Hádzanársky svet čoskoro spoznajú Maldivy.


Výsledky dnešného žrebu turnajov kolektívnych športov oznamujú na blížiacich sa Ázijských hier jeden návrat, no najmä jednu veľkú ženskú hádzanársku premiéru.


Ženská hádzaná sa na XVII. Aziáde v juhokórejskom Incheone bude hrať medzi 20. septembrom a 2. októbrom a zúčastní sa jej celkom 9 reprezentácii. Ide (s najväčšou pravdepodobnosťou) o posledné kontinentálne hry, ktoré pre ázijské hádzanárske reprezentácie nebudú mať žiadny iný medzinárodný význam, čiže nebudú slúžiť ako kvalifikačný turnaj pre iné podujatia. To sa však zmení už od nasledujúcej edície, nakoľko funkcionári ázijského kontinentálneho olympijského výberu totiž rozhodli o ročnom posune ďalších Ázijských hier, ktoré by sa pri štvorročnej frekvencie konania podujatia mali konať v roku 2018. Výbor však schválil ich konanie až na predlympijský rok 2019, a tak by sa už z tejto ázijskej kontinentálnej olympiády v budúcnosti malo kvalifikovať priamo na záverečný turnaj olympijských hier, tak ako to po správnosti má fungovať. A to je aj prípad hádzanej, pri ktorej v súčasnosti v Ázii existuje špeciálna olympijska kvalifikácia (v prípade Ria de Janeiro 2016 by sa mala konať budúci rok).

Ale späť k tohtoročným Ázijským hrám. Čo po ich žrebe vzbudilo možno najviac zbystrenú pozornosť je skutočnosť, že na zozname účastníkov sú hneď dve krajiny, obe v skupine B, na ktoré nie sme z ázijských seniorských podujatí priveľmi, resp. vôbec zvyknutí.

Tou prvou je Hongkong, ktorého seniorská ženská reprezentácia hlási návrat na vrcholné ázijské podujatie po 24 rokoch. Naposledy sa hlavná hongkongská reprezentácia predstavila na Ázijských hrách 1990 v Pekingu. Na rozdiel od senioriek však sme v posledných rokoch mali možnosť na medzinárodnej scéne vidieť hongkongské mládežníčky, ktoré sa dokonca v roku 2008 prebojovali na MS kadetiek hrané v Bratislave (obsadili predposledné 15. miesto) a rovnaká generácia hráčok si zahrala aj na Južnou Kóreou organizovaných MS junioriek 2010 (posledné 24. miesto). Taktiež v rokoch 2013 a 2014 štartoval hongkongský reprezentačný výber na Majstrovstvách východnej Ázie do 22 rokov, ktoré mimochodom v tomto roku organizoval. Takže jedno s druhým sa zdá, že štart seniorek na nadchádzajúcej Aziáde je najmä logickým zavŕšením postupného začleneňovania spomenutej hongkongskej generácie na medzinárodnú hádzanársku scénu.

Ešte väčšiu pozornosť ale sústredzuje plánovaný štart reprezentácie Maldív – maličkej islamskej krajiny pozostávajúcej z koralových ostrovov v Indickom oceáne. Tá sa vo vedomí ľudí tradične spája najmä v súvislosti s ohrozením svojej existencie v podobe rastu oceánov spojenom s klimatickou zmenou, alebo ako jedna z lepších a vysnívaných dovolenkových destinácii. Maldivy sú ale od roku 2011 dokonca členom medzinárodnej hádzanárskej federácie IHF a v Incheone sa tamojšie seniorky stanú prvým ženským maldivským reprezentačným výberom v histórii krajiny, ktorý si zahrá na významnom podujatí. Za to môžu vďačiť hlavne maldivskému olympijskému výboru, ktorý sa začiatkom roka rozhodol zvýšiť a príslušne podporiť a zabezpečiť participáciu žien v športe, ktorá bola doteraz z veľkej časti tabu, ako býva častým zvykom v moslimských krajinách. Plány na vdýchnutie života hádzanárskemu ženstvu tak nabrali pomerne veľmi rýchlo reálne kontúry a napokon sa maldivské reprezentantky predstavia už na incheonských kontinentálnych hrách. Na nich by čo sa týka ambícii samozrejme mali byť len do počtu, rozhodne je však potešiteľné, že na mapu medzinárodného hádzanárskeho sveta zase pribudne nová destinácia.

 

Žreb ženského hádzanárskeho turnaja na Ázijských hrách 2014:
Skupina A
Južná Kórea
Čína
Thajsko
India

Skupina B
Japonsko
Kazachstan
Uzbekistan
Hongkong
Maldivy


foto: handballmaldives.org (1), facebook.com/handballmaldives (1)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.