Proti ebole bojujú aj hádzanárky.


Najhoršia epidémia choroby vyvolanej vírusom ebola v histórii stále prebieha v západnej Afrike. Ako zasiahla ženskú hádzanú?


Pár základných epidemiologických faktov: v dobe písania tohto článku je potvrdených spolu už vyše 21 000 nakazených a z nich 8 300 obetí tejto, môžeme s čistým svedomím povedať, humanitárnej katastrofy. Letalita (smrtnosť) je okolo 70 %, t.j. zomiera sedem z desiatich infikovaných. Až na veľmi malú časť jedincov všetky prípady pochádzajú z troch najviac postihnutých krajinách: Libérie, Sierry Leone a Guiney, pričom je pozoruhodné, že nikdy predtým sa v tomto regióne ebola nevyskytla.

Prvé obmedzenia v hádzanej prišli začiatkom augusta minulého roka, keď guinejský ženský reprezentačný výber (logicky sa dá vyhodnotiť, že ten tvorený z hráčok pôsobiacich v domovskej krajine), mal vycestovať na týždenný tréningový kemp do neďalekej Gambie, spojený s prípravným medzištátnym zápasom. V tom čase už bolo potvrdených približne 1 600 nakazených a 800 úmrti spôsobených smrtiacim vírusom. Napokon ale podľa očakávaní gambijské úrady Guinejčanky do krajiny nevpustili a miestna federácia zápas odvolala. V rámci obáv zo zanesenia choroby k tomu samozrejme prispela aj skutočnosť, že hádzaná je kontaktný šport (vírus ebola sa šíri priamym kontaktom s telesnými tekutinami infikovaného).

O dva mesiace neskôr, v druhej polovici októbra, dosiahli preventívne opatrenia aj celoafrický rozmer. Africká hádzanárska konfederácia (CAHB) prerušila všetky regionálne i medzinárodné aktivity v hádzanej na celom kontinente. Situácia by mala byť výkonnými orgánmi CAHB opätovne prehodnotená práve tento mesiac (január 2015). Odložené boli medzi inými najmä kvalifikačné turnaje na tohtoročné Africké hry, ktoré by sa po novom mali uskutočniť až od 1.februára 2015 (budeme sa im čoskoro venovať aj na našej stránke).

Aj hádzanársky boj proti ebole teda stále prebieha a je nejasné, kedy skončí a ako ešte ovplyvní dianie v športe. Zostáva teda len čakať a dúfať. Sympatické gesto urobil francúzsky tréner guinejskej ženskej reprezentácie Kévin Decaux, ktorý na 2.novembra 2014 zorganizoval vo francúzskom Pontoise priateľské charitatívne medzištátne stretnutie medzi Guineou (veľká väčšina jej hráčok pôsobí vo Francúzsku) a Marokom. Výťažok z neho bol poukázaný na nákup zdravotníckych pomôcok, potrebných v západnej Afrike.


foto:  Le Parisien


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.