Nerovný boj o veracrúzske sombréro?


Mexický Veracruz od včera hostí účastníkov ženského turnaja XXII. Stredoamerických a karibských hier.


Prvý hrací deň turnaja priniesol očakávané víťazstvá favoritov, konkrétne:
Dominikánska rep. – Nikaragua 45–15 (28:7)
Kostarika – Kuba  7–55 (4:27)
Portoriko – Guatemala 27–17 (14:6)
Mexiko – Kolumbia 35–16 (23:5)

Hry majú v hierarchii panamerických podujatí veľkú dôležitosť, pretože sú predkvalifikačným turnajom na budúcoročné Panamerické hry v kanadskom Toronte, o extrémne vysokom význame ktorých sme na našom webe písali na jar počas Juhoamerických hier. V krátkosti, budú slúžiť ako kvalifikácia pre olympiádiu v Riu 2016, na ktorých bude panamerický gigant Brazília robiť organizátora a je automaticky kvalifikovaná, čím sa otvorila historického účinkovania na OH pre krajiny druhého sledu. Do Toronta pôjdu všetci veracrúzski medailisti, zemiaková medaila znamená postup do tzv. turnaja druhej šance. Len pre úplnosť dodáme, že zlato z posledných Stredoamerických a Karibských hier v portorickom Mayagüeze 2010 obhajujú hráčky Dominikánskej republiky, striebro Portorikánky a bronz Mexičanky.

Ďalej bude azda najlepšie ručne-stručne si vyodrážkovať čo je dôležité a zaujímavé z kuchyne účastníkov turnaja. Takže pekne po hádzanársky:

 Výrazným favoritom turnaja by mala byť Kuba, ktorá je stále v ženskej hádzanárskej Panamerike pojmom, no v poslednej dobe sa na scéne objavovala len nepravidelne. V novom olympijskom cykle sa ale tamojšie oficiality rozhodli o mimoriadnu šancu menom miestenka do Ria tuho bojovať.

 V lete na Ostrov slobody zavítal v aktuálnej tabuľke šiesty prvoligový nórsky Kristiansand (výhra 28:27 a prehra 18:21 z pohľadu domácich).

 Kube, ktorá hrala na MS 1999 a 2011, v kádri síce opäť chýbajú niekdajšie stálice Ardssay Durón MarenzZuleiky Goméz Hernandéz, od poslednej akcie na Karibskom pohári pred rokom sa však v zostave hlásia iné pre Kubu významné mená, spojky Maricet Fernandéz Valdéz a Aida Despaigne Rosales.

 Zálusk na medalu si určite môže robiť aj Dominikánska republika. Áno, na turnaji hrá aj ona. Napriek prevalenému škandálu s falošnými pasmi nasledujúcim exemplárnym trestom sa funkcionárom podarilo, možno ešte škandálnejšie, zapracovať a trojročný zákaz činnosti pre dominikánsku reprezentáciu bol len krátko po svojom schválení zrušený. V platnosti tak ostali “len“ tresty pre hráčky Yacairu TejeduMarielu Andino a šéfa hádzanárskej federácie.

 Okrem uvedených hádzanárok ešte nemôžu Dominikánky na podujatí rátať napr. ani s naturalizovanou Rumunkou Irinou Pop a na lavičke tiež chýba chorvátsky tréner Miroslav Vujasinović.

 Výber domáceho Mexika môže na turnaji rátať aj so svojou najväčšou hviezdou: španielsky prvoligista Elche Mustang rozohrávačku Selene Sifuentes Hernandéz na turnaj uvoľnil. Stále hrá aj 35-ročná veteránka Berenice Esquivel Garduño (1978).

 Mexičanky v priebehu poctivej prípravy okrem domácich sústredení zamierili aj na juhoamerický svetadiel, kde si v Argentíne a Uruguaji zmerali sily s tamojšími repre výbermi ako aj s niektorými klubmi.

 Portoriko si tohtoročnú prípravu na Hry spestrilo sparingami s reprezentantkami USA. Najskôr v apríli doma, v polovici októbra potom na oplátku v Štátoch. Celkovo úspešnejšie z konfrontácii vyšli Portorikánky.

 Stredoamerický trojzáprah KostarikaGuatemala Nikaragua by mal vo Veracruze patriť medzi zrejmých outsiderov.

 Ženstvo úradujúceho stredoamerického šampióna a účastníka vlaňajšieho kontinentálneho šampionátu stále vedie Španiel Dionisio Quelle, chýba však jedna z najlepších kostarických hráčok Sonia Fallas Monge.

 V rámci odskúšania svojich síl Kostarika tesne pred turnajom zavítala do Mexika, kde sa tiež istú dobu pripravovali aj Guatemalčanky.

 Guatemalský káder obsahuje aj meno Sabrina McGauran Ross, ktorá svojho času pôsobila v druholigovej španielskej Aule. Na súpiske GUA ďalej vynikajú aj tri “emeritné“ miestne hviezdy: 42-ročná brankárka Johana Arevalo a v poli 39-ročná Doris Palencia Calderón de Ozuňa a 38-ročná Lesly Gudiel de Ramos.

 Priemerný vek najmladšieho, nikaragujského družstva je 19.8 rokov, všetky hráčky sú narodené v 90. rokoch.

 Nikaragujčanky pricestovali do Veracruzu v plnej sile. V septembri počas známej prípravy vyškolili susedské reprezentácie Hondurasu a Salvádoru.

Ôsma do partie na turnaji je repre Kolumbie, ktorá sa na minuloročnom Karibskom pohári po niekoľkých rokoch znovu objavila na medzinárodnej scéne a takisto by vodu príliš mútiť nemala.

 

foto: facebook.com/SeleccionNacionalFemeninaDeBalonmanoCostaRica (1), facebook.com/FederacionCostarricenseDeBalonmanoOficial (1),  noticias.mexico.lainformacion.com (1), facebook.com/federacionpuertorriquenadebalonmano (1).

 


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.