Bystrým okom o Majstrovstvách Panameriky 2015.


V kubánskej Havane pred pár dňami finišoval spoločný kontinentálny šampionát všetkých Amerík. Čo znamenal, priniesol, ukázal?


 Na turnaji spomedzi tradičných reprezentácii chýbali hráčky Dominikánskej republiky, či Kanady. Predstavitelia federácie prvých menovaných "deaktivovali" tím po neúspechu na Stredoamerických a karibských hrách 2014, ovplyvnenom sankciami z prevaleného škandále s falošnými pasmi. Javorové listy pre zmenu uprednostnili intenzívnu prípravu na blížiace sa domáce Panamerické hry. Mimochodom, v Havane sa pôvodne malo hrať už koncom apríla. Z presne neohlásených príčin bol ale termín o mesiac posunutý. Najpravdepodobnejšia verzia hovorí, že zmena nastala kvôli nestíhajúcej organizácii.

 Obligátny titul si na svoje konto pripísali Brazílčanky, a to aj napriek tomu, že v Havane hrali bez celého radu najlepších hráčok (jediným postom v tradičnej sile bol pivot). S experimentálnou zostavou a po ultrakrátkej príprave prešli napokon šampionátom aj tak bez väčších problémov, iba vo finále ich v najlepšom zápase turnaja poriadne prevetrali domáce Kubánky...

 ...tie si do vitríny úspechov pripísali tretiu medailu z (len) troch štartov na panamerických majstrovstvách. Striebrom vyrovnali svoj výkon z roku 1999, zlato im však stále uniká. Decembrový svetový šampionát bude zákonite takisto len tretím, na ktorom sa reprezentantky Kuby predstavia.

 Bronzová Argentína, ktorú sme počas európskeho prípravného turné mali možnosť vidieť aj na Slovensku, odohrala celkovo veľmi slušný turnaj a dokázala svoj progres a silnú pozíciu na kontinente. Nanešťastie jej však v prvom rozhodujúcom, hneď úvodnom vystúpení na turnaji proti domácej Kube v závere príliš nepomohli rozhodcovia a v druhom absolútne kľúčovom zápase, v semifinále proti Brazílii, potom ako na potvoru prišiel azda jediný herný "blackout" albicelestes na turnaji. Tretie miesto je najhorším umiestnením Argentínčaniek na Majstrovstvách Panameriky od roku 2000.

 Prakticky od vyžrebovania základných skupín turnaja bolo jasné, že v relatívne slabšom "áčku" sa môže schyľovať k istej forme prepisovania histórie. Nakoniec sa šťastie usmialo na Portoriko, ktoré si pri svojej len druhej účasti na Majstrovstvách Panameriky (prvá bola už relatívne dávno v r. 1991) vybojovalo historický premiérový postup na seniorské MS. Portoriko pritom ani nemá vlastnú ženskú ligu a konajú sa tu len akési neoficiálne turnaje.

 Do dodatočných bojov o kvalifikovanie sa na MS postúpil z 5.miesta Uruguaj. Tento výsledok je rozhodne veľkým úspechom, keďže sa dlho riešil problém, či vôbec bude na podujatí štartovať, a to kvôli obligátnemu nedostatku financii. Nakoniec aj za pomoci verejných zbierok Uruguajčanky peniaze našli a teraz budú musieť veľmi rýchlo hľadať ďalšie, aby sa mohli zúčastniť opravnej interkontinenálnej kvalifikačnej možnosti, ktorá prebehne v júni v pre ne nekonečne vzdialenom Kazachstane.

 Grónsko, vrátivšie sa po dlhej dobe na medzinárodnú scénu v apríli tohto roku na severoamericko-karibskom šampionáte, okupuje v konečnom poradí síce až stupienok s číslom 6, no to by sa vraj v dohľadnej dobe určite malo zmeniť. Hráčky z najväčšieho ostrova sveta už aj pod vedením hlavného trénera Jakoba Andreassena (predchádzajúci turnaj vynechal kvôli klubovým povinnostiam) nezanechali na Kube zlý dojem a samotný kauč je presvedčený, že pri takomto prístupe a po postupnom ďalšom spoločnom tréningu príde už čoskoro čas, kedy Grónčanky znovu uvidíme na MS, rozumej znovu aj medzi kontinentálnou špičkou. K tomu im v budúcnosti určite bude môcť pomôcť aj prítomnosť niektorých momentálne zranených hráčok, takže ďalší grónsky osud budeme určite netrpezlivo sledovať.

