Stredoameriku ovládla ríša Guate.


Zatiaľ čo zraky fanúšikov ženskej hádzanej sú v týchto dňoch neochvejne upriamené na ME do Maďarska a Chorvátska, na západnej hemisfére sa najvýznamnejšie aktuálne prebiehajúce ženské medzištátne podujatie koná v metropole Hondurasu.


Majstrovstvá Strednej Ameriky v Tegucigalpe majú za sebou tretí z piatich hracích dní, po ktorých je už jasné, že novým stredoamerickým šampiónom sú reprezentantky Guatemaly. Tie na tróne vystriedali Kostariku, ktorá obhajovala primát z minuloročných domácich Stredoamerických hier v San José, ktoré boli súčasne aj majstrovstvami tejto časti amerického kontinentu. Oproti len nedávno skončeným Stredoamerickým a karibským hrám vo Veracrúze síce v zostave Guatemalčaniek nastali určité zmeny, napokon však turnaj v úvodných troch dňoch šampionátu porazili všetkých, vrátane najväčších konkurentov v boji o titul a môžu sa tak tešiť z jedinej miestenky na Panamerické majstrovstvá 2015, ktoré bude v apríli hostiť Kuba.
Veľmi blízko k veľkému úspechu je mladučký výber Nikaraguy, ktorý odplatil Kostarike tesnú prehru z Veracrúzu a na potvrdenie strieborných medailí mu dnes  v noci stačí aj zaremizovať so Salvádorom, ktorý spolu s domácim Hondurasom zrejme predsa len stále patrí o jeden výkonnostný level nižšie. Navyše Salvádorčanky sa na neobvykle plotom obohnanej palubovke arény v Tegucigalpe prezentujú s výrazne vynoveným kádrom oproti posledným podujatiam a proti zlepšujúcim sa Nikaraguajčankám tak budú v pozícii outsidera, hoci pri poslednej vzájomnej konfrontácii vlani v San José im podľahli len tesne o gól.
Na obhajkyne z Kostariky tak možno trochu prekvapujúco môže v konečném zúčtovaní čakať prinajlepšom bronz, no treba zobrať do úvahy, že ich káder je v porovnaní s minulým rokom predsa len o čosi oslabený, čo sa už prejavilo aj na Stredoamerických a karibských hrách. Oproti nim navyše Kostaričanky nemôžu počítať s niektorými ďalšími hráčkami, ktoré na tento turnaj nemohli cestovať kvôli školským a pracovným povinnostiam, chýba napr. prvá brankárka Marcela Cabalceta Chavés.

Na turnaji opäť neštartuje reprezentácia Panamy, ktorá v posledných rokoch na mezištátnej scéne absentuje pravidelne. Nasledujúci stredoamerický ženský šampionát by sa mal konať v decembri 2016 v nikaragujskom hlavnom meste Managua.


foto:  facebook.com/HandballElSalvador (2), facebook.com/FederacionCostarricenseDeBalonmanoOficial (1).


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.