Južná Kórea proti kontinentu, Maldivy proti osudu.


Cez víkend sa v juhokórejskom Incheone rozbehne hádzanársky kolotoč na Ázijských hrách. Turnaj, v ktorom ako sme už písali nedávno, ide o nič a o medaily.


Ústrednou otázkou celej Aziády zostáva, či niekto z vyzývateľov dokáže zatarasiť, alebo aspoň znepríjemniť cestu domácim hádzanárkam za očakávaným triumfom. Po len bronze na posledných Ázijských hrách 2010 v čínskom Guangzhou budú mať Juhokórejčanky okrem domáceho prostredia a motivácie prinavrátenia aziádskeho zlata do svojich rúk v rukách ešte aj ďalšie tromfy. Do zostavy sa im totiž v priebehu roka 2014 po zraneniach vrátili opory ľavá spojka Sim Haein, no najmä vynikajúca rozohrávačka Kim Ona, ktorá sa zotavovala z vážneho úrazu kolena z londýnskej olympiády 2012. Ďalšu extra motiváciou pre domáce bude avizovaná možná rozlúčka ich kapitánky a ikony, “lietajúcej“ pravej krídelníčky Woo Sunhee (roč. nar. 1978), ktorá krátko pred hrami priznala, že by to mohlo byť jej posledné veľké medzinárodné podujatie v kariére. Snáď jedinú slabinu môžu mať Kórejky na brankárskej pozícii, kde podľa avizovanej zostavy z oficiálnej stránky hier budú mať tri menej skúsené ženy. Avšak aj napriek tomu sa zdá, že turnaj si úplne právom zaslúži prívlastok všetci proti Južnej Kórei a odstaviť vládkyne ázijskej hádzanej od zlatých medailí sa bude naozaj rovnať menšiemu zázraku. Kórejky podľa ďalších dostupných informácii absolvovali pred turnajom intenzívnu štvormesačnú prípravu zameranú v prvom rade na defenzívu, počas nej si v auguste odskočili aj na trip do Francúzska, kde ich prevetrali popredné kluby z tamojšej najvyššej súťaže D1.

Z tradičnej trojice prenasledovateľov by teoreticky najväčšie šance mali mať Japonky, tie sa však po vlaňajších MS dočkali výrazných zmien v kádri, z ktorého vypadlo niekoľko opôr, veď aj teraz je v kádri päť noviciek, resp. v reprezentácii minimálne vyskúšaných hráčok. Aj napriek tomu síce na júnovom prípravnom domácom turnaji dokázali Kóreu potrápiť (prehra 22:24), no v Incheone to bude akiste trochu iná káva. Uvidíme nakoľko im pomohol napr. letný tréningový kemp v Dánsku. Mimochodom, najnovšie hneď trojica japonských hráčok od práve odštartovanej sezóny pôsobí v Európe: v dánskom Aarhuse pivotka Arata Nišikori a kapitánka Japoniek, pravé krídlo Megumi Honda (donedávna ešte vystupujúca pod priezviskom Takahaši) a v maďarskom Fehervári stredná spojka Majuko Išitate.
Aj Čína využila prípravu na hry na otestovanie svojich možností proti európskym klubom, konkrétne z Poľska a Dánska na prelome júla a augusta. Hádzanárky najľudnatejšej krajiny sveta v nej vytasili veľkú staronovú posilu, keď sa prednedávnom do repre vrátila veľmi dobrá ľavá spojka Shen Ping. Hlavnou úlohou Číňaniek by však malo zostať zabojovanie o striebro, rovnako ako sa nádejajú reprezentantky Kazachstanu. Tie sa po masívnom angažovaní “odpadových“ ruských hráčok spred dvoch-troch rokov už z veľkej časti vrátili na čisto vlastnú cestu, čo samozrejme znamenalo aj omladenie kádra. Na incheonskom turnaji môžu po nedávnych absenciach počítať s návratom niektorých opôr, no na úplne najvyššie ambície Kazašky zrejme takisto pomýšľať nebudú, hoci iného názoru je napr. jedna z líderiek tímu Anna Sujazova, ktorá po dlhej, poctivej a tvrdej príprave verí v kazašský triumf.

