Cesta do Brazzaville 2015 /1/: Bezbojové zóny.


Hádzanárska kvalifikácia na tohtoročné Africké hry sa v niektorých zo sedmičky regionálnych zón rozbehla, niekde však tradične nie.


Ako sme už avizovali v našom skoršom materáli, v Afrike po štyroch rokoch znova nadišiel čas, aby sa na scéne ukázali okrem iného aj hádzanárky národov, na ktoré sa viac zabúda, než myslí. Vlastne akýsi prehľad noviniek zo svojim životom žijúcej ženskej hádzanárskej Afriky ale paradoxne začneme v tých dvoch častiach kontinentu, kde sa na palubovkách napokon nebojovalo.

Zóna 1: Zo zásady bezbojová?
Kvalifikačný turnaj po štyroch rokoch opäť absentoval v zóne 1. Ako jediné podalo svoju prihlášku na účasť v ňom Alžírsko, ktoré sa tak kvalifikovalo na septembrový záverečný turnaj hier do konžského Brazzaville automaticky. Africké hry opäť odignorovali v Tunisku a tiež napr. v Maroku, ktoré sa už dávno vyjadrilo, že ani tentokrát nepošle na hry svoje tímy kvôli smutnej starej story, že Africké hry sú pre nich bezúčelné, keďže neslúžia ako kvalifikačné podujatie na OH. Na konci minulého roka sa síce v médiach mihla správa, že marocké hádzanárky to predsa len skúsia, išlo však len o dobre vykŕmenú kačičku a Maročanky sa napokon v žiadnej kvalifikácii neukázali, takže žiadna kvalifikácia sa v tomto kúte Afriky napokon nehrala.


Zóna 6: Bez peňazí a podpory štátnej moci.

V najjužnejšej zóne bola situácia odlišná. Kvalifikačné súboje boli riadne naplánované do hlavného mesta Zambie - Lusaky na 9. až 14.marca 2015, po celý čas sa však potýkali s problémami ohľadom účasti i samotnej organizácie.
Na kvalifikáciu malo z verejne avizovaných účastníkov namierené Zimbabwe, ktoré naposledy súťažilo na domácich Afrických hrách v roku 1995 a po vyše päťročnej inaktivite akýchkoľvek reprezentačných výberov krajiny na medzinárodnej scéne. Jeho predstavitelia si od začiatku boli vedomí nedostatku potrebných financii a materiálneho zabezpečenia, počítali však s pomocou štátu a tréneri tak dostali zelenú a začali mobilizovať hráčsky fond. Plán rátal s definitívnym určením hráčok na základe dvoch kádrových selekcii zo severnej a južnej časti krajiny a samotné tréningové kempy aj naozaj prebiehali, hoci otázka zdrojov zostávala nejasnou, resp. stále v riešení. Napokon kompetentní túto situáciu, vlastne podľa očakávania, nezvládli a stiahli svoju účasť v kvalifikácii s bilanciou chýbajúcich približne 15 000 €. Zároveň boli kritizovaní, že napriek včasnému upovedomeniu zo strany Africkej hádzanárskej konfederácie (už v novembri 2014) o konaní turnaja celý proces zabezpečenia a prípravy reprezentácie začali príliš neskoro - až začiatkom februára. Napriek slovám (výhovorkám?) prezidenta tamojšieho hádzanárského zväzu, že úplne všetko je v poriadku, je jasné, že celá hádzaná v Zimbabwe ako taká sa zmieta vo veľkých problémoch.
Situácia bola však zaujímavá aj v samotnej usporiadateľskej Zambii. Tá mala za sebou hádzanársky nádejný rok 2014 a smelé ďalšie plány (viď tu, alebo tu), čo konieckoncov potvrdzovala aj ochotou a pridelením organizácie kvalifikačného turnaja. To všetko však takisto prakticky od počiatku s vedomím existujúceho nedostatočného finančného pokrytia. Postupne sa podľa miestnych médii deficit financii znižoval, znižoval a znižoval, pre samotné hráčky sa napr. podarilo získať aj tréningové oblečenie od priateľov z Japonska, no schodok stále definitívne nebol uhasený a o pomoc pred prípadnou mastnou pokutou za nezorganizovanie podujatia musela byť aj v tomto prípade požiadaná vláda. Zrušenie kvalifikačného turnaja kvôli nedostatku účastníkov tak bolo pre Zambiu vlastne vykúpením, navyše ako bonus sa ženská reprezentácia ako jediné zostávajúce prihlásené mužstvo na záverečný turnaj Afrických hier 2015 prebojovala bez boja. Príprava hádzanárok tak môže pokračovať ďalej, ba čo viac zodpovední oznámili zaujímavú informáciu, že Zambijčanky sa na hry budú pripravovať pod dohľadom Nórky Marie Vikan Opheim, ktorá si v krajine, ako pomocná ruka pri rozvoji hádzanej, nejaký ten čas odkrútila už aj skôr.
K zóne 6 zo základných informácii zostáva dodať ešte to, že Angola, ktorá je takisto jej členom, postúpila do Brazzaville ako obhajca zlata z posledných Afrických hier.


V ďalších zónach sa už hádzanárska kvalifikácia na Africké hry 2015 hrala, resp. bude hrať, viac o nich prinesieme v ďalších pokračovaniach série článkov niekedy v blízkej budúcnosti.


Súvisiace články

Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.