2.liga žien SR: Šurany – Lehnice 31-15 (19:5)


Do Šurian sa od začiatku prebiehajúcej sezóny vrátila seniorská ženská hádzanárska liga. Aj v 5.kole tretej najvyššej súťaže suverénnym spôsobom.


Je faktom, že Šurany sú na vrcholovej športovej mape Slovenska známe predovšetkým hádzanou nežného pohlavia. Za tým všetkým je niekdajšie pôsobenie žien vo WHIL, ktoré skončilo sezónou 2004/2005, a takisto viacero medzištátnych zápasov a turnajov, ktoré sa v tunajšej mestskej športovej hale uskutočnili (ten posledný významný sa tu hral koncom mája 2003 v neúspešnom play-off kvalifikácie žien na MS proti Juhoslávii). Tieto časy dodnes ešte stále pripomína názov HKM Chirana Medical, pod ktorým klub oficiálne naďalej pôsobí ešte aj v tejto sezóne.

V uplynulých sezónach Šurany pôsobili len v mládežníckych súťažiach, v ktorých ale rozhodne nepatrili len do počtu. Mladšie dorastenky boli tretie najlepšie na Slovensku v sezóne 2010/2011, a rovnaká generácia získala bronz v minulej sezóne 2013/2014 pre zmenu už ako staršie dorastenky. V šurianskej základni sa teda ešte stále rodia veľmi talentované hádzanárky (z posledného obdobia treba spomenúť Szarkovú, Klučkovú či sestry Ráckové), ktoré sa dostávajú aj do reprezentačných výberov, no vďaka v Šuranoch chýbajúcej potrebnej seniorskej úrovni výkonnostne rastú hlavne v okolitých kluboch, predovšetkým v šalianskom Dusle.

V tejto sezóne ale klub po rokoch prihlásil družstvo žien do ligovej súťaže, konkrétne najnižšej u nás – 2.ligy, hoci sa istú dobu šuškalo aj o vstupe rovno do 1.ligy. Šuriansky káder tvorí gro úspešnej mládeže z posledných rokov, doplnené o niektoré ďalšie známe odchovankyne: mená bývalých slovenských reprezentantiek Lucii Bérešovej (roč. nar. 1982) či ľaváčky Lenky Vidiečanovej (1981) pozorným fanúšikom určite niečo povedia, konieckoncov obe ešte relatívne donedávna pôsobili vo WHIL. Za rodné Šurany hosťuje aj Nikola Rácková hrajúca WHIL v Šali, po dlhodobom zranení z minulej sezóny sa na palubovky vrátila aj jej nádejná sestra Michaela. Šurany sa nie nadarmo po svojom návrate do ženskej kategórie stali veľkým favoritom na postup do 1.ligy, ich silu ukázal napr. aj prípravný predsezónny turnaj v Močenku, kde jasne porazili prvoligový domáci celok (aktuálne druhý v tabuľke 1.ligy) a neboli odovzdaným súperom ani českým prvoligovým víťazkám z Otrokovíc a interligovému Prešovu.

V súťaži zatiaľ stopercentný HKM hostil v uplynulom 5.kole v nedeľu podvečer súperky z Lehníc. V úvode sa favorizované Šurany na palubovke hľadali, až sa v druhej desaťminútovke od stavu 2:2 napokon našli a súperovi zasadili očakávané KO v podobe rýchlych útokov a kontier. Úsek medzi 10. a 20. minútou vyhrali domáce 10:2, polčas napokon o 14 gólov. Po zmene strán dali skúsenejšie hráčky na čele s hrajúcou hlavnou trénerkou Bérešovou veľký priestor mládeži, čo hosťky využili a druhý polčas prehrali len o dva góly. Lehničanky, ktoré zápas odohrali ani nie s desiatkou hráčok, napriek jasnej prehre môže tešiť aspoň dobrý výkon skúsenej brankárky. Mimochodom, zápas sledovala zaplnená šurianska hala, na niekdajšie časy najväčšej slávy ženskej hádzanej sa tak v meste rozhodne nezabudlo. Nielen hráčsky, ale aj fanúšikovský potenciál v desaťtisícovom meste pri sútoku Nitry a Žitavy teda stále drieme.

HKM Chirana Medical Šurany – Družstevník Lehnice 31-15 (19:5)
Slovensko - 2.liga žien 2014/2015: nedeľa 26.októbra 2014, Športová hala Šurany

 

foto: facebook.com//Hadzanársky Klub Mesta Šurany


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.