Desať suverénnych Kubánok.


Tentokrát pre zmenu Severná Amerika a Karibik v uplynulých dňoch spoznali svojho ženského hádzanárskeho šampióna.


Šesť účastníckych ženstiev severoamericko-karibských majstrovstiev hostilo Portoriko. Turnaj odštartoval v centre olympijskej prípravy portorických športovcov - Albergue Olímpico a vyvrcholil v hlavnom meste San Juane. Hralo sa o postup na májové Panamerické majstrovstvá na Kube, odkiaľ povedie cesta na decembrové MS v Dánsku.

Spomedzi tradičných účastníkov na ňom chýbali najmä hráčky Dominikánskej republiky, ktorých predstavitelia po vlani prevalenom škandále s falšovaním pasov a následnom neúspechu na jesenných Stredoamerických a karibských hrách rozhodli dočasne nedelegovať reprezentačný tím na ďalšie podujatia. Chýbali potom takisto aj Kanaďanky, ktoré sa pripavujú na letné domáce Panamerické hry v Toronte a údajne pred nimi nechcú odkrývať karty a svojimi výkonmi plánujú poriadne prekvapiť svojich súperov. Oba spomenuté výbery sa tak každopádne automaticky pripravili o možnú účasť na nasledujúcich prestížnejších podujatiach. Okrem toho médiami pôvodne prebehli šumy, že turnaja sa plánujú zúčastniť ženské repre Haiti a Barbadosu, napokon sme ich ale na portorických palubovkách nevideli.

Prišli však hráčky Kuby, hoci ani nemuseli, keďže ako automaticky kvalifikovaného organizátora blížiaceho sa panamerického šampionátu sa ich boj o postup naň netýkal. Kubánky navyše pricestovali len s 10 hráčkami vrátane dvoch brankárok, no aj to im stačilo na bezproblémovú jazdu turnajom a suverénny titul. Väčšie starosti im tentokrát nespôsobili ani Mexičanky, ktoré ich takmer senzačne porazili nedávno v novembri v semifinále Stredoamerických a karibských hier, no tu hrali bez viacerých hráčok prvého výkonnostného sledu, a tak prioritným cieľom bol najmä postup na kontinentálny šampionát. V Mexiku momentálne všetko podriaďujú veľkému snu, ktorým je účasť na MS v Dánsku. Okrem poctivej prípravy kvôli tomu dokonca pred týmto turnajom na pozíciu pomocného trénera angažovali Španiela Chemu Vivesa, a z rovnakého dôvodu jedna z kľúčových opôr Mexičaniek - rozohrávačka Selene Sifuentes, uprednostnila prípravu doma s reprezentáciou pred angažmánom v španielskej lige.
Bronz poputoval do USA a Američanky si ním dožičili zadosťučinenie za nepostup z nedávnej dodatočnej kvalifikácie na Panamerické hry. No v Portoriku hlavne prvým medailovým úspechom opäť potvrdili výkonnostný pokrok, ktorý urobili po zavedení projektu centralizovanej prípravy na pôde univerzity v alabamskom Auburne. V súboji o 3.miesto otočili zápas proti reprezentantkám Grónska, pre ktoré to bola prvá seniorská účasť na medzinárodnej scéne od MS 2001. Hráčky z najväčšieho ostrova sveta sa teraz opäť dali dohromady a hľadajúc stáleho sponzora veria v lepšie časy. V kádri majú viacero legionárok z Dánska, najmä z nižších líg, a hlavným trénerom výberu je Jakob Andreassen, kormidelník tamojšieho prvoligistu Silkeborgu-Voel. Ten však tentokrát pri grónskom návrate na scénu po 14 rokoch chýbal kvôli klubovým povinnostiam vo štvrťfinále dánskeho play-off. Aj bez neho však Grónčanky herne nesklamali a aj po dlhých rokoch môžu byť na panamerickej scéne celkom zaujímavým hráčom a miešateľom poradia, obzvlášť ak sa im uzdravia niektoré ďalšie zranené, údajne dôležité hráčky.
Asi trochu sklamaním skončil turnaj pre domáce Portoričanky, ktoré ale neporazili ani jedného zo svojich lokálnych rivalov a nič lepšie než piate miesto si tak zrejme ani nezaslúžili. Za nimi skončil iba výber Martiniku, územia pod francúzskou správou, ktorý ale nie je členom panamerickej hádzanárskej rodiny, a teda nemohol postúpiť na kontinentálny šampionát. Na podujatí tak účinkoval len v roli pozvaného tímu, no prezentoval sa vcelku sympaticky a prakticky všetky ženstvá na 2.-5.mieste prinútil k plnej koncentrácii vo vzájomnom zápase.

Zaujímavá bola situácia ohľadom počtu postupujúcich (okrem Kuby) na Panamerické majstrovstvá do kubánskej Havany. Informácia z jednotlivých zdrojov sa ešte aj v priebehu turnaja rôznila, napokon ale predstavitelia kontinentálnej federácie oznámili, že na Kubu okrem samotných Kubánok pocestuje štvorka najlepšie umiestnených ženstiev z tohto turnaja. Keďže Martinik právo postupu nemal, v praxi to znamená, že sa kvalifikovali výbery všetkých dovolených zúčastnených krajín, z čoho vyplýva, že turnaj sa v podstate ani nemusel hrať. Pre hádzanú ako takú však jeho konanie bolo každopádne pozitívne.

Pre úplnosť, s kompletnými výsledkami Majstrovstiev Severnej Ameriky a Karibiku 2015 sa môžete oboznámiť napr. na jednom z nasledujúcich odkazov:

http://panamhandball.org/pathf/?p=3638

http://wiki.mundohandball.com/pathf:norca-femenino-2015foto: facebook.com/comiteolimpicopr (2)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.