5 rokov tamperského ligotu.


Je to práve dnes keď si pripomíname presne päťročnicu odo dňa, kedy slovenská ženská (nielen) mládežnícka hádzaná vybojovala svoju poslednú reprezentačnú medailu z významnejšieho medzinárodného podujatia.


Striebro vtedy kadetského (U17) reprezentačného výberu dievčat generácie 1992/93 a ml. z Európskeho olympijského festivalu mládeže - EYOF-u, ktorý sa v lete 2009 konal vo fínskom Tampere, by viaceré iné krajiny postavili vo vitrínach skôr bližšie ku kútu. Predsa len, pre mnohé hádzanársky zdatnejšie štáty patrí tento turnaj svojou prestížou len medzi podujatia v druhom rade a berú ho len ako prípravu na iné vrcholné akcie, prípadne priestor pre riadne súťažné preskúšanie celého širšieho kádra. Aj napriek tomu si ale hádzaná slovenská musí tento úspech ceniť a právom byť naň hrdá. Pretože otázka znie: na akú dobu bola táto medaila pre naše ženské (mládežnícke) národné výbery poslednou? Nuž vyzerá to, že zrejme nadlho, kedže v poslednej dobe máme celkom problém sa na cenné medzinárodné podujatia vôbec prebojovať, nieto ešte na nich získať cenný kov.

Konieckoncov, aj samotný štart slovenských kadetiek na úspešnom tamperskom EYOF-e bol do istej miery zhodou priaznivých okolností. Hneď treba poznamenať, že za to, že si 92/93-ky v Tampere mohli zahrať, môžu poďakovať nie samé sebe, ale hneď dvom ďalším skupinám ľudí. Kritéria pre kvalifikáciu na EYOF sú trochu komplikovanejšie, každopádne na turnaj sa kvalifikuje cez kadetské podujatia v uplynulých dvoch rokoch, v tomto prípade prichádzajú do úvahy ME 2007, Otvorené ME 2008 a MS 2008. Za postup tak vtedajšia nová mladá generácia dievčat, keďže práve v roku 2009 sa konali jej prvé medzinárodné podujatia, vďačí svojim starším predchodkyniam, t.j. mládežníckemu výberu 1990/91 a ml. Tie obsadili na MEK 2007 a na MSK 2008 (na Otvorených ME 2008 Slovensko neštartovalo) zhodne pekné siedme miesta, ktoré nám tesne, ale predsa pomohli do Tampere prekĺznuť. No a tu sa dostávame k druhej skupine zaslúživších sa o kvalifikáciu - naše zväzové oficiality, keďže oba spomínané kľúčové turnaje hostila Bratislava, čo výberu 90/91 okolo Klaudii Michnovej oproti ostatným súperom určite pridalo nejaké výhody a samozrejme veľkú motiváciu.

Do samotného Fínska nemohol výber Petra Sabadku odchádzať s veľkými očami, keďže na zozname účastníkov boli popredné krajiny s bohatou a silnou mládežníckou základňou. Navyše na sotva skončených MEK 2009 v Srbsku sme obsadili "až" 13.miesto, pričom hneď päť súperiacich reprezentácii skončilo na tom istom turnaji v prvej šestici. Nápomocným faktorom pre náš úspech však mohol byť už skôr spomínaný nižší význam podujatia pre niektoré krajiny, keď napr. Francúzsko neposlalo do Tampere svoju najsilnejšiu zostavu, ale len rezervný tím. Tu však jedným dychom treba poznamenať, že všetky ostatné mocnosti (Rusko, Dánsko, Nórsko, Holandsko) bojovali na EYOF 2009 viacmenej so svojimi top výbermi a taktiež že aj "béčkový" francúzsky tím z poprednej hádzanárskej krajiny mal takisto nezanedbateľnú silu, takže nás čakali nepochybne veľmi ťažké súboje. V konečnom dôsledku nám ale ešte skôr pomohol žreb základných skupín, ktorý nám do nej prihral duely s Ruskom, práve oslabenejším Francúzskom a predsa len nie až tak kvalitným domácim Fínskom. Postupové brány "F" do boja o medaily sme teda mali pootvorené o čosi viac.

Turnaj sme začínali zostra, kľúčovým súbojom s Francúzskom a "béčko" galského kohúta sme po dobrom poctivom výkone jasne zdolali 27:15. K hladkému, no z pohľadu psychiky určite dôležitému víťazstvu len pre správnosť možno spätne uviesť, za naše súperky nehrala ani najlepšia pivotka MEK 2009 Sabrina Abdellahi, na adresu eliminovania ktorej sa vtedy mylne vyjadril náš tréner v pozápasovom komentáre pre média. Hneď na ďalší deň baby dobrý vstup do turnaja potvrdili povinným víťazstvom nad domácim Fínskom 34:16 a predčasne si zabezpečili miesto v boji o medaily. Do semifinále sme napokon išli z druhého miesta, keď sme v poslednom zápase základnej skupiny prehrali s favorizovanými silnými Ruskami 21:31.

