Cesta do Brazzaville 2015 /3/: Zlomenina slonovej kosti.


Posledné z trojice ohliadnutí za kvalifikáciou na Africké hry 2015 prináša informácie a zaujímavosti z dvoch najneskôr odohraných zón.


Zóna 3: Prepísaná história burkinskej hádzanej.
Až 6 tímov, najviac spomedzi všetkých zón, si to počas prvých štyroch aprílových dní (napokon s trojtýždňovým odkladom oproti pôvodnému plánu) rozdalo o dve postupové miesta v Niamey - hlavnom meste Nigeru. Turnajový systém bol však zvláštny, hralo sa v dvoch základných skupinách po troch a postup si vybojovali víťazi oboch z nich. Opäť sa tak okrem iného stalo, že skupina s domácou reprezentáciou bola naoko slabšia ako tá druhá. Následné súboje o konečné umiestnenie už boli len záležitosťou prestíže v podobe nadobudnutia hádzanárskeho primátu v tomto regióne na ďalšie 4 roky.
Z prvej skupiny si historicky prvý postup na veľké podujatie kontinentálnej úrovne vybojovali hráčky Burkiny Faso. Po presvedčivých víťazstvách v základnej skupine navyše možno aj trochu prekvapivo prinútil mladý burkinský výber v superfinále potiť krv súperky z Nigérie (po dvoch predĺženiach prehrali až po sedmičkách) a ukázali, že prinajmenšom západoafrická ženská hádzaná s nimi musí seriózne počítať. Pozitívnym signálom pre hádzanú v krajine bolo už usporiadanie afrického šampionátu junioriek a kadetiek v roku 2011, terajší historický počin pre hádzanú v krajine následne ocenil štedrým finančným príspevkom aj minister športu. Beninčanky sa síce na kvalifikáciu pripravovali už od januára a poctivo každý víkend, no na postup im to nestačilo rovnako ako domácim Nigerčankám, ktoré sa zrejme vôbec premiérovo predstavili na medzinárodnej hádzanárskej scéne.
V skupine 3B sa po štyroch rokoch z postupu znovu tešia hráčky Nigérie, pričom podľa trénera išlo aj o zachránu česti nigérijskej hádzanej na medzinárodnej scéne, nič iné okrem postupu si nepripúšťali (opakovane) ani zväzoví predstavitelia. Intenzívne tréningy od začiatku feburára a poctivý výber hráčok z pôvodnej širšej tridsiatky adeptiek, vraj výlučne na základe aktuálnej formy, sa napokon vyplatili. Zástupca zväzu ale upozorňuje na nutnosť dôslednej prípravy aj pred samotnými Hrami. V rámci naj by sa mali konať národné majstrovstvá v júni pre úplne všetky hráčky, ktoré si myslia, že na to majú, čím sa má docieliť väčšia základňa pre určenie výberu pre brazzavilský záverečný turnaj. V rozhodujúcom napínavom zápase o postup vyhrala Nigéria nad reprezentantkami Pobrežia Slonoviny. Tradičná africká hádzanárska krajina a účastník viacerých veľkých svetových podujatí sa však momentálne zmieta v kríze so snahou o novú dynamiku smerom k oživeniu jej minulých pozícii. Niekdajšie hviezdy "sloníc" N'Cho Elodie Mambo a Paula Gondo-Bredou, svojho času vrcholovo legionárčiace vo Francúzsku, už v národnom tíme nie sú a PS sa dokonca vlani prvýkrát po 40 rokoch nezúčastnilo afrického šampionátu. Pri návrate na scénu na túto kvalifikáciu bol po dvojmesačných prípravách vybraný neskúsený výber z domácej súťaže, ktorý bol diametrálne odlišný od zostavy z posledných podujatí. Posledný účastník skupiny a turnaja, hráčky Ghany, započali prípravu dva mesiace pred podujatím v skromných podmienkach (napr. aj pri absencii doktora v realizačnom tíme či bez tréningového kempu - hráčky na tréningy dochádzali), no niektoré najlepšie hádzanárky odmietli reprezentovať kvôli nevyplateným prémiam z lokálneho podujatia spred troch rokov, čoho následkom mal byť ghanský výber veľmi oslabený a omladený. Kormidelník sa nádejal, že takmer mesačný odklad kvalifikačného turnaja môže jeho družine pomôcť a vylepšiť aj situáciu s financovaním tímu. Hoci hráčky boli podľa trénera napokon v top možnej forme, problémy pokračovali. Celý ghanský príbeh skončil po tŕnistej ceste požičaným autobusom neskorým príchodom na turnaj a kontumáciou zápasu úvodného dňa, následne debaklom v druhom zápase od Nigérie a utrápenou výhrou nad Nigerom v zápase o predposledné miesto na turnaji. Inými slovami, hádzanárska perspektíva Ghany je v súčasnosti jednoducho neradostná, pritom na posledných Afrických hrách v roku 2011 sme ghanskú ženskú reprezentáciu mali možnosť vidieť (vtedy úplne prvýkrát v histórii na veľkom africkom turnaji) a zdalo sa, že by to mohol byť dobrý impulz do budúcnosti. Opak je ako to už vyzerá pravdou a veľké problémy v krajine má zdá sa nielen hádzaná, ale šport ako taký.

Zóna 7: Zamotaná story s rezolútnym koncom na palubovke.
V ostrovnej zóne Indického oceána sa napokon zišiel najmenší počet kvalifikáciechtivých reprezentácii - len dve. Napriek tomu bolo celé tunajšie dianie mimoriadne pestré a zaujímavé.
Maurícijské ženstvo v jednej chvíli sužovali finančné starosti a hrozilo, že na štart kvalifikácie sa nepostavia, všetko však napokon dopadlo dobre a ženy z Maurícia boli pripravené do boja. V tom však nečakane prišla informácia z Africkej hádzanárskej konfederácie (CAHB), že ich súper - Madagaskar je kvalifikovaný na záverečný turnaj bez boja v ženskej i mužskej kategórii, pretože maurícijskí zástupcovia nestihli potvrdiť svoju účasť v kvalifikácii do vopred stanoveného termínu. Maurícijčanky sa na podujatie pripravovali niekoľko mesiacov a mali za sebou aj niekoľko odohratých prípravných duelov a táto správa bola pre ne samozrejme nepochopiteľným nedorozumením. Nepotvrdenie účasti rezolútne popreli, odôvodnenú sťažnosť zaslali obratom do CAHB a boli pripravení hájiť svoju česť aj pred športovou arbitrážou. Madagaskarčania medzitým vehementne prehlasovali, že s rozhodnutím CAHB nemajú nič spoločné. Spravodlivosť v tomto prípade napokon zvíťazila, CAHB uznala svoj omyl a znovuotvorila proces prihlasovania reprezentácii na náhradný termín konania turnaja. Opäť sa však prihlásili iba Maurícius a Madagaskar.
Samotná kvalifikácia bola oveľa menej zaujímavou. Hralo sa na jeden zápas, ktorý rozhodoval o všetkom. Madagaskarčanky, ktorým bola pridelená výhoda domáceho prostredia, sa predstavili s omladeným tímom v porovnaní s poslednou medzinárodnou účasťou, no aj napriek tomu bez problémov odprevadil svoje súperky so 16-gólovou nádielkou a po 4 rokoch si tak zahrajú aj na ďalších Afrických hrách. Prezident národnej hádzanárskej federácie krátko po úspechu prehlásil, že by rád započal pripravovaný projekt hádzanej na školách.

 

Použité foto: Anders Kjærbye/bt.dk.


Súvisiace články

Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.