených MSJ v Chorvátsku zastavila spanilú jazdu zbornej až vo finále neordinárna juhokórejská légia. V symbolickej zostave najlepších hráčok turnaja síce opäť figurovalo Annino meno, no titul svetovej šampiónky jej znovu prekĺzol pomedzi prsty a zostane tak najsmutnejšou kapitolou a tou jedinou z najvýznamnejších trofejí, ktorú v mládežníckych kategóriach nezískala.

V rámci tohto všetkého si na predseniorskej medzištátnej úrovni si Anna Vjachireva zahrala v mnohých doslova legendárnych zápasoch. Také strhujúce stretnutia ako už spomenuté štvrťfinále MSJ 2012 Rusko - Švédsko (26:27), no najmä semifinále MEJ 2013 Dánsko - Rusko (33:35 po dvojnásobnom predĺžení) si história mládežníckej svetovej hádzanej dovtedy nepamätala.

Obdivuhodné na všetkých skôr vymenovaných indivudálnych úspechoch je tiež to, že ceny za najlepšiu hráčku získala na rôznych postoch: ako stredná spojka, pravá spojka i pravé krídlo. Áno, Annu Vjachirevu môžete postaviť hocikam, ona aj tak bude všade výnimočnou. A výnimočnou bola v mládeži aj pre svoje ostatné vlastnosti: nielen srdce pre hádzanú, prístup, obetavosť, kolektívnosť, vodcovskú rolu, atď. Tak mentálne vyspelých a inteligentných hráčok nemá dnešná hádzaná nežného pohlavia celkovo, nielen v nižších vekových kategóriach.

Ďalšou a tou najhlavnejšou kapitolou v živote hráča je seniorská hádzaná. Anna si už na jeseň 2011 vypýtala pozvánku do prvého, seniorského tímu zvenigorodskej Zvezdy, kde oficiálne odštartovala jej kariéra aj medzi dospelými. V prvom zápase prispela k jasnej výhre na pôde konkurenčnej Lady Toľjatti (22:29) štyrmi gólmi a skvelým výkonom, nezastaviteľné sesterské duo Polina - Anna naplo vtedy sieť dohromady 9x. Bolo to jednoducho presne tak, ako si to kedysi otec predstavoval. V ruskej lige patrí prakticky od vtedajšieho začiatku medzi najunikátnejšie zjavy spomedzi hráčok a treba povedať, že celá Zvezda v uplynulých sezónach v niektorých prípadoch stála a padala na jej výkonoch. Pre úplnosť, prvý zápas za seniorskú reprezentáciu Ruska odohrala 23. októbra 2013 proti hostiteľkám v Nemecku (Rusky prehrali 32:27) v kvalifikácii na blížiace sa tohtoročné ME do Maďarska/Chorvátska. Všetko toto sa udialo a deje sa napriek tomu, že mnohí si mysleli, že vďaka svojmu nižšiemu vzrastu a nepríliš ideálnej hádzanárskej postave sa v serióznej dospelej ženskej konkurencii presadí len ťažko.

Volá sa Anna Viktorovna Vjachireva, v dobe písania tohto článku má stále len 19 rokov a hrá hádzanú. Má dar od Boha a ak Boh dá, bude raz veľkou postavou tohto športu. Do histórie mládežníckej hádzanej sa však táto úžasná 13-ka každopádne už navždy zapísala.

■ strieborná medailistka kadetských Majstrovstiev Európy 2009 v Srbsku; vyhlásená za najlepšiu strednú spojku

■ strieborná medailistka kadetských Otvorených majstrovstiev Európy 2010 vo Švédsku; vyhlásená za najlepšie pravé krídlo

■ víťazka kadetských Majstrovstiev Európy 2011 v Českej republike; vyhlásená za najlepšie pravé krídlo

■ víťazka Európskeho olympijského festivalu mládeže 2011 v Turecku

■ najlepšia pravá spojka juniorských Majstrovstiev sveta 2012 v Českej republike

■ strieborná medailistka kadetských Majstrovstiev sveta 2012 v Čiernej Hore; vyhlásená za najužitočnejšiu hráčku turnaja

■ víťazka juniorských Majstrovstiev Európy 2013 v Dánsku; vyhlásená za najužitočnejšiu hráčku turnaja

■ strieborná medailistka juniorských Majstrovstiev sveta 2014 v Chorvátsku; vyhlásená za najlepšie pravé krídlo turnajafoto: Viktor Ljungström / viktorljungstrom.se (1), facebook.com/haandbold.ulandshold (1), zvezda-handball.ru (1), Viktor Lebedev /  facebook (2), Artem Sherwood / vKontakte (1), facebook.com/u20wch2014 (2), archív A.V. (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.