Cesta do Brazzaville 2015 /2/: Mali – nová sila africkej ženskej hádzanej?


Kvalifikácia na tohtoročné Africké hry, alias novinky zo zabudnutej Afriky, časť prostredná.


Zóna 2: Dvojitý postup na francúzsky spôsob.
Nakoľko Gambia nezrealizovala svoje plány zúčastniť sa a hostiť kvalifikačný turnaj v druhej zóne, hralo sa po štyroch rokoch opäť v Senegale, v súvislosti s veľkou epidémiou eboly práve v tomto regióne za dôslednejších organizačných opatrení.
Úlohu favoritiek splnili domáce reprezentantky. Senegalčanky sa najskôr pripravili v kempe vo Francúzsku, kde pôsobí väčšina ich kádra a potom si prišli do vlasti po očakávaný postup, ktorý bol pre ne súčasne prípravou na o pár dní nasledujúcu africkú olympijskú kvalifikáciu.
Druhú postupovä miestenku zo zóny si vybojovali a prvýkrát v histórii sa na záverečnom turnaji predstavia hráčky z Mali. Tie sa súčasne stávajú ženstvom rozhodne na sledovanie v budúcnosti. Tamojšia národná federácia sa ani nie pred rokom rozhodla zamestnať zahraničného špecialistu, konkrétne Francúza Davida Morelliho, aby pomohol ženskej hádzanej v krajine. Morelli prišiel do krajiny a začal aktívne pripravovať hráčky a z francúzskych súťaží dokázal zhromaždiť hádzanárky s malijskými koreňami. Na spoločnú prípravu síce nový reprezentačný tím mal len 48 hodín a počas nich jediný tréning, napriek tomu však bol úspešný a prepísal dejiny hádzanej v krajine. Viac o malijskom príbehu a hádzanárskej obrode píše v dvoch dieloch francúzsky portál HandNews: prvý, druhý.
Neúspešnými adeptami v zóne zostali Kapverďanky, ktorým k úspechu nepomohli ani niektoré hráčky pôsobiace v Portugalsku. Súostrovanky však aspoň v boji o čestné tretie miesto porazili účastníka minuloročných Majstrovstiev Afriky - Guineu.

Zóna 4: Na čerstvom vzduchu, no bez sviežeho vetra prekvapení.
Vo "štvorke" panovali špecifické hádzanárske podmienky, keďže sa hralo vonku, kvôli čomu sa turnaj napokon ani nedohral, keď posledný zápas bol prerušený pre tropický lejak (o postupujúcich však už bolo v tom čase rozhodnuté).
Opäť úloha najväčších favoritiek prináležala a potvrdili ju domáce ženy DR Kongo v zostave s jednou z najlepších afrických hádzanárok Christiane Mwasesou. Tá však medzičasom ukončila pôsobenie vo francúzskej najvyššej súťaži a kvôli rodine sa vrátila späť do Afriky a v súčasnosti pôsobí v angolskom 1º de Agosto Luanda.
Očakávanú úlohu postupu zvládli aj Kamerunčanky, v zostave prevažne s hráčkami z najlepších klubov domácej súťaže, ktoré sa počas štyroch prípravných kempov pripravili dostatočne lepšie ako nepostupujúce Gabončanky, ktoré pre zmenu zavítali aj na týždňovú prípravu do Pobrežia Slonoviny.

Zóna 5: Keňa vládne ďalej.
Víťazné a jediné postupujúce hádzanárky Kene začínali dvojtýždňovú prípravu so širším 24-členným kádrom s hráčkami výlučne z domácej súťaže, ktorý bol postupne zúžený na šesťnástku hráčok z troch klubov. Nepríjemnosti ich postretli keď jeden z dvojice ich trénerov prerušil svoje pôsobenie pri tíme na poslednú chvíľu kvôli úmrtiu otca, no skúsené a zohraté Keňanky aj napriek tomu svoju pozíciu najsilnejšieho ženstva v zóne z minulých podujatí obhájili.
Úspešnejšie z neúspešnej dvojice vyzývateľov boli (na úkor poslednej do partie hostiteľskej EtiópieUganďanky. Nepomohli im ani pozitívne vízie a angažovanie Dána Jeana Andresa na pozíciu jedného z trénerov. Od začiatku sa totiž potýkali s finančnou neistotou a aj dva mesiace sa tiahnucim problémom s vízami, vďaka čomu mali odcestovať na turnaj napokon len v okyptenej desaťčlennej zostave. Dánsky tréner i kapitánka tímu v súvislosti s tým nešetrili kritikou ani ugandskú vládu. Aby toho však nebolo málo, ugandský tréningový kemp zasiahla aj črevná chrípka. Jeden z dvojice trénerov si bol na 85 % istý, že po vyše mesačnom tréningu sa im podarí po dlhej dobe (bola to prvá účasť pre Ugandu v kvalifikácii od úspešného pokusu v roku 1995) dostať aj na svoje druhé Africké hry a šéfka ugandskej hádzanárskej federácie bola dokonca mylne presvedčená, že to v konečnom dôsledku môžu dotiahnuť až na olympiádu 2016. Napokon Uganďanky neuspeli a tak musia ďalej čakať na znovuoživenie svojej zašlej hádzanárskej slávy.
Pre zaujímavosť si ešte na ďalších tématických videách môžete pozrieť podmienky, v akých sa rozvíja hádzaná v Keni (video 1, video 2) a Ugande (video 1video 2, video 3).


V plánovanej ďalšej a poslednej časti série ešte zaostríme na dianie v zostávajúcich dvoch zónach 3 a 7.


Požité foto: actu.cd (1), handnews-fr (1).


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.