 Rozplynul sa veľký mexický sen postupu na MS. Priama možnosť zhasla de facto už pri žrebe, ktorý Mexiko nemilosrdne zaradil do ťažkej základnej skupiny s Argentínou, Kubou i dvoma juhoamerickými spoluadeptami na prerazenie. Alternatívna šanca v podobe postupu do dodatkovej interkontinentálnej kvalifikácie z 5.miesta potom zhasla na grónskom ľadovci a Mexičankám tak i napriek dôkladnej príprave (absolvovali i prípravný kemp v Španielsku) a ročnej enormnej snahe zostali iba oči pre plač a napokon len konečná 8.priečka. Všetko by bolo možno inak, keby mohlo Mexiko v závere turnaja mohlo počítať s jednou zo svojich top hráčok - Guadeloupe Saavedrou Lugo, ktorá vynechala tri posledné zápasy.

 V Španielsku sa na šampionát okrem mexického ženstva pripravovali aj omladené Čiľanky. Aj ony však, mimochodom prvýkrát na veľkom podujatí pod vedením Španiela Juana Morena, zostali akiste sklamané s konečným len 9.miestom. Ich smola spočívala obdobne aj v tom, že v úvodných dvoch zápasoch nemohli počítať s jednou zo svojich najlepších hráčok - mladou Danielou Miño Larenas, ktorá si v tom čase ešte plnila klubové povinnosti vo francúzskom Fleury. Práve hneď na začiatku však narazili na priamych konkurentov v boji o čo najlepšie umiestnenie, oba zápasy prehrali a napokon nepostúpili ani medzi najlepšiu osmičku. Deviata pozícia je ich historicky najhorším umiestnením pri svojej účasti na šampionáte, tie však dodnes boli len tri.

 USA, ktoré obsadili konečný desiaty flek, mali rovnako ako už spomínaný Uruguaj problémy s dolárovým zabezpečením účasti na turnaji. Takisto ako ich juhoamerické kolegyne na ňu použili aj dotácie od širokej verejnosti - takisto uspeli.

 Jediné zástupkyne Strednej Ameriky obsadili pri návrate po 12 rokoch na celoamerické majstrovstvá (celkovo len druhý štart Guatemalčaniek) podľa predpokladov a bez "zakolísania" jasnú poslednú priečku. Najprijateľnejšiu, 13-gólovú prehru pripravili Guatemale až v súboji o predposledné miesto Venezuelčanky. Ktovie, či by si Stredoameričanky pri ideálnej zostave (opäť im chýbali niektoré hráčky) a kvalitnejšej príprave na podujatie (od zabezpečenia si účasti v decembri minulého roku absolvovali len jediný prípravný kemp v Mexiku) počínali lepšie.

 Keď už sme spomenuli Venezuelu, pristavme sa jednou vetou pri fakte, že v základnej skupine remizovala s Portoričankami, ktoré napokon hrali o medaily a postúpili na MS. Aj to do istej miery svedčí o tom, aký široký a zároveň pomerne vyrovnaný je v súčasnosti v Panamerike pomyselný druhý výkonnostný sled.

 Nemenej zaujímavé bolo aj dianie mimo palubovku - celkovú organizáciu podujatia si Kubánci podľa ohlasov k dobru rozhodne nepripíšu. Okrem problémov spojených so samotnými zápasmi (omeškania začiatkov aj o vyše 20 minút, slabé osvetlenie haly, zatekajúca strecha počas dažďa spôsobivšia prerušenie) sa viacero tímov sťažovalo tiež na žalostnú kvalitu stravy a dokonca vody (!) na hoteli, či zlú dopravu. Asi najviac vehementne čo sa týka organizačného chaosu apelovala argentínska delegácia, alias papierovo úhlavný súper Kubánok v blížiacom sa boji o miestenku na budúcoročné OH, ktorý prebehne už onedlho na Panamerických hrách v Toronte.

Súhrn všetkých základných informácii a štatistické údaje z Majstrovstiev Panameriky 2015 nájdete na niektorom z nasledovných odkazov:
http://panamhandball.org/pathf/?p=3868
http://www.inder.cu/bmapanf_2015/ 
http://wiki.mundohandball.com/pathf:panamericano-adulto-femenino-2015 
http://en.wikipedia.org/wiki/2015_Pan_American_Women%27s_Handball_Championship


Ako už bolo napísané, najbližšia a ešte dôležitejšia "párty" vybranej osmičky tímov zo všetkých kútov Ameriky prebehne už o necelé dva mesiace v kanadskom Toronte, kde sa bude bojovať o historickú olympijskú miestenku. O tom už ale niekedy potom...

 
foto: facebook.com/federacionpuertorriquenadebalonmano (1), Roberto Wander / Photo&Grafia / facebook.com/BrasilHandebol (2).


Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.