Bystrým okom o kvalifikácii MEJ 2015.


Predvčerom skončená kvalifikácia na tohtoročný európsky šampionát junioriek nebola skúpa na zaujímavosti rôzneho druhu. Za našimi odrážkami nájdete niektoré z nich.


 V skupine 1 zrejme prekvapivo, ale v každom prípade až prekvapivo ľahko zlyhala jedna z tradičných dievčenských hádzanárskych bášt - Holandsko. Prvýkrát od MS junioriek 2008 sa tak holandský výber nepredstaví na záverečnom turnaji významného mládežníckeho podujatia (MEK, MSK, MEJ, MSJ)...

 ...naopak reprezentantky Macedónska sa vôbec prvýkrát v histórii predstavia na MEJ, keď dokonca dokázali zdolať aj favorizovanú Čiernu Horu a vyhrali celú skupinu...

 ...je to súčasne len druhý prípad (po MSJ 1995), kedy niektorá z macedónskych mládežníckych reprezentácii úspešne prešla cez kvalifikáciu na veľké podujatie. Pri všetkých ostatných účastiach Macedónsko hostilo záverečný turnaj a bolo tak kvalifikované automaticky, vrátane MEK 2009, ktorých organizovania sa Macedónci na poslednú chvíľu vzdali (napokon sa hrali v Srbsku), no EHF ponechala kvalifikovanú na šampionát aj ich reprezentáciu. Zaujímavé tiež je, že v oboch prípadoch úspešného absolvovania kvalifikácie sa príslušný kvalifikačný turnaj hral v Macedónsku, alebo inými slovami: žiaden macedónsky dievčenský mládežnícky výber zatiaľ nikdy neprešiel cez kvalifikačné podujatie, hrané mimo územia Macedónska.

 Na úkor Česka postúpili zo skupiny 2 domáce Litovky a pri momentálnom globálnom hádzanárskom statuse by sa mohlo zdať, že prekvapivo. Nepochybne, juniorky Litvy postupom dosiahli veľký úspech, obzvlášť keď započítame fakt že bojovali bez štyroch hráčok základnej zostavy. No nebolo to však zas až tak dávno, čo litovská mládež účinkovala na významných turnajoch. Naposledy sa zástupkyne tejto krajiny predstavili na kadetských ME 2009. Práve v kategórii junioriek sa na veľký turnaj Litva vracia po ôsmich rokoch, naposledy účinkovala na MEJ 2007.

 Zaujímavá trénerská rošáda žiaľ nepriniesla úspech ani jednému bývalého Československa. Stroskotali Češky vedené Slovákom Tomášom Hlavatým i Slovenky pod taktovkou zaskakujúceho českého "hádzanárskeho guru" Dušana Poloza.

 Po nedávnom vstupe kadetiek na scénu odohral výber Kosova svoje historicky prvé oficiálne podujatie aj v kategórii junioriek (pripomíname, že len vlani sa Kosovo stalo riadnym členom EHF). Pikantné bolo, že kosovské devätnástky sa v ňom v tretej skupine stretli so súperkami z trojice krajín, ktoré doposiaľ oficiálne neuznali jeho samostatnosť. Navyše jednými z nich nebol nik iný ako práve juniorky "nenávideného" Srbska, uskutočnil sa tak vôbec prvý reprezentačný kosovsko-srbský hádzanársky duel.

 V skupine 4 sa z postupu popri favorizovaných Dánkach radovali pred svojim početným publikom i bieloruské juniorky. V tomto prípade to bol zápis do histórie ako remeň, pretože spomedzi top akcii bieloruská mlaď zatiaľ v celej histórii hrala len na dvoch turnajoch: MSJ 1993 a MEJ 1996. To hovorí dosť jasnou rečou za všetky ostatné štatistiky.

 V Grécku hranej skupine 5 sa čo sa týka postupujúcich neudialo nič výnimočné. Najväčší vietor urobili ešte pred začiatkom turnaja Portugalčanky, ktoré sa pre dopravné problémy zdržali dlhšie ako plánovali pri prestupe na madridskom letisku. Dôsledkom bolo, že nemali stihnúť svoj súboj úvodného hracieho dňa kvalifikácie a EHF ho vzápätí preložila na začiatok dňa posledného tretieho. Lenže portugalská výprava dorazila do dejiska turnaja tak, že napokon z plánovaného preloženia zápasu mohlo vzísť a termín sa tak vrátil späť na pôvodný dátum, akurát so zhruba trojhodinovým posunom oproti pôvodnému plánu. Zápas Portugalsko-Francúzsko sa tak začínal až o 22:30 h. a končil pred polnocou miestneho času. Pre úplnosť uveďme, že Portugalčanky napriek strastiplnej ceste po príchode zapli druhé dýchanie a táto nočná show nakoniec skončila remízou.

 Geograficky a lingvisticky zaujímavá skupina 7 bola naopak absolútne nezaujímavou čo sa týka napätia v zápasoch. Nemky, ktoré sú v tejto generácii finalistkami z minuloročných MS kadetiek, poriadne naložili v domácom prostredí ako Švajčiarkam, tak Rakúšankám.


Všetko podstatné o kvalifikácii MEJ 2015 si môžete zrekapitulovať na webe EHF:
http://www.eurohandball.com/ech/19/women/2015/round/2/Qualification+Round


foto: facebook.com/rankinis.lt (2), 24rakomet.mk (2)


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.