Nadchádza šanca zabudnutej Afriky.


Na čiernom kontinente sa blíži čas na kvalifikačné boje o postup na septembrové Africké hry.


Africké hry sú v súčasnosti v podstate nepodstatný turnaj. Hoci podľa správnosti logiky by mali v predolympijskom roku slúžiť ako kontinentálna kvalifikácia na OH (obdobne ako napr. Panamerické hry pre americký kontinent), nie je tomu tak. Ide tak na nich len o kontinentálnu prestíž a zisk nejakej tej zvyšnej trofeje a medailí do vitrín, čo sa občas stretáva s nepríliš veľkým záujmom o účasť zo strany niektorých popredných krajín. V kombinácii s aktuálnym rámcovým, nie zrovna najvhodnejším, termínom konania tak na záverečnom turnaji absentujú najlepšie hádzanárky niektorých krajín, pôsobiace v Európe. Tak sa stalo, že napr. na ostatnom finálovom turnaji Afrických hier začiatkom septembra v roku 2011 v mozambickej metropole Maputo úplne chýbala reprezentácia Tuniska a v ostatných účastníckych tímoch pre zmenu mnohé popredné hráčky. Africké hry súčasnosti by sme tak mohli nazvať príležitosťou na sebaprezentáciu pre hádzanársky menej rozvinuté africké krajiny, k čomu prispelo aj rozšírenie počtu účastníckych ženstiev finálového turnaja na 12 od poslednej edície v roku 2011.

Samotnému boju o najcennejšie medailové sady z hier, ktoré v tomto roku bude hostiť konžské hlavné mesto Brazzaville, však ešte predchádza aj kvalifikácia. Tá je naplánovaná pre každú zo siedmych regionálnych zón na ktoré je hádzanárska Afrika rozdelená podľa afrických olympijskych zón, čo takisto v určitom zmysle taktiež nahráva menej známym reprezentačným výberom "zabudnutých" štátov. Zóny sú totiž stanované geograficky a niektorá zo zón je kvalitatívne nepomerne silnejšou než iná. Napr. v zóne 4 sú spolu obe Kongá i Kamerun, ktoré všetky patria medzi súčasnú africkú top osmičku ženských reprezentácii, no viac ako dva tímy však z jednej kvalifikačnej skupiny na Africké hry nepostupujú. Naproti tomu v zóne 7 sú len štyri ostrovné krajiny Indického oceána. Dobré je ale pre úplnosť tiež uviesť, že v minulosti sa pomerne pravidelne stávalo, že kvalifikácia v niektorej zo zón vôbec neprebehla, kvôli nízkemu, resp. nulovému počtu prihlásených tímov. Príslušné uvoľnené miestenky na záverečný turnaj sú vtedy obvykle dodatočne pridelené ďalším tímom z ostatných zón.

Kvalifikácia na tohtoročné Africké hry 2015 bola pôvodne naplánovaná už na záver minulého roka, no kvôli epidémii eboly v západnej Afrike bola odložená až na začiatok toho aktuálneho. Podľa informácii z africkej hádzanárskej konfederácie by jednotlivé zonálne turnaje mali byť odohrané počas februára a marca. Súhrnný prehľad o kvalifikácii sme pripravili na našom webe, kde si budete môcť prezrieť aktualizovanú základnú informáciu, resp. výsledky z kvalifikačných turnajov. Materiál bude k dispozícii na nasledovnom odkaze:

http://whandball.com/clanok/54-africke-hry-2015-kvalifikacia
(link v príslušnom čase nájdete zároveň aj v Kalendári reprezentačných podujatí a nedávno zriadenej sekcii Aktuálne reprezentačné podujatia)

K materiálu treba dodať, že obsahová informovanosť o týchto turnajoch a jej aktualizovanosť sú spravidla slabé, informačný šum a nepresnosti často veľké a zmeny (termínové i ohľadom účasti jednotlivých reprezentačných ženstiev) či odklady v samotnej organizácii turnajov na poslednú chvíľu sú úplne bežné.

Celoafrickým hádzanárskym bojom o postup na hry v Brazzaville sa postupne budeme venovať aj v ďalších samostatných článkoch pred/po odohraní kvalifikácie.


foto:  jogosafricanos.sapo.mz


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.