Medzi ďalšími štyrmi tímami z nasledujúceho ázijského výkonnostného sledu sa bude zrejme odohrávať len boj o 5.miesto, hoci zvedavo treba sledovať také reprezentantky Uzbekistanu, ktoré spôsobili menší šok pomerne veľkým zlepšením na poslednom veľkom ázijskom turnaji – Majstrovstvách Ázie 2012 v Indonézii. Uzbecké baby by tak mali byť jasnými favoritkami na spomenutú piatu priečku, ak nás zase niečím novým neprekvapia.
Účasť Indie pred hrami napokon visela na vlásku, keď riaditeľ Športového úradu pre Indiu naliehavo trval na vyslaní do Incheonu len tých športovcov, ktorí majú reálnu nádej na zisk cenného kovu. Indické hádzanárky do tejto skupiny nepatrili a nemali zo seba podľa neho v Incheone robiť turistov a obetných baránkov. Jeho slová však napokon čiastočne zmietol zo stola jeho nadriadený, indický minister športu, ktorý napokon odobril štart niektorých “menejcenných“ športovcov vrátane hádzanárskej výpravy.
Thajská ženská seniorská repre sa na veľkom ázijskom turnaji objaví znovu po štyroch rokoch. V značne omladenej verzii, avšak od roku 2012 pod vedením nového zaujímavého trénerského mena, Dána Carstena Carlstedta, ktorý má s tímom poctivé plány a pomalými krokmi chce Thajsko posúvať vpred v ázijskom rebríčku. Carlstedt viedol na nedávnych turnajoch thajský mládežnícky výber roč. 1996/97 a značnú časť z neho zabudoval aj do terajšej “novej“ seniorskej reprezentácie. Jej najstaršou členkou by mala byť skúsenejšia 27-ročná ľavá spojka, najlepšia Thajčanka z turnajov v roku 2010 Pattarasiri Thanawat, ktorá je ako jediná narodená v 80. rokoch 20. storočia.
O hongkongských seniorkách-navrátilkyniach sme čo-to spomenuli v našom článku po žrebe turnaja, dodať možno akurát to, že svoju opätovnú premiéru po dlhých rokoch mimo medzinárodnú hádzanú si odbili práve proti Thajsku na jeho pôde na Otvorených majstrovstvách Juhovýchodnej Ázie v decembri 2013. Úspešnejšie vtedy boli rozdielom triedy domáce, elitnú kategóriu turnaja ale vyhral tretí tím do partie – pozvaný Uzbekistan.

Osobitné husle by na turnaji pri všetkej úcte mali hrať hráčky z Maldív. O nich objavení sa na scéne sme sa tiež v auguste zmienili, ale až teraz vieme o maldivskom ženstve viac z oficiálnych informácii. Za zmienku stojí najmä niekoľko hádzanárskych pikošiek. Kapitánkou tímu by mala byť tá najskúsenejšia – brankárka Ishrath Hameed, ktorá má 47 rokov. Z ázijských pomerov a demografických čŕt sme zvyknutí na menšie hráčky, no za zmienku tiež stoja dve úplné miniženy: Hudha Zaki má (v 38 rokoch) výšku 143 cm a mušiu váhu 41 kg, Juwairiya Mohamed meria 144 a váži dokonca len 37 kg. Ako rýchlonohé a doslova lietajúce krídla by sme si tieto dámy, pravdepodobne najsubtílnejšie hádzanárky na svete, asi s prižmúrenými očami predstaviť mohli. No aby pikošiek nebolo málo, na súpiske sú zaujímavo obe uvádzané ako spojky. Niektoré ďalšie mená z rosteru Maldivčaniek sú (ex)basketbalistky, napr. pravá spojka Aminath Israau Abdul Shukoor (meria 166 cm) je aktuálnou najlepšou mladou basketbalistkou krajiny do 21 rokov za rok 2013. Nuž budeme zvedaví ako sa s veľmi ťažkým vlastným bremenom osudu maldivské hrdinky popasujú, no pomôcť k lepším výkonom im mal napr. i marcový kurz pod záštitou IHF.

Uvidíme teda či to v Incheone celé dopadne podľa papierových predpokladov, alebo nejaká kométa prekvapenia na hádzanárskych palubovkách XVII. Aziády vybuchne, absolútnu výsledkovú definitívnu sa dozvieme sa v prvý októbrový deň. Po incheonských hrách čaká už v decembri na ázijské ženy ďalšie podujatie, decembrové Majstrovstvá Ázie, ktoré budú kvalifikačným turnajom na budúcoročné MS v Dánsku. Konať sa, podľa pred pár dňami zverejnenej informácie Ázijskej hádzanárskej federácie, budú v indonézskej metropole Jakarta. Zostava krajín-účastníkov tohto podujatia bude známa neskôr. V Indonézii sa pritom konal aj posledný ázijský šampionát v roku 2012, vtedy pre zmenu v Yogjakarte.


foto: zimbio.com (1), scandasia.com (1)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.