Podnikateľka.


Nie všetkým mimoriadne nadaným športovcom je dopriate zaradiť sa po skončení kariéry medzi nezabudnuteľné postavy histórie. Niektorým však úplne zbytočne.


Bezo sporu bude v dnešných zopár riadkoch reč o jednom z najväčších premrhaných potenciálov ruskej hádzanej v modernej ére. Sympatická stredná spojka Jelena ČAUSOVA sa narodila 26. júna 1981 a mala nabehnuté stať sa ďalšou z radu veľkolepých odchovankýň volgogradskej hádzanárskej školy. Vzácnu medailu (striebornú) získala už na juniorských majstrovstvách Európy v roku 2000, aby o rok neskôr s touto svojou mládežníckou reprezentáciou triumfovala na svetovom šampionáte v Maďarsku. Krátko predtým sa ešte napríklad v klubovom drese Dinama-Akva Volgograd stala najlepšou hráčkou európskeho superpohára. V decembri, stále v tom istom roku 2001, prišiel najväčší úspech v jej kariére, keď ju nesmrteľný tréner zbornej Jevgenij Trefilov nominoval aj na Majstrovstvá sveta senioriek v Taliansku. Čausova uchvátila celý hádzanársky svet. Svoj obrovský potenciál, pripomínam že vtedy ešte v juniorskom veku, naplno ukázala najmä v semifinále proti Dánsku (26:20), ktorému nasúkala desať gólov. Nič nenasvedčovalo tomu, že sa hviezdne rozbehnutá hádzanárska dráha Jeleny môže zastaviť, napokon však nasledujúca sezóna 2002/2003 bola poslednou v jej krátkej kariére. Ešte predtým na ME 2002 sa Rusky museli uskromniť so zemiakovou medailou, pričom Čausova na turnaji samozrejme nemohla chýbať. Celkom odohrala za tak krátku dobu 56 zápasov za seniorský národný tím, skórovala v nich 162-krát.

Talent volgogradského superdievčatka s charakteristickými vrkočmi bol naozaj obrovský, no predsa vyhasol nečakane skoro. A, čo je obzvlášť škoda, údajne nasilu. Sympatické mladé dievča si našlo majetného chlapca a viaceré zdroje hovoria, že sa dalo po jeho vzore na podnikanie a rozhodlo sa nehrať hádzanú za pár rubľov. Zlé kruhy dokonca tvrdia, že skoncovať s hádzanou ju prinútila práve jej nová láska. Oficiálnejšia verzia v každom prípade znie tak, že príčinou Jeleninho príliš skorého konca boli zdravotné problémy, po prekonaní ktorých si už mladá hviezda nenašla cestu k svojmu športu a rozhodla sa pre rodinný život a vzdelanie. Nech to už bolo ako to bolo, športovcov s takým obrovským potenciálom ako mala Jelena Čausova sa rodí veľmi málo. Rovnako obrovská je tak škoda, že jej hviezda na hádzanárskom nebi len zablikala a nezažiarila naplno.


Foto: archív Andreja Papušina (2), Lars Ronborg/gettyimages.com (1)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.