Alina Suchopljasova – kvet uzbeckej hádzanárskej jari.


Dovoľte nám dnes pár riadkami predstaviť dievčinu, ktorá je mozgom reprezentácie stredoázijského Uzbekistanu a jednou z kľúčových súčastí jej globálneho výkonnostného posunu v posledných rokoch.


Alina SUCHOPLJASOVA začala s hádzanou ako 11-ročná v roku 1999 a hádzanárske gény zdedila jednoznačne po rodičoch. Hádzanú hrávali obaja, ale predsa len známejšou persónou bola mama Klara, za slobodna Atajeva, ktorá to dotiahla až k vyznamenaniu “Majsterka športu ZSSR“. To všetko sa zrodilo v Almalyku, stotisícovom priemyselnom meste, ktoré stojí neďaleko uzbeckej metropoly Taškentu južným smerom. Už vtedy, pred 15 rokmi, prevzal ochranné krídla nad nádejnou hádzanárkou Vladimir Muminov, živá legenda uzbeckej hádzanej. Tréner, ktorý v postate sám vytiahol Uzbekistan a všetky jeho najlepšie hráčky tam, kde sa nachádzajú dnes. Do korektnej miery autoritatívny Muminov je dodnes súčasne trénerom AGMK Almalyk i uzbeckej reprezentácie a v kariére Aliny mal i má obrovský, nezameniteľný význam. Veď ako sama tvrdí dnes 26-ročná stredná spojka, práve Muminov je osobnosťou, ktorá mala a stále má najväčší vplyv na jej hádzanársky rozvoj. Mimochodom, ďalším jej osobným hrdinom je popri Muminovovi ešte jamajský šprintér Usain Bolt.

Stručná vizitka Aliny Suchopljasovej
Dátum narodenia: 22. Júl 1988
Výška: 178 cm
Váha: 82 kg
Post: stredná spojka
Klub: AGMK Almalyk (Uzbekistan)
Číslo dresu: 6
Najväčšie úspechy:
5.miesto na Ázijských hrách 2014 v Incheone (Južná Kórea),
6.miesto na Ázijských hrách 2008 v Dohe (Katar),
6.miesto na Majstrovstvách Ázie 2010 v Almaty (Kazachstan) a na Majstrovstvách Ázie 2012 v Yogyakarte (Indonézia),
1.miesto na otvorených Majtrovstvách juhovýchodnej Ázie 2013 v Ubon Ratchathani (Thajsko).
Kapitánka reprezentačného výberu Uzbekistanu.
Úradujúca najlepšia hádzanárka Uzbekistanu za rok 2013.

Pôsobiskom sympatickej rozohrávačky je bez prerušenia až dodnes práve AGMK Almalyk. Profesionálny klub, ktorý má v šesťčlennej uzbeckej lige podobne neohrozené postavenie ako rolls-royce medzi škodovkami. Klub, ktorý živí gigantický miestny bansko-hutnícky závod (Almalykskij Gorno-Metallurgičeskij Kombinat). Jeden silný klub, na ktorého báze je postavené prakticky celé medzinárodné smerovanie uzbeckej reprezentácie a v ktorom pôsobí väčšina ženskej repre Uzbekistanu, vrátane všetkých najdôležitejších postáv. Klub, v ktorom sa čuduj sa svete trénuje dvojfázovo (koľko takých máme na Slovensku?). Len prednedávnom v Almalyku otvorili nový moderný športový komplex a vedenie sa snaží vytvárať pre svojich športovcov maximálne podmienky na ich výkonnostný rast. Prinajmenšom toto môžeme Uzbekistanu a Almalyku len závidieť.

Reprezentačná kariéra Aliny Suchopljasovej sa začala písať v roku 2006, keď Uzbekistan obsadil šiestu priečku na Ázijských hrách v katarskej Dohe, ktorú sama Alina stále považuje za jeden z najväčších úspechov v doterajšej kariére. V roku 2008 jej sľubne sa rozvíjajúcu kariéru pribrzdilo zranenie kolena v jednom zo zápasov uzbeckej ligy, napriek tomu sa stihla dať pomerne rýchlo dokopy a v novembri 2009 sa s reprezentáciou predstavila na turnaji v ruskom Petrohrade. Na jeseň roku 2010 si zahrala aj na tradičnom Turčinovom pohári na Ukrajine a hneď vzápätí na Majstrovstvách Ázie. Na pre Uzbekistan prelomovom ďalšom ázijskom šampionáte v decembri 2012 v Indonézii už tvorila neoddeliteľnú súčasť uzbeckého základu, kde má okrem riadenia ofenzívy významné postavenie aj ako centrálna obrankyňa. Vlani sa veľkou mierou zaslúžila na triumfe Uzbečiek na otvorených majstrovstvách juhovýchodnej Ázie a koncom roka si nie náhodou prevzala ocenenie pre najlepšiu hádzanárku krajiny za rok 2013. No a v tomto roku viedla Alina v roli kapitánky svojimi výkonmi národný tím na nedávno skončených Ázijských hrách, kde Uzbekistan skončil piaty a prekonal tak svoje historicky najlepšie umiestnenie spred 8 rokov.

Nie nadarmo je tak Alina Suchopljasova súčasnou najkomplexnejšou hráčkou Uzbekistanu a takmer bez pochýb by sa podľa nás nestratila napr. aj v našej WHIL-ke. Napriek tomu bude zrejme aj ďalšia jej kariéra výsostne spätá s Almalykom, to je ale už sčasti úplne iný príbeh. Aj keď pre istotu nepredbiehajme, pretože ako sa hlása v Alininom motte a životnej filozofii, “v živote sa vyskytujú beznádejné situácie, ale vždy existuje aj cesta von z nich“.

foto:  ok.com/archív A.S. (2)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.