Stručne ručne /2/


Druhá časť nášho rýchleho infoservisu prináša stručné zhrnutie najdôležitejších správ z kuchyne medzinárodne významných reprezentačných podujatí od začiatku roka. Nebolo ich málo.


Seniorské podujatia

Tzv. "druhú šancu" dostali hádzanárky USA a Uruguaja v boji o postup na letné Panamerické hry v kanadskom Toronte, ktoré budú kvalifikačným podujatím na budúcoročnú olympiádu. V dvojzápase boli úspešnejšie Uruguajčanky, ktoré vyhrali oba zápasy (30:25 vonku a 24:22 doma), a tak si na Panamerických hrách 2015 zahrajú práve ony. Medzitým boli vyžrebované aj základné skupiny torontského turnaja: v áčku sa zídu Brazília, Mexiko, domáca Kanada a Portoriko, B-skupina prebenne v obsadení Argentína, Kuba, Chile a Uruguaj.

Na štvrtých ženských hrách arabských štátov v Perzskom zálive (avizovali sme ich v našom preview) potvrdili svoju dominanciu v tomto regióne favorizované Katarčanky. Domáce Ománčanky brali striebro a potvrdili ním umiestnenie z majstrovstiev tohto regiónu v roku 2013. Bronzové medaily a prvú významnú medailu v histórii si vybojovali Kuvajťanky.

V Afrike od polovice marca do začiatku aprília prebehli kvalifikačné turnaje na septembrové Africké hry v konžskom Brazzaville (viď naše avízo a výsledkový servis). Okrem dvoch priamo kvailifikovaných ženstiev - usporiadateľského Konga a obhajkýň z Angoly, si postup vybojovali reprezentantky Senegalu, Mali, Nigérie, Burkiny Faso, Demokratickej republiky Kongo, Kamerunu, Kene a Madagaskaru. Dvanástku účastníckych tímov dopĺňajú ešte Alžírsko a Zambia, ktoré si svoje miestenky vybojovali bez boja, keďže vo svojich kvalifikačných turnajoch boli prihlásené ako jediné. Na našom webe sme prvou časťou odštartovali aj trojdielne review z kvalifikácie, zvyšné články série prinesieme v dohľadnej dobe.

Azda najvýznamnejší reprezentačný turnaj celého prvého štvrťroka 2015 na medzinárodnej scéne prebehol takisto na africkom kontinente. V angolskej metropole Luanda súperili 4 ženstvá o jedinú postupovú miestenku na OH v Riu de Janeiro 2016. Pred svojimi divákmi si ju vybojovali Angolčanky, ktoré v rozhodujúcom zápase porazili najväčšie kontinentálne rivalky z Tuniska po boji 26:23. Tunisanky mali zápas rozbehnutý lepšie, v polčase viedli 10:12 a na začiatku druhého polčasu si vedenie udržiavali. Potom však musel byť zápas prerušený kvôli dažďu, pretože do haly zatekalo, a po tejto neplánovanej prestávke Angola zvrátila vývoj zápasu a môže oslavovať účasť na ďalšej olympiáde ako tretí postupujúci (po usporiadateľskej Brazílii a nórskych majsterkách Euŕopy). Tunisko o ňu ešte bude bojovať v dodatkovej olympijskej kvalifikácii na jar 2015, na základe výsledkov tohtoročných MS má teoretickú šancu hrať v dodatkovej kvalifikácii aj tretí Senegal. Štvrté na turnaji skončilo DR Kongo.

Majstrovstvá Ázie sme na našom webe rekapitulovali podrobnejšie, preto len v krátkosti: zlaté Juhokórejčanky, strieborné Japonky i bronzové Číňanky si vybojovali postup na decembrové MS v Dánsku. Štvrtý Kazachstan môže o postup na ne ešte zabojovať v doplnkovej interkontinentálnej kvalifikácii, ktorá by sa mala uskutočniť v priebehu roka.

V Portoriku sa na prelome marca a aprília za účasti šiestich reprezentačných ženstiev hrali Majstrovstvá Severnej Ameriky a Karibiku, ktoré slúžili ako kvalifikačné podujatie na májové Panamerické majstrovstvá v kubánskej Havane (z nich sa bude postupovať na tohtoročné MS). Kubánky mali síce ako organizátor účasť zabezpečnú priamo, no na regionálny šampionát prišli aj napriek tomu a s prehľadom ho vyhrali. Strieborné skončili Mexičanky, bronzové Američanky, štvrté miesto obsadili navrátylkyne na medzištátnu scénu po pomerne dlhej dobe - seniorské reprezentantky Grónska. Piate miesto sa ušlo domácim Portoričankám, no aj to stačilo (samozrejme spoločne s kvartetom najlepších) na postup na blížiaci sa kontinentálny šampionát. Poradie turnaja uzatvorili na turnaj tiež prizvané hádzanárky Martiniku (závislé územie Francúzska).

Mimo palubovky za zeleným stolom prebehol ešte žreb júnovej prvej fázy kvalifikácie ME 2016, ktoré sa  pre zmenu uskutočnia v závere budúceho roka vo Švédsku. V dvoch kvalifikačných turnajoch prvej fázy si v A-skupine zahrajú Azerbajdžan, Bulharsko a Faerské ostrovy, B-skupinu tvoria Fínsko, Izrael a Kosovo. Pridelenie organizátorstva turnajov zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené, prvé prednostné právo majú na ich usporiadanie majú Azerbajdžan a Fínsko. Druhá fáza kvalifikácie, už aj so slovenskou účasťou, bude rozlosovaná o pár dní 9.apríla 2015.

Známé sú aj účastnícke reprezentačné akademické výbery, ktoré sa predstavia na Univerziáde v juhokórejskom Gwangju (viď aj náš nedávny materiál). My sme radi, že pozvánku na turnaj obdržalo a prijalo aj Slovensko. Naše akademičky pod taktovkou seniorského reprezentačného trénera Dušana Poloza budú na podujatí štartovať po boku výberov týchto jedenástich krajín: Rusko, Maďarsko, Čierna Hora, Turecko, Česko, Brazília, Uruguaj, Argentína, Japonsko, Čína a domáca Južná Kórea.

 

Mládežnícke podujatia

Ešte v januári sa v Tunisku konali každoročné regionálne ženské Majstrovstvá Stredomoria, na ktorých však podľa tunajších osobitných regulí neštartujú seniorské výbery jednotlivých krajín, ale nádejné kadetské reprezentácie. Z triumfu na  jubilejnom 10. ženskom ročníku sa tešili "sedemnástky" Čiernej Hory pred mladými Turkyňami a Egypťankami. Na ďalších nemedailových pozicíach sa potom umiestnili postupne Srbsko, Fínsko (hralo na turnaji ako pozvaný účastník), Taliansko a napokon domáce Tunisko.

V marci potom prebehli prvé významné boje aj pre kadetky ďalších európskych krajín, hrala sa totiž kvalifikácia na augustové Majstrovstvá Európy v Macedónsku. Okrem domácich sa na nich na základe výsledkov kvalifikačných turnajov predstavia aj Dánsko, Francúzsko, Rusko, Česko, Nórsko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Portugalsko, Chorvátsko, Rumunsko a napokon samozrejme nás najviac teší, že šestnástku dopĺňajú aj slovenské kadetky. Žreb základných skupín záverečného turnaja MEK 2015 prebehne čo nevidieť - 8.apríla 2015.foto: -


Súvisiace články

Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.