Ďalšia juhokórejská pozlátená nuda.


Po nie zas až tak dávnych hrách v Incheone (písali sme o nich špeciálne tu a tu) sa nasledujúci diel ázijských suchôt hádzanárskeho napätia odohral na kontinentálnom šampionáte v indonézskom hlavnom meste.


V pondelok skončené Majstrovstvá Ázie sa netradične odohrali v marci nepárneho roku (zvyknú sa v decembri párneho). Prečo to tak bolo zostáva dodnes záhadou, keďže oficiálna informácia k tomuto posunu neexistuje. Ani termínová zmena však nezmenila nič na výsledkovom statuse, keď snáď jediným dramatickejším momentom šampionátu bol boj o "len" bronzovú medailu.

Šampionát, tak ako jeho predchádzajúce vydanie, opäť hostila Indonézia, po Yogyakarte 2012 tentoraz hádzaná zavítala aj do metropoly Jakarty. Na turnaji tentokrát neštartovali hádzanárky z krajín Arabského poloostrova (súperili u seba doma na regionálnych ženských hrách), po vlaňajších Ázijských hrách sa opäť neprihlásili ani súdružky zo Severnej Kórei. Na druhej strane napr. Hongkong, ktorý v ostatnom čase znovuoživil seniorskú ženskú hádzanársku reprezentáciu, štartoval na Majstrovstvách Ázie naposledy v roku 1989. Z pôvodne prihlásenej i rozžrebovanej deviatky štartujúcich ženstiev na poslednú chvíľu stiahlo chvost a nepricestovalo Turkménsko, naopak odvahu na štart oneskorene, ale predsa našli hráčky Indie.

Juhokórejský superexpres sa ázijskou palubovkou prehnal opäť bezkonkurenčne, výnimkou bol len jeden (prvý) polčas zápasu základnej skupiny proti Japonsku. Inak ale Kórejčanky nemali absolútne žiadny problém ani bez svojej zranenej elitnej pravej spojky Ryu Eunhee, tiež zdravotne indisponovanej ďalšej ľaváčky - krídelníčky Kim Seonhwa, či inej, legendárnej lietajúcej krídelníčky Woo Sunhee (pravdepodobne ukončila kariéru ako sama skôr avizovala).
Strieborné Japonky, ktoré od Kórei obdržali vo finále 14-gólový pozdrav (už polčas bol o 10), asi mysleli pri kórejských problémoch v zostave na viac, navyše keď tú svoju naopak potešili napr. návratom kanonierky Shio Fujii. Nepomohlo, a tak sa reprezentantky krajiny vychádzajúceho slnka musia uspokojiť aj s druhým miestom, čo je však paradoxne ich najlepšie umiestnenie na ázijskom šampionáte od roku 2004.
Súboj o bronz zviedli predstaviteľky zvyšných dvoch z kvarteta ázijských veľmocí - Číny a Kazachstanu. Obe krajiny sa v porovnaní na turnaji predstavili vo výrazne omladených výberoch a najprv si zmerali sily už v skupine, kde boli úspešnejšie Kazašky. Číňanky, ktorým v ich strede ale predsa len zostalo niekoľko skúsenejších hráčok, sa ale dobre pripravili na druhý, medailový vzájomný zápas a už v jeho prvom polčase si vybudovali dostatočný rozhodujúci náskok. O ten síce takmer prišli aj kvôli zraneniu svojej líderky Shen Ping pred záverečnou fázou zápasu, bronzovú medailu a postupovú miestenku na decembrové MS v Dánsku (popri finalistoch) však napokon udržali vo svojich rukách. Kazachstanské reprezentantky budú mať náhradnú šancu prebojovať sa na tohtoročný svetový šampionát cez dodatkový kvalifikačný turnaj za účasti najlepších priamo nekvalifikovaných tímov z Afriky (právo štartu má Alžírsko) a Panameriky (zatiaľ neznámy) a majstra Oceánie (takisto zatiaľ neznámy).

Vo výkonnostne slabšej skupine tímov nevyužil popri omladení najväčších súperiek svoju šancu Uzbekistan, avšak 5.miesto si uhájil bez väčších problémov. Uzbečky predsa len hrajú stále príliš pomalú hádzanú na to, aby sa mohli na dosah svojich kvalitnejších konkurentiek. Šieste Iránčanky prešli drvivou obmednou kádra v porovnaní s poslednými štartami na medzištátnej scéne, siedme Indky síce len čiastočne, no chýbala im najmä ich rozhodujúca hráčka Manisha Rathore a pred podujatím spolu podľa slov hlavného kauča trénovali len 10 dní. Hongkončanky na konečnom ôsmom mieste priviezli tretí úplne odlišný (veľmi mladý a neskúsený) výber hráčok na tretie podujatie, na ktorom štartovali od jesene 2014. Domáca Indonézia taktiež výrazne väčšinovo prekopala svoj káder v porovnaní s predošlým šampionátom, no okrem nízkej kvalitatívnej úrovne hádzanársky novorozvojovej krajiny sa hráčky spolu na turnaj pripravovali len mesiac, a tak boli pred vlastnými fanúšikmi v Jakarte znovu odsúdené len na veľmi vysoké prehry (najvyššia 6:73 prišla s Uzbekistanom) a uzavreli konečné poradie majstrovstiev.

Kompletné výsledky z Majstrovstiev Ázie 2015 môžete nájsť na stránke Ázijskej hádzanárskej federácie, alternatívne napr. na Wikipédii. Nasledujúcim a obzvlášť významným podujatím pre ázijské seniorské ženské reprezentácie bude októbrová olympijská kvalifikácia v japonskej Nagoji. Ďalšie Majstrovstvá Ázie by sa podľa oznámeného aktuálneho kalendára podujatí mali konať v decembri 2016, miesto konania je v tejto chvíli ešte neznáme.


Foto: pojokpitu.com (1), handballkorea.com (1).


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.