Zahalené odhalia pokrok.


Blízkovýchodniarky začínajú svoju česť namiesto o niekoľko dní začínajúcich majstrovstiev Ázie tentokrát hájiť na svojich interných hrách.


V ománskej metropole Maskat dnes štartuje jeden z exotických turnajov. Hádzanárky sa predstavia na už 4.ženských hrách Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive, no hádzaná má medzi športami na tomto podujatí úplnú premiéru. V športovej hierarchii arabských krajín tejto časti sveta majú ženské hry osobitný lesk a nie nadarmo krajiny Zálivu uprednostnili práve toto lokálne podujatie pred ázijským šampionátom, ktorý sa začína neskôr v tomto týždni. Špeciálnu príchuť majú potom určite aj kvôli tunajšej menšej, no rozvíjajúcej sa emancipácii štátov zahalených žien v športe.

Hry sa vďaka zaradeniu hádzanej do programu stali pre danú oblasť najvýznamnejším turnajom pre ženy v oblasti. Pomyselný trón vládkyň regiónu držia v rukách reprezentantky Kataru, ktoré triumfovali na premiérových ženských Majstrovstvách Zálivu v roku 2013. Pri porovnaní s nimi bude aj teraz v Maskate bojovať o svoje miesto na výslní rovnaká pätica krajín.

Najhorúcejšími favoritkami na zlato v každom prípade zostávajú Katarčanky. Tie si v rámci príprav opäť zašli aj do Európy a uplynulý mesiac si odbili kemp a sparingy s lokálnymi klubmi v Chorvátsku. Medzinárodný realizačný tím v čele s najúspešnejším miestnym trénerom, Tunisanom Redom, okrem iného aj s Alžírkou a od feburára 2013 aj s niekdajšou slovinskou brankárkou Majou Šolaja (za slob. Samardžija), má teda pred sebou jednoznačnú zlatú úlohu. Ako Slovinka, zodpovedná trénerka brankárok, prezradila (to aj oveľa viac si môžete prečítať tu, tu, tu, alebo tu), v reprezentácii sú hádzanárky všetky pôsobiace doma, až na jednu jedinú žijúcu v Egypte. Hráčky sú amatérky, trénuju po "fajronte" v zamestnaní a škole. Ligová súťaž v Katare chýba, no v roku 2014 zorganizovali akúsi promočnú súťaž so štyrmi tímami, v ktorej si zahrali i hráčky zo skúsenosťami z Európy žijúce v krajine.

Oveľa strohejšie (tradične) sú zaujímavosti z kuchyne ostatných štyroch tímov. Bahrajnčanky postavia tím so všetkými hráčkami vo veku 18 - 21 rokov, v priebehu prípravy trénovali 4x do týždňa. Vysoké ambície majú domáce Ománčanky, ktoré chcú nadviazať na strieborný úspech z majstrovstiev v r. 2013. Po dvoch rokoch si preto opäť do prizvali do čela trénerského štábu vtedajšieho strojcu úspechu, medzitým vrátivšieho sa domov, Tunisana Hamdiho Sunossiho. Ománske reprezentantky sa mali spolu pripravovať od januára 5x týždenne, postupne až dvojfázovo a absolvovali aj sústredenie v Tunisku. V rovnakej destinácii mali tesne pred hrami absolvovať kemp aj hádzanárky Spojených arabských emirátov.


V závislosti na dostupnosti informácii budeme aktualizovať výsledky z hádzanej na 4.ženských hrách Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive na našom webe. Materiál je k dispozícii na nasledovnej podstránke:

http://whandball.com/clanok/55-Zenske-hry-...-v-Perzskom-zalive-2015
(odkaz nájdete aj v sekcii Aktuálne reprezentačné podujatia)


Súvisiace články

Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.