Vrcholné chvíle nášho výberu prišli v semifinálovom boji proti víťazovi druhej skupiny - Holandsku. Holanďanky, ktoré nás ani nie mesiac predtým na MEK zdolali jasne 27:19 a ktoré nastupovali s prakticky najsilnejším výberom v čele s dodnes úžasnou ľavou spojkou Lois Abbingh, sme doslova zmietli z palubovky. Napokon baby vyhrali "len" 30:24, avšak ešte 5-6 minút pred koncom viedli o neskutočných 13 gólov. K úžasnému výkonu najlepšie pasujú slová kormidelníka Petra Sabadku: "Pre mňa to bol neuveriteľný zápas. Dievčatá v ňom podali ešte lepší výkon ako proti Francúzkam a od dojatia ma priviedli až k slzám. Predviedli herný koncert, ktorý mi chvíľami pripadal ako zo sna. Dali do toho celé srdce, vyplnili všetky moje taktické pokyny a hrali naozaj fantasticky. Ukázali veľkú hernú kvalitu, veď jasne prevýšili Holanďanky, ktoré v základnej skupine vyhrali nad európskymi šampiónkami z Dánska. Základom nášho úspechu bol mimoriadny kolektívny výkon, Holanďanky museli byť našou hrou určite zaskočené.". Tomuto hodnoteniu ťažko možno niečo za daných okolností vyčítať, ba čo viac smelo možno tvrdiť, že išlo historicky o jeden z najlepších zápasov niektorej našej mládežníckej reprezentácie vôbec.

V súboji o zlato na Slovenky opäť čakali Rusky. Ani tentokrát sa nám ruského medveďa pokoriť nepodarilo, po prehre o 6 gólov však dievčatá rozhodne mohli zakončiť turnaj so zdvihnutými hlavami. Po ďalšom kvalitnom výkone si totiž na krk zavesili európske olympijské striebra a ako celkom správne zakončil aj tréner Sabadka, "dosiahli najväčší úspech slovenskej ženskej hádzanej za dosť veľa rokov“. Úspech štrnástky dievčat, od ktorého momentu je veľmi ťažké povedať, kedy pre slovenské ženské národné hádzanárske družstvo príde ďalšia medailová chvíľa. Alebo aspoň šanca.


Zostava slovenských kadetiek (roč. 1992/93 a ml.) na EYOF 2009...

Brankárky:
Adriana Medveďová
Lucia Gubiková

Hráčky v poli:
Mária Holešová (spolu na turnaji 5 gólov)
Petronela Kováčiková (17)
Iveta Mičiníková (20)
Eva Minarčíková (20)
Monika Rajnohová (12)
Nikola Rácková (15)
Simona Szarková (26)
Diana Tomašechová
Silvia Szücsová
(1)
Jasmínka Vargová (5)
Adriana Vasilenková (12)
Veronika Vasilenková (3)


...a ich cesta ku striebru:

20. júla 2009, základná skupina:
Slovensko - Francúzsko 27:15 (16:5)
Góly SR: Mičiníková 6, Rajnohová 5, Szarková 5, Minarčíková 4, A.Vasilenková 4, Kováčiková 2, Rácková 1.

21. júla 2009, základná skupina:
Fínsko - Slovensko 16:34 (7:15)
Góly SR: Szarková 5, Mičiníková 4, Rácková 4, Minarčíková 4, Holešová 4, A.Vasilenková 4, Vargová 3, Rajnohová 2, V.Vasilenková 2, Kováčiková 1, Szücsová 1.

22. júla 2009, základná skupina:
Slovensko - Rusko 21:31 (9:16)
Góly SR: Szarková 5, Rácková 4, Kováčiková 3, Mičiníková 2, Minarčíková 2, Rajnohová 1, A.Vasilenková 1, Vargová 1, Holešová 1, V.Vasilenková 1.

23. júla 2009, semifinále:
Slovensko - Holandsko 30:24 (14:12)
Góly SR: Kováčiková 8, Minarčíková 6, Mičiníková 4, Szarková 4, Rácková 3, Rajnohová 2, A.Vasilenková 2, Vargová 1.

24. júla 2009, finále:
Slovensko - Rusko 24:30 (13:16)
Góly SR: Szarková 7, Mičiníková 4, Minarčíková 4, Rácková 3, Kováčiková 3, Rajnohová 2, A.Vasilenková 1.
foto: archívne materiály SOV (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.